Dokonalý menší nôž do lesa

Témy o nožoch

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod stormmast3r » 10 Mar 2011, 21:53

oneho píše:A ešte mi niekto prosím môžte vysvetliť čo sú to za druhy ocele?

Ocel D2, na nastrojovu ocel ma celkom dobru odolnosť proti korozii. Veľke karbidy a vysoka tvrdosť z nej robia pomerne "ťažko ostritelnu," ale vydrži veľa
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 10 Mar 2011, 21:59

stormmast3r píše:
oneho píše:A ešte mi niekto prosím môžte vysvetliť čo sú to za druhy ocele?

Ocel D2, na nastrojovu ocel ma celkom dobru odolnosť proti korozii. Veľke karbidy a vysoka tvrdosť z nej robia pomerne "ťažko ostritelnu," ale vydrži veľa


Niekde som cital ze prave koli velkym karbidom sa D2 zubati na ostri tj. vylamuju sa na nej mikrozubky a zubky. Ja osobne by som si enzo kupil v O1 verzii :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod oneho » 10 Mar 2011, 22:45

V O1 verzii majú tento Trapper 95
Dokonca je aj lacnejší

Obrázok
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod bertold8 » 10 Mar 2011, 23:34

I na O1 jsem na knife.cz cetl par kritickych ohlasu, opet s mikrozoubky. Myslim ze taky zalezi na tepelnem zpracovani jednotlivych serii. Ja mam F1 s 95mm a Moru se 105mm a tak nejak mi je blizsi Mora. I kdyz si k ni hold nemuzu dovolit to co k F1. Ale scandi grind jsem si proste oblibil velmi
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod me2dik » 11 Mar 2011, 09:48

U O1 je podstatne tepelne spracovanie, ked ho ma menej kvalitne je nachylna na vyssie uvedene patvary. Inac D2 je super nastrojovka a uz ked sa rozhodnes pre ktorykolvek noz od enza neprehlupis. 8)
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod mark » 11 Mar 2011, 11:01

z tej D2 teraz sudlikam doma dva noze a je to este aj pred zakalenim riadne tvrda ocel. Uz sa tesim ako ju vyskusam ked budu noze hotove. Neviem si ale predstavit nabrusit D2 niekde v lese na provizornom bruse pokial so sebou nebudes mat nejaky diamantovy alebo carborundovy brus, to bude dost o hubu :-) Sam som zvedavy ako sa mne osvedci D2 do lesa kedze zatial som nosil do lesa velky noz pevny z uhlikovky
mark
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 01 Mar 2011, 13:42
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod bapa » 11 Mar 2011, 22:16

Enzo Traper z D2 som brúsil kamarátovi na keramike - je brúsiteľná a nemyslím, že horšie ako kvalitou porovnateľné ocele. O O1na traperoch so scandi výbrusom je známe, že sa vylamujú zúbky, čo som o D2 zatiaľ nepostrehol. Celkovo bola jeden čas na knife.cz vlna predaja oboch typov v inzercii. O scandi výbruse na Traperi bolo tvrdenie, že rezaný materiál štiepi a je vhodný hlavne na batoning. Traper s plochým výbrusom vyzerá byť univerzálnejší. Ináč s tými 95 mm dĺžky čepele je tak akurát na bežné činnosti - silové rezanie pri rúčke a jemná práca na špičke. Ak chceš vyskúšať typ noža so scandi výbrusom objednaj si Moru 511 - je za 5,40 €, uhlíková čepeľ a zatiaľ najlepšie výsledky v rezaní dreva

K provizórnemu brúseniu na kameni v lese - kedy to kto z nás bude robiť? Určite by to musela byť vypätá situácia, aby som si týmto spôsobom ničil ostrie na noži, ktorý niečo stál. Myslím, že v našej prírode k takej nemá ako dôjsť :wink:
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 12 Mar 2011, 00:13

K tým zúbkom na O1 - pokiaľ má scandi výbrus s označením ScZ je dosť možné, že ľudia označujú za zúbky aj rolovanie ostria, čo je pri tomto type vybrusu bežné pri nadmernej záťaži, sekaní alebo páčení (o to viac, že je na traperovi ten výbrus taký vysoký). Ak je výbrus označený ako Sc - ide o klinový výbrus s malou fazetou s väčším uhlom, ktorá je ako ostrie neporovnateľne pevnejšia ako ScZ, ale ostrie je menej "jedovaté". Pri neprimeranej záťaži nie je problem vyrobiť zrolovane ostrie aj na More bushcraft Triflex, ktora je inak velmi odolna a znesie omnoho viac ako napríklad Clipper.

A s tým brúsenim v lese. Mne sa dosť často stalo, hlavne s nožom Mora Clipper, že sa mi v lese zrolovalo ostrie a potom sa s nim naozaj nedá robiť nič, tobôž niečo pokrájať alebo rezať :) Preto mám po ruke vždy nejakú malú brúsku (momentálne Belskyho malú turistickú) a keď nie je brúska tak rovnejší kameň - tuto ale nebrúsim, ale snažím sa zrolovanú časť vyrovnať aby sa s ňou dalo znova robiť. Ostatok robím doma na veľkej brúske.

ps. sorac za mudrovanie, ale neda mi :P
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod fremen » 16 Mar 2011, 18:49

Tak dnes konecne som bol trochu vyvencit Bushlorku od Condora. Stal nejakych 900 ceskych, co naozaj neni moc. Material je uhlikovka- aka presne a kolko HRC ma, neviem, ale ostrie drzi pomerne dobre. Jedine, co som musel spravit, je ze som potiahol ostrie blizsie k rucke- vadilo mi ze tretina cepele je nezabrusena. Kazdopadne, za tie tri hodinky brusenia to urcite stalo ( v tomto som prudky neprofesional). Celkovy dojem z noza- velmi dobry. Prijemne sa drzi v ruke, rucka je profilovana, drevo nesklamalo. myslim, ze je to orech. Da sa s nim aj jemnejsia praca, ale skor je na tu hrubsiu- ma nejakych 5mm hrubku (odhadom, nemeral som to). Puzdro je spracovane velmi dobre, z kvalitnej koze.
Prílohy
DSCN1165.JPG.jpg
DSCN1165.JPG.jpg (59.91 KiB) Zobrazené 8288 krát
DSCN1162.JPG.jpg
DSCN1162.JPG.jpg (76.55 KiB) Zobrazené 8288 krát
DSCN1160.JPG.jpg
DSCN1160.JPG.jpg (66.86 KiB) Zobrazené 8288 krát
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Mamarcel » 17 Mar 2011, 17:14

Mal som tiez vyhliadnuty tento condor spolu s F1 - dlho som sa nevedel rozhodnut ci F1 za cca 100eur alebo Condor za cca 40eur. Nakoniec som kupil F1 ale zacinam uvazovat ze ked budu peniaze kupim este aj tento bushlore, nejako ma pritahuje - je taky viac bushcraftovy nez F1. No skratka neda mi to... :lol: :oops: a teraz este aj chvala od fremena... musim ho vyskusat.
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod fremen » 17 Mar 2011, 18:50

K tomu bushlore- necakaj, ze bude tak rezivy ako fallkliven- predsa, tie noze su niekde inde (bohuzial aj cenou). Ale na take bezne bushcraftovanie si myslim ze je celkom fajn. Tvarovo velmi prijemny. Cokolvek by ta zaujimalo, kludne napis, pripadne ho viem aj nafotit nejak, ak chces. :yees:
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 02 Apr 2011, 16:58

Zdravím spolubojovníci,

zase raz sem idem zavesiť jeden nôž čo som vyrábal.
Pracovný názov - Otloukánek (kôli celkom surovému spracovaniu čepele)



Materiál je ten istý ako aj na predošlom, akurát je kalený do redšieho oleja a potvora sa skoro nedá obrábať pilníkom, a dosť dlho sa brúsi. Tvary sú chronicky podobné akurát, že výbrus je tentokrát nižší a je to naozajstný scandi bez akejkoľvek fazety(sekundárneho vývrusu). Rukoväť je taktiež chronicky známy buk, pre zmenu napustený teakovým olejom. Fieldtest som robil ešte v surovom stave v podstate hneď po kalení (sekanie, hádzanie polotovaru do dosky ako vrchací nôž, batoning, bodanie a páčenie hrotom všetko bez ujmy)

Či je dokonalý do lesa povie až prax, ale iné vhodnejšie vlákno som nenašiel tak som ho šupol sem :)
Naposledy upravil Michal dňa 14 Apr 2011, 12:01, celkovo upravené 3
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod juraj1974 » 02 Apr 2011, 17:00

Michal :yees: =D>
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod atti.hombre » 02 Apr 2011, 17:09

je fakt pohladný!...elegantné tvary...ty máš doma vyhňu?...ti závidím možnosti rodinného domu. :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 02 Apr 2011, 17:15

Vyhňu má kamoš u seba doma, ja občas chodím na návštevu :) ak cez leto bude dobrá brigáda tak si zriadim hádam aj vlastnú :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia