Založenie ohňa bez zápaliek

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod Michal » 27 Jún 2010, 21:10

Aké sú vaše skúsenosti, akú metódu preferujete a pod.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod Adno » 28 Jún 2010, 02:04

No, som teda zvedavy, komu sa to tu uz podarilo. Ja sa priznam, viackrat som planoval skusit, ale stale sa na to nejako "zabudlo" :oops:
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod atti.hombre » 28 Jún 2010, 13:56

No lupou..ako násť ročný ( v kpz tke ju nosím stále) a potom raz v práci Flexkou monterky! :lol:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod Michal » 28 Jún 2010, 18:03

No ja som skusal lupou tiez, ide to v pohode :)
Metodou bowdrill sa mi to podarilo vcera prvy krat asi za 3 mesiace neuspesnych pokusov. Velmi zalezi na type dreva, mne sa to zatial podarilo iba s dobre vyschnutym smrekovym drevom, ale skusam rozne typy(dam vediet ked najdem nieco dobre).
Jeden krat sa mi to podarilo aj metodou fireplow, ale to si nepamatam ake drevo som pouzil a bola to skor nahoda ako umysel, samotne drevo sa mi chytilo horiet plamenom, co sa normalne asi nestava :P.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod Adno » 28 Jún 2010, 21:00

Aha, mna hned napadli len tie take tradicne metody, na principe trenia. Lupou a tak, to sa podarilo aj mne :D . Bowdrill alebo Fireplow, nato som si nenasiel este moc casu, ale nevyzera to velmi lahko :oops: a spravit takto ohen v zime, v dazdi...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod Michal » 28 Jún 2010, 21:45

Ani jedna z týchto metód nie je vyslovene tažká. Je to časovo náročné čo sa týka hľadania vhodných drevín, inak ak človek pozná princíp ide o záležitosť pár minút ak nerátam výrobu samotných komponentov :) Mne sa to s tym smrekom podarilo spravit uhlík do cca 5-7 minut s prípravou novej diery a vyrezavania toho Vcka. Potom stačí fidlikať až kým sa z toho nevalí dymu veľa, potom opatrne a pomaličky, nechať čas uhlíku nech sa rozžeraví a potom ho až premiestnovať. Ale toto už je všetko na youtube :P

Základ každej takejto činnosti je trpezlivosť, veľa trpezlivosti :D
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod sally » 28 Jún 2010, 22:39

A bowdrill s bukovým drevom naozaj, ale naozaj ručne nejde. :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod Michal » 28 Jún 2010, 22:51

Buk je veľmi tvrdé drevo s ním to skoro nejde :D A ak sú moje dohady správne, čím menej tvrdé drevo tým ľahšie to ide :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod ScoutMasterSVK » 07 Júl 2010, 21:20

no ja mám"osvedčenú"(preto je to v úvodzovkách lebo je to jediná kombinácia s ktorou sa mi to zatiaľ podarilo)kombináciu:
vrták-lieska,podložka-smrek,?držadlo?-javor...tiež to skúšam dlhšiu dobu..záleží aj na priemere vrtáku..čím je užší,tým treba menej tlačiť aby sme sa neprevŕtali skrz,a so širokým je to naopak..ale každému vyhovuje iná kombinácia....
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod marian160 » 08 Júl 2010, 09:41

Na zakladaní ohňa bez zápaliek by záležalo čo mám pri sebe
ale asi by som preferoval poradie:
1. zapaľovač :lol:
2. firesteel
3. hypermangan a glycerol
4. lupu
5. bowdrill, hand drill, pumpdrill, firepiston
6. ocieľka a pazúrik
7. využitie iskry z nejakej baterky atď
ďalej ma nenapadá že by som si asi počkal na blesk :D
Výber závisí aj od toho kto má akú trpezlivosť
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod ScoutMasterSVK » 08 Júl 2010, 22:14

zapaľovač by som určite nedával na prvé miesto...už z toho dôvodu aká je to krehká,na teplo citlivá a rýchlo minuťeľná vec,je síce pravda že so zapaľovačom človek zapáli oheň rýchlejšie,ale ak sa urve kresací kamienok,alebo došiel plyn,prípadne zamrzne(dá sa to ohriať pod oblečením,ale predsa len...)tak jednoznačne by som dal ako 1.firesteel....kým to nevyškrtáte úplne,máte asi 100%spoľahlivý podpaľovač....treba síce trochu viac pocvičiť aby ho človek spoľahlivo ovládal,ale vyplatí sa...(nikomu to nevnucujem,len prezentujem svoj názor..sto ľudí,sto chutí)
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod spider207 » 21 Júl 2010, 19:57

Ja som akurat dnes zakladal ohen, povodne som chcel skusit fidlikanie s drievkom, ale po nedavnych peknych burkach mi bolo jasne, ze bohuzial asi ostanem pri zapalovaci.. Co som cital tak na drievko, ktorym fidlikame, je vhodne tvrde drevo (buk, dub, orech..) a drievko kde vyrezavame Vcko a "vrtame" do neho, nan je vhodne makke drevo (smrek, lipa, vrba, borovica..). Keby nebolo dnes po dazdi tak vyskusam, aj tak som nadaval, ze nemam so sebou este firesteel, mam ho objednany.. Po vylete pridem poobede domov a tam sa na mna v schranke usmieva listocek z posty, prisiel firesteel :D porazilo by ma, ale tak skusal som s nim hodit iskru na vatu a bolo to v pohode - hodil som tam iskru na druhy krat.. ale fidlikanie s drievkom mam v plane testnut.. Vraj je to dost o priprave a samozrejme o dobrom dreve, samotne fidlikanie vraj nie je velmi zlozite a trva par minutiek ak je dobra priprava.

K tym drevinam pridam taketo rozdelenie co som nasiel na nete, myslim, ze by to mohlo pomoct:

1. veľmi mäkké drevo: smrek, jedľa, borovica, limba, topoľ, lipa, vŕba
2. mäkké drevo: douglaska, jalovec, smrekovec, jelša, breza
3. stredne tvrdé drevo: platan, gaštan, brest, lieska
4. tvrdé drevo: dub, buk, čerešňa, javor, agát, hrab, céder, orech, jabloň, hruška, slivka
5. veľmi tvrdé drevo: tík, bambus, eukayptus, iroko, wenge
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod atti.hombre » 21 Júl 2010, 21:13

:lol: ...hej ,ale tíky sa robia z liesky!...aspoň do fazule áno...tak ako je to s tou tvrdosťou?...či podľa psychického rozpoloženia dreva? :lol:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod spider207 » 21 Júl 2010, 22:37

Vidím, že to tu bude zaujímavá debata ohľadom tvrdosti dreva :)
Tvrdosť dreva určuje jeho hustota, ktorá predstavuje podiel medzi hmotnosťou dreva a jeho objemom. Hustotu ovplyvňuje prostredie, v ktorom drevina rastie. V zásade platí, že drevo stromov rastúcich vo vyšších polohách, kde je teplota ovzdušia nižšia, je hustejšie a teda tvrdšie.
Neviem či stačí takáto definícia.. ešte doplním, že hustota resp rozdelenie driev na mäkké, tvrdé a pod má teda jednotku [kg/m3], čiže to je ten uvedený podiel medzi hmotnosťou dreva a jeho objemom :wink: čiže teoreticky ak zoberieš 2 rozmerovo rovnaké drevá (ale iný druh) a jedno bude ťažšie a druhé lahšie, tak to ťažšie by malo byť tvrdšie lebo má aj väčšiu hustotu.. aneb ešte raz - tvrdosť je úmerná hustote dreva. (a nechcem počuť vŕtanie typu "čo ak bude jedno drievko navlhnuté a druhé suché a zhnité jak hoooovado" :D )
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod ScoutMasterSVK » 22 Júl 2010, 13:35

ešte drobnosť...čítal som že rozdiel medzi vrtákom a vŕtanou doskou by nemal byť veľký.teda čo sa tvrdosti týka....aby ste sa neprevŕtali....proste by to mali byť dreviny ktoré sú približne rovnako tvrdé,ale nie úplne,ikeď sú výnimky...
AJ PÁD NA HUBU JE POHYB DOPREDU...
ScoutMasterSVK
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 07 Júl 2010, 20:36
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron