Skladacie ručné pílky

Nože, sekery, pílky..

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod Mipo01 » 06 Feb 2011, 02:17

No ja mam s touto pílkou skúsenosť už asi rok a nedám na ňu dopustiť. Stálu ju berem so sebou. Fakt super kúpa a píli jedna radosť.
A k tomu píleniu. Možno to je veľa ľudom jasné no mne na začiatku nebolo a mohlo by to hádam pomôcť dakomu ďalšiemu.
Treba si dať pozor a pri pílení tlačit na ostrie len keď ťaháte k sebe. Od seba trosku zmierniť tlak, ako keby "nadvihnúť" (jasne že nie zdvihúť o cm) a posunúť zasa do východzej polohy, potom zasa pritlačiť a k sebe potiahnuť. Takto by sa vám nemalo nič stať aj keď má relatívne tenký list.
Kamošovi sa totižto stalo to, že sme mali tieto pílky asi týždeň a zlomil list presne tak že zatlačil,list sa trosku zakliesmil, ohol ho a praskol. Keď ju chcel dať reklamovať a predavač sa opýtal či pri tom zlome je list taký trochu vyhnutý tak ze to ani nemusí nosiť lebo že to mu neuznajú. Že tou pílou sa píli k sebe... no tak si kúpil druhú a od tedy už rok pílime o dušu takto a všetko je OK :-) takže rada za cca 20 euro :-D
Obrázok užívateľa
Mipo01
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 13 Jan 2011, 16:11
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod atti.hombre » 06 Feb 2011, 09:32

Väčšina pílok má zuby na pilovom liste smerovanú dopredu ( od rúčky) preto sú v zábere pri pohybe späť.Pár pílok má zuby v oboch smeroch nahnuté-tie fungujú v zábere aj dopredu aj do zadu ( drevorubecké píly) no a Bahco má zuby nahnuté ( veľmi mierne) dozadu,preto je logické,že tlak na ňu pôsobíme pri ťahaní k sebe.Ale ten sklon je tak mierny,že skôr pôsobí ako drevorubecká píla-skúšal som!Jediné čo je veľmi dôležité je,že pílený konár jednou rukou tlačíme tak aby sa drážka po píle mierne otvárala a pilový list neblokovala.Ak dôjde k zacviknutiu listu,môže sa stať že sa ulomí.asi tak... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod sally » 06 Feb 2011, 11:02

ja s laplanderkou "tlačím" pri pílení oboma smermi a zatiaľ všetko v pohode. Ono nie je problém v tlaku na pílu, ale skôr v tom, aby bol rez čo najčistejší a otvorený (aby pílené drevo pílku nedržalo).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod SKW » 06 Feb 2011, 11:58

Pri pílení si treba dávať pozor na to, aby ste pílku nevychýlili z priameho smeru pílenia. Niekedy stačí malé vychýlenie do strany a pri pohybe dopredu sa list môže zaseknúť a ohnúť, prípadne zlomiť. Stáva sa to hlavne vtedy, keď sa niekto ponáhľa a snaží sa píliť ako stroj.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod oneho » 04 Mar 2011, 22:12

Ahojte. Teiž plánujem kúpiť si nejakú tú pilku. No pozerám na nete nejakú vážne dobrú. Máte skúsenosti aj s inými značkami?
Vyberám z:

1. Gerber
Obrázok
2. Laplander:
Obrázok
3. Fiskars (robí ju aj Gerber)
Obrázok

Na Youtube som pozeral nejaké porovnania a vyzeralo že tá Fiskars (Gerber) režie oveľa lepšie než Laplander, no bolo to video "nešikovného" trampa, ťažko teda povedať ktorá je lepšia. Na fiskars ma odrádza do že je výsuvná zaisťovaná šróbom. Takže sa rozhodujem medzi 1. a 2.
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod bapa » 04 Mar 2011, 22:43

Môžem Ti porovnať pílku Fiskars (F) a Bahco Laplander (B). F - čistejší rez, reže rýchlejšie, je oveľa ľahšia ako B a vôjde do vrecka nohavíc, navyše má sponu na zavesenie na opasok. B - má univerzálnejšie (agresívnejšie) zuby - dobre sa s ňou režú aj kosti. Na bežné použitie v našich lesoch, pokiaľ nie si poľovník mne osobne viac vyhovuje F. (príprava dreva na oheň, stavba prístrešku). Do ťažších podmienok, kde neviem, čo ma čaká by som bral skôr B.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod oneho » 04 Mar 2011, 22:50

bapa píše:Môžem Ti porovnať pílku Fiskars (F) a Bahco Laplander (B). F - čistejší rez, reže rýchlejšie, je oveľa ľahšia ako B a vôjde do vrecka nohavíc, navyše má sponu na zavesenie na opasok. B - má univerzálnejšie (agresívnejšie) zuby - dobre sa s ňou režú aj kosti. Na bežné použitie v našich lesoch, pokiaľ nie si poľovník mne osobne viac vyhovuje F. (príprava dreva na oheň, stavba prístrešku). Do ťažších podmienok, kde neviem, čo ma čaká by som bral skôr B.


A nieje nejaký problém s tou výsuvnou čepelou? Nezasúva sa pri rezaní? Podstate hladám pílku ktorá mi nejaký ten čas vydrží a neviem kedy a čo sňou budem rezať...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod Trenkinen » 05 Mar 2011, 02:00

Mam tiez aj Fiskar, aj Laplander pilku. Fiskars podla mna reze o nieco lepsie, ale je aj krehkejsia (uz som jej zlomil spicku). S vysuvnym mechanizmom som problem nemal - rezes tahom smerom k sebe - cize keby si mal maticu aj malo dotiahnutu, tak pri zabere sa ti snazi pilka vysunut z puzdra. Skor bol problem niekedy uvolnit maticu aby sa dala pilka zlozit
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod Adno » 05 Mar 2011, 02:08

Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod Trenkinen » 05 Mar 2011, 02:36

U mna je to "Zasúvacia záhradná kempingová pílka FISKARS 123830"
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod oneho » 05 Mar 2011, 21:57

Asi pôjdem teda tiež do tej Fiskars 10"
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod bertold8 » 08 Mar 2011, 19:56

Mam taky Fiskars, tu mensi kempingovou. Pro me je to idealni doplnek k mensimu nozi kolem 12cm cepele. Urezu s ni vetve do prumeru kolem tech 15cm krasne rychle a vic stejne nepotrebuju, protoze bych je uz nozem nezvladl stipnout. Je lehoucka, vleze se do kapsy kalhot. To ze ju par lidi ohlo nebo zlomilo jsem cetl, ale je to ciste jen o navyku jak s ni rezet. Jisteni sroubem je bezproblemove, hlavne moc nedotahovat. Jednou jsem ji taky malem nezavrel :)
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod lynx » 13 Mar 2011, 19:27

Potreboval by som skladaciu pilku do lesa do 20 e. Najcastejsie budem rezat SUCHE drevo, najlepsie mi z toho vychadza fiskars, je dostupnejsia ako bahco, ale radsej by som skladaciu ako tu "zatahovaciu"
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod oneho » 13 Mar 2011, 19:33

lynx píše:Potreboval by som skladaciu pilku do lesa do 20 e. Najcastejsie budem rezat SUCHE drevo, najlepsie mi z toho vychadza fiskars, je dostupnejsia ako bahco, ale radsej by som skladaciu ako tu "zatahovaciu"



No ja to tiež teraz riešim. Fiskars som si bol teraz ochytať a vyzerá že so zaťahovaním problém nebude. No na ebay som našiel zatváraciu Fiskars, tak asi kúpim tú...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod spider207 » 14 Mar 2011, 10:55

Pridávam sa ku šťastným vlastníkom setu pilka Laplander - Bahco 396 + nožík Mora Glipper 860.. na prvotné "ohmatanie" to vyzerá v pohode, som zvedavý ako obstoja v praxi. Jedine to umelohmotné púzdro mi k tomu nožu nedesí, ale lepšie ako nič. Vyrobiť sa dá vždy niečo :)
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia