Fazole

Fazole

Poslaťod Pája » 12 Mar 2013, 15:13

Doufám, že je tu někdo podobný maniak jak já. Před dvěma lety jsem poprvé zasadila vlastní, a hodlám to dotáhnout na plantáž. :mrgreen:

Keříčky nejsou moc náročné na půdu, protože dusík vytváří samy, a půdu tak obohacují. Proto nemají moc rády čerstvě pohnojené záhony.

Zatím se mi nejvíc osvědčily strakaté keříčkové fazole odrůdy Rocco, mají slušnou klíčivost. Na jedné rostlině (do 30cm výšky) mívám cirka 3-4 lusky po 3-5 fazolích.

Obrázok
Obrázok

Naopak vůbec mi nechtějí růst obyčejné bílé fazole (Semo je prodává jako fazol obecný keříčkový), klíčovost byla tak 4 na 10 zasazených.

Obrázok

Letos jsem zkusila koupit bílé fazole Dubbele witte, tak su zvědavá.

Obrázok


Jako malá si pamatuju z babiččiny zahrady jako nejlepší právě strakaté fazole. Takže kdo máte typy na dobrou odrůdu, sem s nimi! Popřípadě, pěstuje někdo velké máslové fazole?
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Fazole

Poslaťod Dufi » 12 Mar 2013, 16:29

Ja by som chcel zasadit (teda uz som naklicil) papriku...tiez tento tyzden by som chcel strcit do zeme aj rajciny. Zial, tu v horach nemame na to az tak dobre podnebie, tak to mozno bude cely cas vo vnutri, alebo v akomsi "foliaku" vonku. Na fazulu si ma teda nalomila...mam este cas na klicenie, alebo som uz po funuse?
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Fazole

Poslaťod Pája » 12 Mar 2013, 16:40

Taky eště nemám zasazenou.. správně by se měla strkat rovnou na stanoviště, ale moc se mi to neosvědčilo, páč nemáme zahradu u domu a při suchu nic nevyleze. Takže vysévám doma do sadbovačů od muškátů (přikrytých sklem) a na stanoviště pak až cirka 5 cm vysoké rostlinky, které mají nejen mateční lístky. Přesazuju buď po dešti nebo aspoň když je zamračeno.

Edit: ale su fazulový laik, takže doufám, že se tu najde i nějaký zkušenější zahrádkář.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Fazole

Poslaťod Dufi » 12 Mar 2013, 18:50

ok...diky...a kedy sa chystas klicit teda?
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Fazole

Poslaťod Pája » 12 Mar 2013, 19:01

Ještě tento týden, jak vyjde čas. Ty strakaté Rocco mi vloni vylezly cirka po deseti dnech ve vlhkém substrátu.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Fazole

Poslaťod loki12 » 13 Mar 2013, 20:27

Minulý rok som sa tiež odhodlal zasadiť fazuľu, ale zasadil som ju skoro a dlho neklíčila. Ako som zistil od babky potrebuje teplu a vlhkú pôdu, tak odporúčam až po mrazoch. Skúsil som aj koleso so špagátom a tam bol zasa problém že dozrievala len predná časť, takže tento rok jedine na palice. Mimochodom sadím moju obľúbenú švábku. Veľa zdaru z fazuľou
loki12
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 22 Jan 2013, 14:44
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Fazole

Poslaťod macakv » 14 Mar 2013, 06:38

Neviem ci to patri sem....ale povedzme ze aj cicer so slovienkou patria medzi strukoviny.Vela krat si ludia zamienaju tieto dva druhy strukovin.Spravne ich identifikoval iba Rafael Ingvis.Okrem toho by ste nasli u mna v zahrade aj davno zabudnutu pohanku.Dala sa z nej urobit muka a upiect chlieb.Fazule mam asi 8-10 druhov ale stale neviem zohnat bobovu fazulu.Ak by sa k nej niekto dostal ozvyte sa.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Fazole

Poslaťod tatinko » 14 Mar 2013, 11:25

macakv píše:Neviem ci to patri sem....ale povedzme ze aj cicer so slovienkou patria medzi strukoviny.Vela krat si ludia zamienaju tieto dva druhy strukovin.Spravne ich identifikoval iba Rafael Ingvis.Okrem toho by ste nasli u mna v zahrade aj davno zabudnutu pohanku.Dala sa z nej urobit muka a upiect chlieb.Fazule mam asi 8-10 druhov ale stale neviem zohnat bobovu fazulu.Ak by sa k nej niekto dostal ozvyte sa.


Keď bobova fazula = Bôb záhradný tak mi daj vediet, mozno
sa nejaky najde(musim pozriet zasoby, ci ho uz zena vsetok neuvarila).
tatinko (Peter)
Obrázok užívateľa
tatinko
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 27 Apr 2011, 14:09
Bydlisko: Trnavský kraj
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Fazole

Poslaťod macmatej » 31 Máj 2017, 08:15

Trochu off topic, ale tento rok som začal pestovať reklamné fazule:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Fazole

Poslaťod Pája » 01 Jún 2017, 09:33

jak se dá z takové fazole udělat reklamní? :D
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Fazole

Poslaťod macmatej » 01 Jún 2017, 11:29

Implantácia laserom do klíčnych listov. Mnoho fazule som už pokazil, kým som prišiel na to, ako to funguje. Teraz to testujem. Tie čo sa nepodarili, neprídu nazmar. Môžem si namiesto písmenkovej polievky robiť písmenkovú fazulu. :D
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x


Späť na Pestovateľstvo a chov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť