Prírodné povrazy

Všetko čo neviete zaradiť do ostatných tém

Prírodné povrazy

Poslaťod lynx » 17 Mar 2011, 20:28

Tak som sa rozhodol zalozit temu o tom ako sa daju v prirode nahradit snury, lana, ... V teme o pristresku "lean-to shelter" bola zmienka napriklad o smrekovych korenoch. Co este sa da pouzit napr. ako lano pri stavbach pristreskov, lanko na lovenie ryb, apod.
Naposledy upravil lynx dňa 24 Feb 2012, 16:20, celkovo upravené 1
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod juraj1974 » 17 Mar 2011, 22:46

Mne sa osobne velmi osvecili tie polezne ostruzlinove v lese rastuce porasty. Su dost pichlave a pracu s nimi si neviem predstavit bez rukavic ale daju sa vynikajuco pouzit na miesto povraska pri stavbe pristresku. Su velmi ohybne a daju sa s nimi pekne viazat aj male priemeri.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod SKW » 17 Mar 2011, 22:57

Existuje viacero druhov materiálov na výrobu prírodného povrazu. Lyko niektorých druhov stromov napríklad vŕby alebo lipy, vlákna z pŕhľavy, vlákna z juky (u nás pestovaná ako okrasná rastlina), listy pálky, šúpolie kukurice, smrekové korene, či obyčajná zapletaná suchá tráva :)

Osobne preferujem prírodný povraz z vnútornej kôry lipy a dvojitý stáčaný výplet.
Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod Pája » 17 Mar 2011, 22:59

Od velmi tenkých nití až po špagáty se dá vyrábět z vláken kopřivy stáčením. Na nějakém videu to ukazuje i Ray Mears... Dobře se svazuje na pásky rozdělenými listy orobince (pálky) anebo mladými výhonky divoké ostružiny.

kopřiva (aspoň pár špatných fotek):
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod johny » 08 Apr 2011, 15:35

povrazok sa da vyrobit zo stoniek prhľavy (žihľavy) ...najlepšie su vraj tie dlhe a stare kusy ....maju sa ocistit od listov, namocit na 24 hodin, roztlacit na dlhe tenke vlakna a nechat vysusit. potom sa da upliest povraz mnohymi sposobmi. sam som to este neskusal ale zaujalo ma to a ked bude cas a material, tak urciete skusim =)
... for dust you are and to dust you will return.
Obrázok užívateľa
johny
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 22 Jan 2011, 19:07
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod SKW » 08 Apr 2011, 17:34

johny, v príspevku nad tvojím ukazuje pája práve vlákna z pŕhľavy (kopřiva). Inak tvoj postup mi nejak nesedí, pretože nepovažujem za potrebné namáčať čerstvé vlákna keď ich neskôr budem sušiť. Ale môže byť, že vďaka tomu sa vlákna ľahšie rozdelia, určite to vyskúšam.

Z pŕhľavy som zatiaľ robil len núdzový povrázok, nič na trvalé použitie. A robil som to takýmto spôsobom: Najprv treba oddeliť vlákna od stonky, porozdeľovať ich na viac menej rovnaké pásy a nechať vyschnúť. Keď budeš následne chcieť vyrobiť povraz tak ich trochu navlhčíš a môžeš pliesť. S navlhčenými vláknami sa pracuje ľahšie, no môže to mať za dôsledok, že povraz neskôr zoschne a bude uvolnený. V prípade, že chceme urobiť trvalejší povraz, treba pracovať so suchými vláknami.

Trvácny povrázok z lipovej kôry:
Obrázok Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod Michal » 08 Apr 2011, 23:30

Ten z tej lipovej kôry by som si rád vyskúšal, máš nejaký špeciálny postup ako si pripravuješ to lyko alebo ako sa to vola, z ktoreho potom pletieš?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod SKW » 09 Apr 2011, 13:44

Odstrániš z kmeňa lipy kôru, dá sa pekne odlúpnuť ako plát/tuba. Aby si oddelil vnútorné vlákna od hrubej vonkajšej kôry, musíš celý plát kôry nechať odstáť vo vode/potoku aspoň 2-3 týždne. Priesvitné pásiky vnútornej kôry sa potom budú dať pekne oddeliť od tej hrubej. Ďalej ich treba nechať vyschnúť. Suché vlákna veľmi pekne voňajú takou citrónovou vôňou a dobre sa s nimi pracuje.
Tu je pekný tutoriál:
http://www.bushcraft.ridgeonnet.com/lim ... torial.htm

Tiež príprava vlákien z pŕhľavy:
http://www.bushcraft.ridgeonnet.com/Net ... ordage.htm

Ale výborná je aj vnútorná kôra z vŕby, je to asi najdostupnejší materiál a netreba ani nejakú dlhodobú prípravu ako s lipou, stačí oddeliť plátky vnútornej kôry a pár hodín ich povariť s podrveným uhlím. Potom zhnednú a budú silnejšie, po vysušení môžete pliesť.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod Pája » 24 Feb 2012, 11:45

Trošku se na tohle téma zapomnělo, tak přihodím aspoň obrázek kopřivového motouzu (průměr cca 1,5 - 2,0mm), který jsem pletla v roce 2010. Teď jsem ho náhodně našla při úklidu. Přetrhnout šel opravdu těžko, podařilo se mně to v místě, kde vlákna nebyla pořádně zapojená, v správně upleteném úseku to nešlo. Ohebný a pružný je kupodivu docela dost, po navlhčení by se asi ještě dal použít.
Prílohy
DSC08015.JPG
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod johny » 24 Mar 2012, 15:20




...tu su moje prve pokusy. robil som to minule leto a chystam sa aj tento rok. su to povrazy z lipoveho lyka a su naozaj pevne. mam ich zatial len tak pre radost, ale verim ze svoj ucel by splnili.
P.S. je to neocenitelny pocit ked si clovek vyrobi vlastny povraz :D
... for dust you are and to dust you will return.
Obrázok užívateľa
johny
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 22 Jan 2011, 19:07
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Prírodné povrazy

Poslaťod Oldaktuk » 30 Dec 2014, 12:06

Pripájam moje video z pletenia povrazu z lipového lyka:
Obrázok užívateľa
Oldaktuk
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 29 Dec 2014, 11:31
Bydlisko: Komjatice
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 12 x


Späť na Iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia