RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Recenzie o jednotlivých častiach výbavy

RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod zt0350 » 05 Mar 2011, 00:33

Dlho som vahal ci sa na to dat, ale precitanie mnohych recenzii ma presvedcilo, ze to treba skusit, nebat sa, na prvy krat to mozno nebude uplne ono, no to uz necham na inych :roll: .

Dufam , ze svojou recenziou pomozem niekomu v rozhodovani, ale k veci rozhodol som sa hodit sem par postrehov z uzivania noza od RAT CUTLERY (teraz už ESSE) RC 4. Je pravda, ze nejde o ortodoxny buschcraft noz skor sa radi do kategorie survival, proste je to noz do lesa na pracu. Zacnem asi uplne od zaciatku a to je kupa noza. Kedze kupit ho u nas je dost draha zalezitost, zvolil som variantu nakupu v USA, konkretne z [url]KNIVESSHIPFREE.COM[/url] ide o spolahliveho predajcu kupa prebehla bez problemov , noz bol za 60 eur(postovne som mal zadara :wink: ) a 9 dni doma. Do ruky mi sadol ako uliaty, kvalita vyhotovenia je z tovarnych nozov na najvyssej urovni nenasiel som jedinu chybu spracovania a k tomu sa mi strasne paci, na fotkach je pekny, no v skutocnosti je este krajsi :yees: .

Teraz trocha cisel a materialov v podani RC 4ky :
Celkova dlzka 9“(cca 23 cm)
Dlzka cepele 4,5“(cca 11,5 cm)
Sirka cepele 1,25“(cca 3,2 cm)
Hrubka cepele 0,188“(cca 4 mm)
Typ cepele drop point, hladke ostrie
Ocel 1095 carbon steel , 57 hrc
Rukovat zelena micarta (prilozky)
Puzdro kydex, MOLLE lock

Kedze sa jedna o fulltang neni treba sa bat, ze by nezniesol hrubsie zaobchadzanie skor naopak pocit bezpecia umoznuje aj na dotyk prijemna micarta na rukovati, ktora ja skoro az neznicitelna ale hlavne v spojeni s integrovanou zastitou umoznuje pevnych uchop, v ktorejkolvek polohe. Ako dalsia ochrana moze posluzit istiaca snura, ktoru mozno prevliect cez otvor na konci konstrukcie noza. Ten sa samozrejme v pripade potreby da pouzit aj na zatlkanie, aj ked na to nieje prave najidealnejsi , lebo je obly. Dalsia vec, ktoru som nespomenul je cernenie cepele. Pre niekoho to moze byt pri pravidelnom pouzivani chybou krasy, kedze uz po par vniknutiach to silnejsieho materialu sa zacina odierat. Mne sa to praveze na nom paci, proste vidno, ze ten noz zije ze je pouzivany, ze maka :camp: . To by hadam na zaciatok aj stacilo, urcite vas viac zaujima ako sa s nozom pracuje a ake su jeho silnejsie a slabsie stranky .

Uz som to spominal, no dam to este raz, noz sa drzi super ci uz nim bodate, alebo rezete. Pri rezani napomaha zdrsnenie na chrbte cepele, jeho hrany su oble takze netlaci a ani nijak inak nezneprijemnuje pracu. Uhlikovka je na takyto noz podla mna idealna lahko sa brusi, dobre drzi ostrie a je dostatocne odolna, aj ked je nachylnejsia na chytanie lišky, no myslim ze obcasna udrzba tomu hravo predide. Co sa tyka prace s drevom do teraz som nikdy nemal ziaden problem ci uz pri odrezani nejakeho prutu, presekani mensieho konara(v ramci moznosti), stiepanie dreva na podpal a ani batoning tomuto nozu nerobi problemy. Jednou vyhodou a zaroven nevyhodou su zaoblene hrany chrbta cepele, nenicia palicu pomocou, ktorej prevadzate batoning za to vsak koli absencii ostrej hrany a cerneniu cepele neni ani najmensia sanca hodit iskru s firesteelom. Je to sice mozne robit ostrim noza , ale osobne niesom zastanca tohto riesenia. Kedze fazeta nema najostrejsi uhol tak nozom nejde az tak dobre rezat ako napriklad nozami so skandinavskym vybrusom. Na jemnejsiu pracu sluzi dostatocne velky choil. Spicka noza je dost silna na to aby v pohode zvladla hodanie a nasledovne pacenie do stran. Skusal som aj bodat do plechu a bez nasledkov zvladlo bodnutie do 2 mm plechovych vrat.
Este by som mal spomenut kydexove puzdro. Viem, ze mnohy z Vas, ktori toto citate ste zastancovia skor koze, ale podla mna sa k tomuto nozu jednoznacne kydex hodi. Je prakticke, odolne a s dobrymi moznostami uchopu ci uz vodorovne alebo zvislo, bud to pomocou MOLLE locku alebo paracordu. Samozrejme sa da este dokupyt TECK-LOCK, diery v puzdre su na to prisposobene.

Na zaver doplnim uz len to ze je to jeden z mojich oblubenych nozov a nebojim sa mu dat do tela. Keby sa mu nahodou aj nieco stalo, dozivotna zaruka bola jeden z dovodou prečo som bol ochotny dat peniaze za tento skvely noz 8) .

Tak a to je asi tak vsetko co som bol schopny zo seba dostat, tak hadam to nebolo az tak zle a prijmem kazdu kritiku a pripadne doplnte vase skusenosti:wink:. Samozrejme co by to bola za recenzia bez fotiek. Tu prikladam zatial par fotiek ked bol este novy. Sucastnejsie este pridam ked ich najdem pripadne spravim nove.
Prílohy
rc4 4.jpg
Rowen je manufaktura kde si rat cutlery nechava vyrabat noze, a na zdrsneni je vidno ze sa vyhrali s kazdym detailom
rc4 4.jpg (82.45 KiB) Zobrazené 9181 krát
rc4 3.jpg
uz po par bodnutiach vidno na hrote ze povrchovka ide dole
rc4 3.jpg (95.54 KiB) Zobrazené 9181 krát
nova rc4.jpg
tuna je este uplne novucicka po prvom kontakte s drevom :)
nova rc4.jpg (105.48 KiB) Zobrazené 9181 krát
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod Killian » 05 Mar 2011, 00:52

Super recenzia, vdaka :yees: .
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod sally » 05 Mar 2011, 01:42

Pekne napísaná recenzia :yees:

Mám dotaz: aká je ergonómia rúčky, netlačí ťa ani pri dlhšej práci? Nevadí ti pomerne dosť veľká medzera medzi rúčkou a samotným ostrím - choil?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod Trenkinen » 05 Mar 2011, 01:51

Pekne napisane. Si moj covek :camp: Mam sice o nieco vacsiu RC-6, ale nie je problem ani s tymto nozom robit aj jemnejsiu pracu (vdaka choil). Noz je dobre vyvazeny, Paradne mi sadne do ruky. Nemam strach mu dat viac zabrat v lese. Pre mna velmi dobra volba.
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod zt0350 » 05 Mar 2011, 11:30

Vdaka chlapi som rad, ze sa Vam to paci :wink: .

Sally: ergonomia je super neni problem makat s nozom aj dlhsie aj ked po pravde ja dost casto pouzivam rukavice.....jedno vsak musim doplnit pracovat v bavlnenych rukaviciach je o hubu, lebo ani silny stisk nezaruci pevny uchop. Inak v kozennych, platnenych aj pogumovanych rukaviciach sa robi v pohode. No a ten choil to je fakt idealna vec na jemnejsiu pracu, akurat pri silovejsom rezani treba davat bacha, lebo som mal pocit, ze sa mi uz zaryva hrana ostria do ukazovaku, ale to je myslim o cviku, vsetko sa da naucit :wink:
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod zt0350 » 05 Mar 2011, 19:19

Dnes som kus prahrabaval fotky a nasiel jednu spolocnu s mojim dalsim velmi oblubenym nozom, pre tych co ho nepoznaju je to kizlyar koshun tiez super kudla :wink:.
Prílohy
DSC00464.JPG
DSC00464.JPG (207.53 KiB) Zobrazené 9124 krát
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod lynx » 06 Mar 2011, 15:30

Za 60 e ?? to je super cena, kedy si kupoval ?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod lynx » 06 Mar 2011, 15:54

Teraz tam maju uz len esee a tie su od 100 dolarov co je cca 75 e :(
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod zt0350 » 06 Mar 2011, 18:02

lynx: kupoval som v oktobri 2009 a cena sa nezmenila len dolar posilnil :(
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod lynx » 06 Mar 2011, 19:13

zt0350 píše:lynx: kupoval som v oktobri 2009 a cena sa nezmenila len dolar posilnil :(

aha fakt, som si to nevsimol, skoda :(
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod zt0350 » 06 Mar 2011, 19:33

no ale tak este stale to neni 130 e ako zan chcu u nas :)
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod lynx » 06 Mar 2011, 19:36

no jo normalne uvazujem :D len pochybujem, ze rodicov to potesi ze chcem taky drahy noz a este k tomu z USA :mrgreen:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod zt0350 » 06 Mar 2011, 19:54

slubil som nejake fotky tak zacnem nejakymi s puzdrom :roll:
Prílohy
IMG_5814.JPG
tu uz je vidno ze kudla dostala do tela cernenie slo dole na urcitych miestach
IMG_5814.JPG (241.38 KiB) Zobrazené 9045 krát
IMG_5816.JPG
opotrebenie je vidno aj na micarte je taka opatlana ale ta patina jej jednoznacne pristane tak isto aj ako osuchane skrutky:)
IMG_5816.JPG (244.09 KiB) Zobrazené 9045 krát
IMG_5815.JPG
puzdro z opacnej strany a molle lock
IMG_5815.JPG (244.7 KiB) Zobrazené 9045 krát
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod lynx » 06 Mar 2011, 19:59

Nevypadava z puzdra ? A aky ma vlastne vybrus?
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: recenzia na RC 4 od RAT CUTLERY(ESSE)

Poslaťod zt0350 » 06 Mar 2011, 20:12

myslim ze to je klasika klinovy vybrus teda niesom odbornik ale iny by to nemal byt :lol: a vypadnut? neni sanca noz sedi pevne nehrkoce po zasunuti pocut cvaknutie a pri vytahovani je citit mierny odpor ktory sa este da regulovat skrutkou bud to dotiahnutim alebo povolenim
Naposledy upravil zt0350 dňa 06 Mar 2011, 23:18, celkovo upravené 1
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Ďalší

Späť na Recenzie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia