Nerezová fľaša

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Nerezová fľaša

Poslaťod zbojnik » 12 Mar 2018, 14:59

Zdar,
predom sa ospravedlňujem ak tu také vlákno už je ale nenašiel som nič podobné.
Mám problém z mojou nerezkou po dlhšej dobe som ju začal používať a dosť ma prekvapilo keď so v nej mal vodu ani nie 2-3 hodiny a keď som ju otvoril bolo zreteľne cítiť kovový zápach a takú kovovú chuť pritom predtým so m to necítil.
skúšal som aj preplach octom no nepomohlo rozmýšľam že v nej skúsim prevariť vodu. neviete dať nejakú radu alebo či s tým máte nejaké skúsenosti. lebo úprimne také problémy som nemal ani v starej hliníkovej fľaši s ešusom a dosť mi to vadí nedá sa s toho poriadne napiť.
otázka trápi ma nocou aj dňom, neviem či ľudstvo alebo ja blázon som.
zbojnik
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 09 Feb 2018, 09:17
Bydlisko: Kalinovo
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod juraj1974 » 12 Mar 2018, 15:04

Skus dat nieco konkretne o tej flasi. Opis pripadne foto. Je to vôbec nerez? Je to pri teplom napoji ci pri studnicnej vode ta pachut?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod Jozzo » 12 Mar 2018, 19:53

Skús hydrogénuhličitan sodný = sódu bikarbónu. Dobre čistí aj pohlcuje pachy. Ale nerez by chuť meniť nemala.
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod zbojnik » 12 Mar 2018, 22:15

je to nerezová fľasa od firmy altus 1,3 litra klasicky nerez 18/8. Robí to pri studenej vode čistej prenášal som aj polievky a nebolo nič cítiť. čaj alebo takéto veci som v nej ešte nemal. dnes som v nej varil vodu a nedalo sa pri nej stáť ostal v nej taký prášok sivý po vyschnuti žiaľ nepodarilo sa mi to odfotiť nedal sa vysypať a do fľaše mi to necvaklo.
je to táto fľaša bezfarebná https://trigona.sk/stainless-steel-hydr ... p207834c17
otázka trápi ma nocou aj dňom, neviem či ľudstvo alebo ja blázon som.
zbojnik
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 09 Feb 2018, 09:17
Bydlisko: Kalinovo
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod juraj1974 » 12 Mar 2018, 23:06

AT je hliník. Skús na to priložiť magnet..
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod Gondil » 13 Mar 2018, 08:10

Sivy prasok po vareni vody je podla mna obycajny vodny kamen. Mas tvrdu vodu. Ale to nema nic spolocne so zapachom..
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod zbojnik » 13 Mar 2018, 11:04

Nie je to hliník magnet drží nerezka je. včera večer som ju vyvaril nalial do nej ocot s vodou ak to bol ten vodný kameň tak ho hádam rozpustí a uvidím dnes čo to povie ale dúfam že to už bude dobre. ako musím priznať máme vlastnú studňu a na deň vody mi otestovali stým, že máme tvrdú vodu. Na margo tých hliníkových fliaš používate niekto aj také na vodu a varenie lebo som s toho zmetený niekto hovorí áno škodlivé a niekto povie, že tak isto ako nerezka keď sa vtom nevarí neprenáša kyslé. :roll:
otázka trápi ma nocou aj dňom, neviem či ľudstvo alebo ja blázon som.
zbojnik
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 09 Feb 2018, 09:17
Bydlisko: Kalinovo
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod Gondil » 14 Mar 2018, 08:22

Ja mam obyc hlinikovu, ale nosim v tom iba cistu vodu. Akoze je to myslim potravinarsky hlinik ale je tam ista miera neistoty. Nerez je urcite hygienickejsi nez hocijaky hlinik. Aj napriek tomu mam napr. klasicke hlinikove kotogo na kavu a kavu v nom si robim prakticky kazdy den, no a zatial som tu.. Ale tazko povedat ci sa z toho nieco neuvolnuje. Na druhej strane, ked to prejde dnesnymi hygienickymi normami, tak je u ista sanca ze to je ako tak nezavadne.
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod donald.marzy » 14 Mar 2018, 08:43

Niektoré hlinikové fľaše sú z vnútra potiahnuté plastom. Rieši to tak napríklad švajčiarska firma SIGG.
Oddávaj sa pôžitkom, kým ich dokážeš vychutnať - http://doprirody.prakticky.sk
A ak si dospel k rozvahe, ži naplno. - http://www.vnajlepsichrokoch.sk
Obrázok užívateľa
donald.marzy
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 25 Aug 2016, 11:24
Bydlisko: Pod horami
Dal Ďakujem: 36 x
Dostal Ďakujem: 64 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod zbojnik » 14 Mar 2018, 12:22

Však to, že keď to prejde dnes cez kadejaké testy tak to musí istú normu istoty spĺňať. Ja vtom chcem nosiť tiež len čistú vodu sem tam prevariť.
Ako rozdiel medzi potravinárskym hliníkom a normálnym neviem aký je ale budem tomu asi dôverovať :D a talianska firma na výrobu kávovarov začala vyrábať tiež z hliníka kávovari tak musí to spĺňať normy.
otázka trápi ma nocou aj dňom, neviem či ľudstvo alebo ja blázon som.
zbojnik
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 09 Feb 2018, 09:17
Bydlisko: Kalinovo
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod Gondil » 14 Mar 2018, 12:30

Tak v 1933 kedy vyslo prve kotogo od firmy Bialetti asi nejake normy na nezavadnost hliniku pouzivaneho na vyrobu kuchynskeho nacinia neexistovali. Ale dnes isto musia splnat nejake normy, prikazy a zakazy. Otazka je ako su nastavene ale to uz bezny smrtelnik asi tazko zisti a dopatra sa k tomu.
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod donald.marzy » 15 Mar 2018, 14:22

Hlinikový povrch sa pasivuje-eloxuje. Tým že je na povrchu potiahnutý vrstvičkou oxidu, kov pod ním nemá veľkú ochotu reagovať s kyselinami v potravinách. Takže zostáva v potravinárskej kvalite iba dovtedy, kým človek zámerne túto vrstvičku nezoderie.
Oddávaj sa pôžitkom, kým ich dokážeš vychutnať - http://doprirody.prakticky.sk
A ak si dospel k rozvahe, ži naplno. - http://www.vnajlepsichrokoch.sk
Obrázok užívateľa
donald.marzy
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 25 Aug 2016, 11:24
Bydlisko: Pod horami
Dal Ďakujem: 36 x
Dostal Ďakujem: 64 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod Pája » 15 Mar 2018, 14:38

Celý ten zápach je nějaký divný. Z mé zkušenosti je chyba nechávat flašky zavřené při skladování kvůli vlhkosti, která se může změnit v plíseň - kterou je opravdu těžké odstranit. Pokud z ní cítíš nerezový zápach, může to být jak činností bakterií (moje domněnka, přítomní biologové by věděli lépe), tak tím, že se při posledním čištěním narušil povrch flašky a mechanicky odloučené mikroskopické částečky kovu "znečistily" vodu, kterou jsi nalil dovnitř. Může to být i chemickou reakcí.

Mně se toto stávalo s hliníkovou flaškou a i přes přísnou hygienu a časté mytí mi voda smrděla kovem taky. Mně nepomohlo nic, a tak jsem koupila nerez láhev od Pinguinu (dohromady jsem vyzkoušela už 4). Později jsem dostala ještě flašku od Klean Kanteen. Tady si nepamatuju, že by voda měla samovolně kovovou chuť, možná někdy poté, co jsem ji vymyla octem a špatně vypláchla (kyselina reaguje i s nerezem). Klasické zasmrádnutí hrozí, pokud ji pravidelně nevymýváš (uvnitř se udělá povlak, ve kterém bují různé breberky ze slin) a pokud v ní člověk nosí něco jiného, než čistou vodu, a pak to nemusí být jenom problém usazenin na stěnách flašky, ale i v závitech špuntu nebo usazeninami okolo těsnění.

Tohle všechno by mělo řešit vymytí octem / horkou vodou s kuchyňskou sodou. Pokud to nepomůže, problém může být v samotném materiálu (viz můj problém s hliníkovou flaškou), a pak bych teda asi zvážila výměnu za jinou.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod zbojnik » 16 Mar 2018, 07:57

nakoniec som fľašu vyvaril a nechal v nej odstáť ocot a teraz s nej necítiť vôbec nič. ale asi ju budem raz začas vyvárať pretože umývať
som ju umýval pravidelne a nemával som ju zavretú keď bola prázdna aby poriadne vyschla a nezatuchla. Samozrejme môže byť, že sa mi v nej prednožili nejaké potvori
lebo som v nej mal aj jedlo :twisted: . Ale neodolal som a objednal som si ešte jednu síce hliníkovú ale vyskúšam najviac ma teší, že má aj misku na varenie v sebe a malú na pitie.
otázka trápi ma nocou aj dňom, neviem či ľudstvo alebo ja blázon som.
zbojnik
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 09 Feb 2018, 09:17
Bydlisko: Kalinovo
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Nerezová fľaša

Poslaťod 72janik » 16 Mar 2018, 08:41

Este stále si neprezradil co je to za flasa. Prezradíš? :anx:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia