Brezová miazga

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Re: Brezová miazga

Poslaťod rafoo » 26 Mar 2011, 21:51

pise sa az kym nenaskocia puky ked uz su listy tak to treba hned stopnut
opravte ma ak sa mylim
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod matus » 26 Mar 2011, 21:53

uplne blba otazka :d co ked to nestopnem ono to prestane tiect po 1-2 tyzdnoch nie takze sa to stopne same ?
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod rafoo » 26 Mar 2011, 22:08

asi ano ale nechces predsa tomu stromu blizit viac ako je treba nie?
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod SKW » 26 Mar 2011, 22:18

Po napichnutí vytekanie nezastavíš, bude síce čím ďalej miernejšie, ale úplne by si ho zastavil len ak ranu nahrubo zatrieš napríklad štepárskym voskom. Ja to robím a odporúčam to aj ostatným ak majú trochu úctu k breze. Vezmem si z nej miazgu a vrátim jej to tou trochou starostlivosti, že ranu zatriem. A hlavne treba si uvedomiť, že jeden strom napichnúť len raz. Nie, že celý strom bude dobodaný z každej strany, to už bushcraft nieje, treba si to uvedomiť a myslieť aj na budúce sezóny.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Kapo » 22 Okt 2011, 22:11

Tu som našiel /dúfamže to tu už nie je/ niečo z histórie slovanov, ohladom brezovej miazgy. Dokonca aj recept na víno... :mrgreen:

http://www.slovane.cz/view.php?cisloclanku=2006040001

Aspon niečo na ochutnávku:

...........................
ŠŤÁVA: Březová šťáva se uchovává v dřevěných bečkách lehce posypaná ječmenem. Když zrna vyklíčí, vytvoří se zelený povrch a šťáva získá zvláštní jemnou chuť, kterou lze „přikořenit“ mátou a jinými přísadami. Samotná šťáva je nasládlé chuti s vůní "přírody (jinak to nedokážu nazvat).

KVAS:Nejjednodušší a nejprostší kvas získáme odstavením nádoby s mízou někam do chladna. Zde ji necháme podle potřeby kvasit. Délku kvašení jsem vždy hodnotil chutí a přesnou délku tedy neznám. v některých recepturách se objevuje přidáním pražených kůrek černého chleba čímž se má docílit vzniku hnědé kvašené březové šťávy - kvasu. Pro zlepšení chuti lze opět přidat ječmen, mátu či jiné „koření“.

VÍNO: Původní receptura jistě zvyšovala obsah cukru na kvašení odparem vody. My si můžeme pomoci přidáním cukru (a ušetřit si práci i stromy). Tedy na 1 litr březové mízy svaříme s 20dkg cukru, procedíme a necháme zakvasit. Kvasinky dostaneme do mízy buď živou kulturou z chleba (kvásku), kvasnic (nebo ideálně z vína). Etanolové bakterie jsou všude a tedy i ve sbírané míze, ale je dobré kvasný proces podpořit. Kvašení trvá 4 týdny (místo bubláku můžete použít olejovou povrchovou vrstvu). Kdysi se „víno“ zřejmě pilo mladé, ale my si je budeme chtít (možná) uchovat – proto vykvašené víno dobře uzavřeme do čisté láhve a přidáme „koření“. Pevně uzavřeme (nejlépe voskem) a necháme 12 týdnů uležet. (pro chuť můžete před kvasícím procesem přidat na 1 litr březové kůry 2dl vína). .............................
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Rolf » 13 Feb 2012, 15:18

Rád by som doplnil pár informácií o breze... Obsahuje drogu- Folium betulae. Spôsobuje u brezy jemnú aromatickú vôňu a horkastú chuť... Strom obsahuje tieto látky: saponíny, éterický olej, živicu, triesloviny, flavonoid hyperosid, vitamín C a iné látky. Z listov brezy sa dá variť aj čaj. Treba zbierať mladé listy, ktoré sú "lepkavé", bez zdrevnatených častí stromu... Listy rýchlo schnú, ale potom sú dosť krehké.
Čaj sa pije pri chorobách močového ústrojenstva, pri reume, napomáha látkovej premene (zvyšuje vylučovanie moču) a čo je podstatné-nedráždi obličky !.
Z brezových púčikov sa získava silica, ktorá sa používa do vodičiek na vlasy a z kôry tkz. brezový decht (Pix betulae), používaný pri kožných chorobách, reume, pri ischiase (zápal sedacieho nervu) a pod.
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Michal » 15 Feb 2012, 01:56

Doplním čo som sa dočítal aj ja...

Brezová miazga je vraj pri pití v jarnom období dobrá na zmierňovanie peľových alergií - sám alergiu nemám, takže nemám overené

A z brezovej kôry, ktorý v uzavretej nádobe varíme podobne ako zuhoľnatenú látku, sa dá získať akýsi decht, ktorý sa používal na medicinálne a rôzne iné účely - musím zistiť presne na aké, videl som to v Mearsovi v časti kde bol v Bielorusku.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod boomer » 21 Feb 2012, 23:00

Zdravím viete mi povedať kedy nastane obdobie zberu brezovej miazgy? jak som si prečítal pár informácii tak to vychádza nejak na polovicu marca :?:
When life gives you hands, make handmade!
Pozri sa hlbšie do prírody a všetko lepšie pochopíš...
boomer
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 14 Jún 2011, 14:27
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 32 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod matus » 22 Feb 2012, 10:16

boomer vieš skôr na koniec marca ale všetko záleží od teploty množstva zrážok a iných podobných vecí . :camp:
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Ferkiu » 26 Feb 2012, 15:57

u nás už miazga viacmenej tečie :) napichnutý javor
Prílohy
Snímka0857.jpg
Obrázok užívateľa
Ferkiu
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 15 Júl 2011, 15:38
Bydlisko: Kys. N. Mesto
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod mihal » 26 Feb 2012, 22:35

alergologicka ma varovala aby som to ako alergik na brezu nepil, je tu este niekto taky a skusal to??
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod ogonok » 27 Feb 2012, 00:22

mihal: to si alergicky na celu brezu? No vies doktorou treba brat dost z rezervou... :roll:
IMHO: necerpkaj si miazgu a skus si ju vmasirovat z vnutornej strany do zapästia- ak ti to zacervena nemal by si riskovat, ak nie tak si daj troska do ust a pockaj co to s tebou urobi, ak sa s tebou nebude nic diat tak by som to pil bez strachu...
ogonok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 05 Júl 2010, 22:07
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod mihal » 27 Feb 2012, 12:14

no presne nad tym som uvažoval :) postup jak keď zisťuješ či je rastlina jedlá :)dnes je pekne možno pojdem skúsiť.
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod macmatej » 06 Mar 2012, 23:35

Dnes som v meste videl ako z odrezaneho konara javoru kvapka miazga. Hned som si spomenul na brezovu sezonu. Tekutinu som si nechal nakvapkat na prst a ochutnal. Chutilo to ako cista voda s ovocnou aromou. Treba is niekam do lesa nacapovat.

Uz sa tu spominala breza a javor. Ake dalsie dreviny odporucate hlavne podla chuti ?
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brezová miazga

Poslaťod Rolf » 07 Mar 2012, 08:17

SKW tu už spomínal, že v minulosti sa u nás pila aj miazga z buka. Akú má chuť, neviem, zatiaľ som ju ešte neskúšal.
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia