Ako na ešus

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Ako na ešus

Poslaťod kapybara » 13 Aug 2015, 09:31

Tak tvoje obedove menu na sluzobku ma v pozitivnom zmysle slova dostalo .. tomu sa vravi ideal ;-)

moje varenie prešlo z otcovho ešusu na ocelovu Zebru ktora sa cisti nesmierne lahko, teraz varim v Ti hrnci, rovnako ho cistim pravidelne po kazdom navrate domov,
rovnako ho davam najprv do igelitu a potom do obalu, pri baleni si beriem nove mikrotenove vrecko a hrniec je iba v cistom latkovom obale, cistenie urcite pre mna ma zmysel, memam chut si rano vytiahnut z vaku ciste tricko ktore smrdi ako trchor od zhoreniny z neumyteho hrnca. Samozrejme pristupov je vela ..na prehnane cistenie hlinikoveho ešusu by som sa asi tiez vykaslal a nosil ho zapnuty niekde z vonka...

Inak neviem ci to niekto pisal, ale cistota ohna urcite pomoze udrzat nadobu v lepsom stave, ak sa da teda nepouzivat palivo napadnute hubou, plesnou, hnilobou, atd.

*edit:

Chcem sa k téme ešte nachvílku vrátiť. Začali sme totižto používať mini varič na drievka a to je ultra špinič pre všetky varné nádoby hlavne kvôli veľkému obsahu zvyčajne napadnutej kôry v drievkach. Z normálneho ohniska zvyčajne zostane nádoba relatívne "cistá" ale tu je pokrytá niekedy až lepkavou vrstvou smogu :) používame preto nasledovný postup: Po varení hodíme nádobu do hocakej starej igelitky/sáčku až potom do obalu. Čistíme až doma, s pomocou čistidla na krb alebo horáky sporáku to ide okamžite všetko dole - ak ste neskúšali odporúčam.
Naposledy upravil kapybara dňa 19 Nov 2015, 10:09, celkovo upravené 1
Kapybara močiarna je najväčší hlodavec na svete
Obrázok užívateľa
kapybara
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 13 Júl 2015, 23:49
Bydlisko: Ba
Dal Ďakujem: 264 x
Dostal Ďakujem: 368 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod SMOler » 20 Sep 2015, 17:06

Mám 2-dielny nerezový od Helikonu a na väčšom som prevŕtal 1 dieru, kam pchám záves, pričom druhý jeho koniec ine do horizontálneho "šúflíka" po odobratí rúčky.
Ešus dávam priamo do pahreby, na podložie z dreva/kameňa/... alebo na vyrobený "stojan". A s vekom naopak, lebo za tú lištu sa potom lepšie dvíha veko.
Prílohy
esus1.jpg
trojnozka
IMAG1308.jpg
esus
Obrázok užívateľa
SMOler
 
Príspevky: 56
Registrovaný: 14 Apr 2013, 22:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Lesso » 26 Sep 2016, 12:29

Pro mě je nejlepší řešení látkový obal, ten používám už kopec let, osobně jsem nikdy ešus z venku nemyl, maximálně utřel tu mastnotu. Teď na oheň používám převážně nerez. ešus... Když jsem používal hliníkový a chtěl jsem aby byl čistý, vzal jsem jednoduše nový :D Divné řešení, ale kdysi jsem dostal celou velkou bednu vyřazených ešusů z armádního skladu, tak proč si špinit zbytečně ruce :wink:
Ešus má být špinavý(zvenku), pokládám ho na hulváta do ohně :yees:
Všude dobře, v lese nejlépe....
Obrázok užívateľa
Lesso
 
Príspevky: 49
Registrovaný: 21 Sep 2016, 13:44
Bydlisko: Východ Čech
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod kuny » 27 Sep 2016, 08:09

V dávnych časoch, keď prišiel niekto nový medzi trampov s čistým ešusom, tak mu ho povinne hodili do ohňa, aby sa aspoň očmudil. Čistý ešus bol znakom masňáctva. :P

Ja si ešus čistím aspoň občas podla možností. Ak je len očmudený dá sa to zotrieť ľahko. Po troch použitiach je ho škoda čistiť, to je zbytočná robota. Najlepšie je ak je po celom obvode aspoň 1 - 2 mm nános toho dechtu s popolom a kto vie čoho ešte. Vtedy to zoškrabem nejakou hranou trebárs lyžičky. V celku to ide ľahko a odskakuje to. Zbytok dočistím trochou čistiaceho prášku. Naposledy som ho čistil na jar asi po dvoch - troch rokoch. Potom mi ho bolo ľúto celé leto zobrať, keďže som nevaril ale len zohrieval. Bral som si radšej nerezový hrnček z fľaše. Inak mám hliníkový ešus vložený do ušitého puzdra a nosím ho pripnutý z vonku.

Tatinov kamarát keď boli mladý nosil ešus pripnutý z vonku, ale bez puzdra. Raz keď vystupovali z autobusu, tak omylom ním poznačil nejakého civilistu v bielej košeli. :P
Príroda má len jedného nepriateľa.
Vývoj z nás robí ľudí, jeho zneužitím sa stávame opäť zvieratami.
kuny
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 10 Feb 2012, 08:21
Bydlisko: rodený Malačan/ teraz TT
Dal Ďakujem: 233 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Pája » 05 Mar 2019, 15:49

Ahoj, třeba mi někdo poradí - o víkendu jsem v ešuse vařila vodu z mírně minerálního pramene a vnitřek mi zčernal až do výšky hladiny. Klasicky to umýt nejde, soda to prý ještě zhoršuje, protože to je nějaká chemická reakce. Nemá někdo prosím tip, jak to vyčistit/ zneutralizovat? Díky všem! :wolf:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Nataniel » 05 Mar 2019, 15:57

Á ešte aký to bol hliník či nerez, či titan ? Ak hliník skús zubnú pastu a tu drsnejšou časť mycí houbičky, poprípade tam pridaj starú dobrú kofolu. Ešte sóda bikarbóna by mohla pomôcť
Naposledy upravil Nataniel dňa 05 Mar 2019, 16:15, celkovo upravené 1
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod atti.hombre » 05 Mar 2019, 16:01

8) na hliník platí SAVO... myslím však že by mohlo pomôcť i na nerez...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Pája » 05 Mar 2019, 16:21

Hliník. Právěže jsem četla, že jedlou sodu ne-e, ale zkusím to. Je mi to o něco sympatičtější než savo. ;) Díky!
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Borsuk » 05 Mar 2019, 17:14

Keď dáš sodu očerná to už to nenapravíš ,preto ti ešus sčernal moc zásaditá voda . Skús niečo kontra .
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod Pája » 05 Mar 2019, 19:56

Takže nakonec jsem uvnitř povařila ocet a nechala to stát.. po asi čtyřech hodinách už je všechno, jak má být. Protože kyselé uvolňuje z ešusu hliník, ještě v něm nanečisto uvařím nějakou vodu a vypláchnu. Díky všem za tipy. ;)

P.S.: patina mi nevadí ;)
Prílohy
DSC01919.JPG
DSC01918.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod donald.marzy » 01 Jún 2019, 16:33

Nad ohňom sa ešus vždy zašpiní, pretože v spalinách sú dechty, ktoré sa na ňom vyzrážajú. Z ihličnatého dreva oveľa viac ako z listnatého. Keď z dreva vyhorí "drevoplyn" a zostane iba drevené uhlie, to už špinu nerobí. Ani pri položení ešusu do pahreby, ani pri zavesení nad. Nie je nič, čím by sa to dalo oklamať.

Na čistenie je super vec - oceľová vlna. Stačí so značením 0. Odoberá hliník ako šmirgeľ, ale nezanecháva na ňom žiadne škrabance. Oceľová vlna je ako hoblík - odreže materiál a zostane za ňou hladká a lesklá plocha.


//sloučení příspěvků. P.
Oddávaj sa pôžitkom, kým ich dokážeš vychutnať - http://doprirody.prakticky.sk
A ak si dospel k rozvahe, ži naplno. - http://www.vnajlepsichrokoch.sk
Obrázok užívateľa
donald.marzy
 
Príspevky: 30
Registrovaný: 25 Aug 2016, 11:24
Bydlisko: Pod horami
Dal Ďakujem: 36 x
Dostal Ďakujem: 64 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod atti.hombre » 04 Jún 2019, 09:12

Sadze z vonka ešusu nevadia- aspoň mne nie ( mám ušitý obal a tak nedochádza k zašpineniu iných vecí pri prenose ) . Čistím len vnútro .
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako na ešus

Poslaťod benluben » 23 Jún 2019, 10:54

Som na tom rovnako ako atti. Obal na ešus, čistenie zvonku len zväčša a dôkladne vyčistiť zvnútra a potom už len pripevniť na batoh alebo uložiť do batoha bez strachu že sa mi zašpinia veci v batohu. :)
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 365 x
Dostal Ďakujem: 274 x

Predchádzajúci

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť