Fatwood - Mastné drevo

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod SKW » 28 Feb 2011, 15:08

Na základe niekoľkých podnetov, kde sa ma ľudia pýtajú čo je to fatwood, kde ho hľadať a ako ho pripraviť, som sa rozhodol, že napíšem tento článok. Pretože stále budú prichádzať nové tváre na fórum a budú mať rovnaké otázky, takto to bude jednoduché a efektívne, presmerovať ich na túto tému.

Fatwood - Mastné drevo je vlastne drevo silne nasiaknuté živicou. Vďaka tomu nepodlieha hnilobe rýchlo ako normálne drevo a je odolné voči poveternostným vplyvom, najmä vode. Horí vynikajúco v každom počasí alebo teplote.

Kde ho hľadať? Jednoznačne v starých borovicových lesoch. Naša borovica lesná (Pinus sylvestris) produkuje pomerne silný fatwood. Vytvára sa tam, kde je najvyššia koncentrácia živice, najsilnejší je v koreňovom systéme po odumretí borovice, alebo v spodnej časti kmeňa. Čo je dôležité, dá sa nájsť aj na živej borovici v pazuchách spodných mŕtvych konárov, to je v mieste, kde sa odumretý konár spája s kmeňom.

Príprava na podpal je jednoduchá. Stačí ho naštiepať na tenké paličky alebo nastrúhať nožom. Paličky tenké ako ceruzka, alebo nastrúhané stružliny sa dajú pohodlne zapáliť zápalkou, počas horenia priam syčia a vychádza z nich čierny dym. Ak sú vaše zápalky vlhké, alebo vám došli, stačí jednu z paličiek naškriabať chrbtom noža na jemné piliny. Tie ľahko zachytia iskru z moderného firesteelu.

Toto je Fatwood nájdený v pni borovice, ktorá bola odpílená pri ťažbe. Zvonku vyzerá ako starý zhnitý peň, no vnútri sa nachádza mastné drevo. Samozrejme nie každý peň v lese bude dobrý, množstvo ich bude úplne zhnitých, ten správny treba nájsť.
Obrázok

Treba si všimnúť hlavne farbu, čím sýtejšia tým lepší fatwood. Taktiež dobrým znakom je vôňa. Má veľmi silnú terpentínovú vôňu.
Obrázok

Odseknutý konár z ležiaceho kmeňa borovice.
Obrázok

Takéto krivoľaké, hrubé konáre sú výborným miestom kde hľadať. Presne v mieste kde sa tento konár spája s kmeňom, je priam ložisko mastného dreva.
Obrázok

Pohľad zblízka a menšie narezanie nožom.
Obrázok

V takýchto prípadoch je najlepšie odpíliť konár čo najbližšie pri kmeni. Samotnému stromu to nijak neublíži, keďže spodné konáre sú už odumreté. Toto bol parádny úlovok, veľmi silný fatwood.
Obrázok

Obrázok

No v pohode sa dá nájsť aj v menších konároch
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Pre tých, ktorí holdujú moderným kresadlám/firesteelom bude fatwood obľúbeným materiálom na podpal. Takto najemno naškrabaný, chytí iskru veľmi ľahko.
Obrázok

Môj obľúbený spôsob je nakrájať pár stružlín na kôpku a navrch ho naškriabať najemno.
Obrázok

Po zachytení iskry z firesteelu vyšľahne malý, ale silný plamienok.
Obrázok
Pridám tenké raždie.
Obrázok

a o chvíľu mám stabilný oheň.
Obrázok
Počiatočný plamienok je dosť silný nato, aby zapálil ďalší materiál. Tiež prekvapivo dlho horí a na tejto fotke môžete vidieť aj spomínaný čierny dym.
Obrázok

Fatwood bol odnepamäti vzácnym prírodným zdrojom. V mnohých krajinách, ako napríklad vo Švédsku, sa používal na extrahovanie smoly. To sa robilo v špeciálnych oceľových peciach, do ktorých nahádzali kusy vykopaných pňov a koreňov, okolo pece založili oheň a vplyvom vysokej teploty začala z dreva vo vnútri vytekať smola, ktorá sa nazhromažďovala do pripravenej nádoby. Druhotným produktom tohto procesu je drevené uhlie. Táto smola sa používala na rôzne účely, hlavne na zakonzervovanie dreva. Mimoriadny význam mala smola z borovice v lodiarstve, natierali ňou lode aby zaručili vodoodpudivosť dreva a jeho vysokú životnosť.

Nazáver pár jednoduchých tipov na používanie:
Niekedy je dobré, mať pri sebe kúsok mastného dreva ako núdzové práchno. Napríklad takto zavesené na šnúrke spolu s kresadlom. Ak by to aj človek nešťastne namočil pádom do rieky, stále bude schopný naškriabať si práchno a zapáliť oheň.
Obrázok

Inou variantou je vyrobiť si Maya dust zadarmo.
Obrázok

Toto sú dojmy a poznatky z môjho skúmania, musím poznamenať, že pravý fatwood som našiel jedine na borovici lesnej. Nevylučujem možnosť, že sa môže vytvoriť na iných ihličnatých drevinách ako smrek, jedľa alebo smrekovec, no ja si myslím že na prvom mieste je práve borovica.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod matus » 28 Feb 2011, 19:15

znovu boduješ :yees:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod zt0350 » 01 Mar 2011, 09:32

SKW darmo ide ti:) mam otazku tuja nema fatwood?
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod SKW » 01 Mar 2011, 09:58

Natrafil som na pár zmienok o tom, že niekto našiel fatwood aj na tuji(cedar), ale niektoré s tvrdením, že to nieje také silné, ako má borovica. A neviem to potvrdiť, keďže u nás sa tuja vyskytuje ako introdukovaná drevina, väčšinou sadená len ako okrasná v parkoch, cintorínoch a pod. Robil som už síce s tujovým drevom, používal som ho na zakladanie ohňa trením, na to je fakt výborné, inak osobne som fatwood na tuji nevidel.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod zt0350 » 01 Mar 2011, 10:41

dik za odpoved:)
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod rafoo » 01 Mar 2011, 13:31

to si ma potešil mame zivy plot z niečoho ako tuja a v lete ho ideme vyhafzovat
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod lardes » 01 Mar 2011, 15:20

ja som teraz keď sa topil sneh a bolo aj tak sychravo skúšal hľadať fatwood ale skôr sa mi to zdalo akoby to drevo bolo mokré... je to podobné ? pozeral som to na odumretom konári
lardes
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 21 Jan 2011, 16:20
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod Mamarcel » 01 Mar 2011, 15:59

moze byt, no mokre asi nie, skor ako navlhnute - je to take podobne kedze je to doslovne ako mastne.
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod zt0350 » 02 Mar 2011, 14:11

dnes v praci som si na doske jednej palety vsimol taku tmavu guzu(spisovne neviem ako sa to vola:D kto vie nech doplni) tak som z nej kusok pilkou na multitoole oskrabal a ked som zacitil silnu vonu zivice tak som si bol temer isty ze ide o fatwood a poj jednej iskre z firesteelu sa to potvrdilo:) tak som si trocha tohto matrosa naskrabal do malej plastovej flasticky:) aj takto si kratim cas v robote :-P
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod Michal » 10 Mar 2011, 23:34

Dnes sa mi na vychádzke po Zobore podarilo "uloviť" veľmi dobrý fatwood, bol to síce starý suchý konár, ale polepené prsty mám ešte teraz :D Škoda len, že sa mi ho nepodarilo odpíliť až úplne pri kmeni, žial ani reťazová pílka sa nedostane všade...
Obrázok
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod SKW » 11 Mar 2011, 19:55

Michal ten fatwood vyzerá vážne!!! Je až červený, to musí horieť už keď sa naň pozrieš ;-). Stavím sa, že aj parádne vonia.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod Michal » 11 Mar 2011, 23:46

SKW píše:Michal ten fatwood vyzerá vážne!!! Je až červený, to musí horieť už keď sa naň pozrieš ;-). Stavím sa, že aj parádne vonia.


Áno, vonia skvele a horí tiež veľmi dobre, len sa s ním horšie pracuje lebo je naozaj až príliš mastný :D Hrozne sa lepí na prsty, keď ho oškrabávam, ale vyvažuje to svojimi vlastnosťami :) Drevo takto presiaknuté živicou je nenormálne tvrdé (na ihličnan) a ťažko sa láme, no pri štiepaní na triesky priam odskakujú od seba a naškriabať ho je otázkou pár sekúnd (ak ho porovnám s priemerných fatwoodom)

Inak to bol naozaj už spráchnivený konár, ktorému som už od pohľadu nedával šancu, ale vyskúšal som z neho odkrojiť šupinku, keď som videl, že okolo neho živica vytekala z kmeňa von a vyplatilo sa. Trošku mi je ľúto toho, že nebol dostatočne prístupný pri kmeni a tak z neho veľká časť zostala po odpílení v strome. Ale aj tých 10-11 cm je lepších ako nič :D

Toto ma tiež priviedlo na otázku: Ako si v prírode čistíte ruky od živice?
Ja osobne sa jej vonku neviem zbaviť a čistím ju doma odmasťovacím prostriedkom Codi. Pekne to umyje z rúk a aj z oblečenia, hodí sa však aj na čistenie strieborných šperkov a pod. Je to čosi bez čoho už dnes neviem žiť :D
:arrow: Obrázok
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod SKW » 12 Mar 2011, 00:09

V prírode len ťažko nejak zmyješ živicu z rúk, akurát môžeš poobtierať ruky o kôru stromu, kameň, alebo iné drsné predmety. Pochybujem, žeby nejaké prírodné saponáty (z brezových listov, prasličky, pagaštanu) fungovali proti živici.

Inak na živicu je dobrá obyčajná bravčová masť ;-) Starý pilčícky trik.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod atti.hombre » 12 Mar 2011, 08:59

Michal,dík za tip na čistidlo...zíde sa hlavne na to striebro,lebo tekutý čistič striebra sa už nepredáva...musím to tu pohľadať.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Fatwood - Mastné drevo

Poslaťod Michal » 12 Mar 2011, 10:58

OT:
Atti - nie je to určené na čistenie striebra, ale ide to s nim :D Je to velmi univerzálne čistidlo ja s ním čistím aj sadze a decht z kotlíka :)

SKW: ako myslíš tú masť? To akože pred prácou si s tým mám namazať ruky nech sa tam živica neprilepí, alebo ako? :)
/OT
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť