Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 09 Jan 2018, 14:41

Odovzdam tvoju tezu o nepripravenosti stromom .... snad si to zoberu k srdcu ... :D
... teda aspon ku kvetom ... :)
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod juraj1974 » 10 Jan 2018, 13:24

otazka... Skusenosti s ovocnou skolkou v Sabinove... Ma niekto? Je to spolahlivy zdroj? Maju super ceny a silno rozmyslam ze od nich zoberiem to co potrebujem. Dakujem

https://www.ovocnaskolkasabinov.sk/
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 10 Jan 2018, 20:39

skolka pekna
ponuka pekna
ale vacsina skolok nema este ponuku ani na webe - nakolko nemozu mat nic na sklade...nakolko nie je sezona...
ja som kupil vacsinu rastlin ako su kamcatske zemolezy z rastlinky.sk...a som spokojny. Teda az na slivku Stanley, ktora ma v budke zakvitnut. Uz som jej dal ultimatum..ze ak nezakvitne - skonci v peci.... :lol:
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod juraj1974 » 11 Jan 2018, 07:56

Vdaka pozriem si to. K tej slivke. Na com je stepena? Vraj najlepsi je podpnik z mirabelky. No a ak znovu nenahodi kvety tak to je skoda do pece.. Je to pekne drevo na vyrezavanie. A ked ani to tak sa oplati narobit z nej ,,chipsy,, .. na udenie.. :wink:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 11 Jan 2018, 08:43

Ja predpokladam, ze slivka je stepena ako ma byt.
Stari majstri hovoria, ze najlepsie na stepenie su divokorastuce slivky, nakolko si presli prirodzenym vyberom.
Co sa tyka dreva, po tolkych stromoch co som v zahrade dal dole uz prestanes uvazovat o dreve ako uslachtilom materiali, ale sa ho snazis nejak spotrebovat, lebo ho niet kam davat.
Pred asi 5 rokmi susedovi poryv vetra vyvratil obrovsky orech - normalne to vytialhlo korene zo zeme. Ponukalo sa to rezbarom, zbrojarom na pazby.....aj sa na to niekto prisiel pozriet. A vyskedok?.... skoncil napileny na klatiky, tie sa nastiepali a skoncil v peci.... :?
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod juraj1974 » 11 Jan 2018, 09:37

Ano. Suhlasim ze slivku je dobre stepit do ,,planiča,, Mirabelka je v podstate planič. Preto som sa pytal ze ak nekvitne tak to moze byt podpnikom.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod Igor42 » 29 Mar 2018, 21:41

Ahojte, ja som skúšal štepiť ovocné stromy - ringlotu na slivku, no nezadarilo sa a vrúble sa neprijali. Myslím že som spravil chybu pri skladovaní vrúbľov - neskladoval som ich v dostatočne chladnej miestnosti a vrúble mi už začali pučať. Tento rok to idem skúsiť zas - vrúble mám už nachystané a čakám na apríl. Najlepšie som vrúbľovanie našiel opísané tu ak by niekto hľadal: štepenie stromov
Tak držte palce, tento rok to dúfam už dopadne fajn.
Igor42
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 29 Mar 2018, 21:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod juraj1974 » 29 Mar 2018, 22:04

Koskoviny sa skôr ockuju...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 31 Mar 2018, 20:45

Pre Igora42
budem citovat z knihy Martin Stangl - Rez, tvarovanie a štepenie ovocných stromov.
str.96
Na rozdiel od hrušiek a jabloní, pri ktorých sa vačšinou používané vrúbľlovanie za kôru spravidla bez problémov podarí, nie je to pri kôckovom ovocí vždy také jednoduché. Pri uvedených druhoch ovocia dosiahneme väčší úspech vtedy, keď sa preštepujú včas, teda pri vhodnom počasí už d februára.

Cize moj nazor..v aprili je to uz s krizkom po funuse. Skusal som to neuspesne niekolko rokov...som tvrdohlavy :D , no ak clovek chce robit veci spravne, mal by si to nastudovat. Odporucam stepit na spiace ocko.
Niekde na zaciatku tejto diskusie je nazor, ze 90% uspesnosti pri stepeni a vrublovani zohrava cas a zvysok je dielom kvality materialu. S tymto nazorom odporucam suhlasit 8)
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 16 Apr 2018, 12:20

Konecne zima skoncila. A ja sa mozem zacat kochat svojimi uspechmi. :D Ak mi to srnky nezdevastuju... tak to bude prve uspesne ockovanie po dlhych rokoch trapenia. Neprijalo sa mi vsetko, zo 4 pucikov hrusky mi vzisiel len jeden.
V kazdom pripade, ked uz som bol takto vyteseny, tak som sa vrhol na vzdusne potapanie, aby som nepremeskal termin. Po troch mesiacoch skontrolujem, ci mi to pustilo korene. Durancia, visna, jablon a slivka. A veruze durancia by mohla, kedze sa pol stromu rozhodlo po tejto zime, ze a bude tvarit, ze je vyschnuty..... :?
Mozno za mesiac mrknem...len tak jednym ockom :lol: ci sa tam nejake korienky vyskytuju.

V kazdom pripade, zjavne tie spiace ocka pre slivky su to prave orechove...
Prílohy
Spodna duancia - prebudene ocko.png
prebudene ocko durancie na slivke... krasne zalistockovane....
Hruska - prebudene ocko.png
Prebudene ocko hrusky na jabloni....
Durancia - vzdusne potapanie.png
Priklad vzdusneho potapania, teda...vysledok ako sa to podarilo mne :)
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 29 Apr 2018, 19:59

Som sa nezdrzal a chvalim sa novymi fotkami svojho zatial uspesneho ockovania.
Kupodivu mi vzisli len ocka na juznej strane. Vsetky na severnej strane ani tuk. Ale - opat som o nieco mudrejsi.....
Prílohy
Kvietok1.png
zakvitnuty pucik - radost pre micurina :D
Kvietok.png
krasne zakvitnuty pucik aj s listami....
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 12 Máj 2018, 20:01

Zdravím ovocinarov.

Opäť sa tak trochu chválim ako mi očko rastie. A prikladam dokaz.... obrázok "durancia 1"
Mam však aj otázku pre skúsenejších kolegov. Jedno očko mi čisto len zakvitlo a ako už náhoda zariadi... aj sa na ňom tvoria plody. Netvorí sa však ziadna byľ a ani listy. Čo s tým? Dať plody preč a začne to vyhánať listy? Alebo to nechať a ono sa to nejak ... upraví? - obrázok "durancia 2". Vopred ďakujem.
Prílohy
durancia 1.png
Durancia 1 - tak nejak si predstavujem aj ďalšie úspešne prijaté očká v budúcnosti :-D
durancia 2.png
Durancia 2 - čisto len plody - žiadne listy - problematické očko :-)
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod juraj1974 » 14 Máj 2018, 07:38

Parada, Ocenujem tvoju chut experimentovat a skusat. Plody by som na tom očkovanci nechal. Podla mna odpadnu. A potom by mal rast novy vyhonok. Ak si zoberies klasicke hybridne slabo rastuce podpniky ktore zarodia v roku vysadenia resp na rok tak je dobre plody predrat alebo dokonca aj odstranit aby sa podporil rast kostrovych konarov. To plati podla mna aj v tvojom pripade. Sam som vsak velmi zvedavy ako sa to cele vytoto... daj vediet
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod zvedavec » 11 Jún 2018, 14:33

Na zahrade nie je co robit. Okrem polievania. Stepy, co sa ujali, sa krasne rozvijaju. Tak som zastepil ceresnu na slivku :D Zacinam si verit. :D :D :D
Pouzil som video:
https://www.youtube.com/watch?v=zFG5eHQcAHM
a fakt tam ta drevna hmota zostava a podla navodu sa pekne da odstranit. Ci to bude mat nejaky poztivny nasledok, dam vediet.

Na sieti som si pozrel video o vegetativnom mnozeni okrasnych stromov odrezkami.
https://www.youtube.com/watch?v=7YPkPYSUabo
Vsade pisu, ze sa ovocne stromy tymto sposobom nedaju mnozit, ale jeden crepnik som obetoval. Zakorenovaci Stimulax v gelovej forme mam uz od vzdusneho potapania.... tak som zobral zopar tohtorocnych letorastov zo slivky, jablone, visne a ceresne.... a uvidim. V najhorsom pripade budem polievat nieco, co sa neujme. Na toto som si za posledne roky zvykol :wolf:

Dam vediet, co a ako 8)
Prílohy
Clipboard01.png
Laboratorium plne vzoriek :-D
zvedavec
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 14 Sep 2016, 14:40
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: Štepenie ovocných drevín a veci s tým súvisiace...

Poslaťod atti.hombre » 11 Jún 2018, 14:49

Bonsaje sa pestujú na strome spôsobom: na strome si vyhliadneš pekný konár čo pripomína pekne tvarovaný strom. Tam kde chceš mať korene kvôru narežeš dookola a odstrániš.Nanesiež stimulátor rastu a zabalíš so machom ktorý držíš stále vlhký. po prerastení koreňov konár odpíliš od stromu. Zasadíš...máš... :mrgreen: možno to funguje i na ovocné stromy...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pestovateľstvo a chov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron