Dokonalý menší nôž do lesa

Témy o nožoch

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod oneho » 02 Apr 2011, 21:34

Michal čím si robil ten výbrus a aj leštenie: Ak máš možnosť daj niekde nejaký foto postup. Tiež by som si chcel spraviť vlastný. Návrh som si už robil:
vlastny noz.jpg
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 02 Apr 2011, 23:39

oneho píše:Michal čím si robil ten výbrus a aj leštenie: Ak máš možnosť daj niekde nejaký foto postup. Tiež by som si chcel spraviť vlastný. Návrh som si už robil:
vlastny noz.jpg


Ja robim všetko v rukách bez rôznych pomôcok. Fotonávod môžem spraviť pri budúcom noži ak budem robiť a nezabudnem na to :)

Hrubý tvar čepele/ noža si vyrež z kusu pásoviny, alebo vykovaj a vyžíhaný polotovar obrús pilníkom alebo flexou (karbobrúskou).

Základ na výbrus čepele je mať aspoň nejakú pásovú brúsku (značne uľahčí a urýchli prácu), ale dá sa to brúsiť aj klasicky pilníkom len je to makačka (radšej preto tú pásovku) a treba mať kvalitný pilník. Na predošlej strane tohto vlákna som poslal aj obrázok brúsky z LIDL, na ktorej robím aj ja, je to síce obrovský kompromis, ale stačí to.
Na tejto mašinke najprv robím hrubý výbrus s pásom 100 grit(drsnejší už nemám :D ), potom dofinišujem na 150 grit - dôležité je sledovať si plochu výbrusu, aby sa ti (pri klinovom) nevytvárali pri odlesku na čepeli rôzne oblé úseky a pod. S brúskou treba opatrne a s rozvahou lebo pomerne rýchlo berie materiál. Brúsim dovtedy kým mi nezostane zamýšľané ostrie hrubé asi 0.5mm Ak som s výsledkom spokojný prechádzam na ďalšiu fázu a to zakalenie čepele - v závislosti od materiálu, ja som si kalil sám vo vyhni, závisí však od materiálu, aké má kaliace teploty a pod. oplatí sa to radšej poslať do kaliarne, ktorá ti to zakalí na požadovanú tvrdosť s vysokou presnosťou.

Po zakalení znova na brúsku, tentokrát iba 150 grit a veľmi opatrne brúsiť (odstrániť oduhličenú vrstvu ocele z povrchu) a stále chladiť. Brúsim v holých rukých aby som cítil teplotu čepele a neprehrial ju (nestratil tvrdosť, ktorá sa vyhriatím nad určitú teplotu stráca) a stále chladím v nádobe s vodou. Pokračujem dovtedy pokiaľ nie je ostrie hotové. Týmto pádom som hotový s elektrickými spotrebičmi a nastupuje ručné brúsenie a leštenie čepele.

Toto riešim 100 mikrónovým brúsnym samolepiacim papierom nalepeným na kuse kameňa (mám pár odrezkov kameňov z jednej kamenárskej firmy, ich povrch je dokonale plochý a hladký) na zahladenie škrabancov po 150 grit páse. Potom 30 mikrónový papier a nakoniec 9 mikrónový alebo 2500 grit water resistant papier, ktorý sa používa v autolakovniach - dá sa kúpiť aj v železiarstve. Ak nie je v dispozícií ten samolepiaci, lebo sa blbo zháňa a ani ja ho už nemám (dostal som kúsky darom od jedného člena fóra http://www.knife.cz), dá sa to brúsiť aj klasicky iba tým vodeodolným v gritoch od 600 po 2500 taktiež nalepeným sekundovým lepidlom na kameni alebo na kuse rovnej dosky z tvrdého dreva. Toto je tá najhoršia a najzdĺhavejšia fáza. Po 2500 grite ja končím, pokiaľ máš v dispozícií látkový kotúč a brúsnu pastu dá sa z čepele robiť zrkadlo, ale to ja nemusím, zatiaľ, predsa len je to nôž na robotu a nie na šminkovanie sa v lese :twisted: .

pozn. Brúsiť som sa učil najprv na nožoch typu Mora, aby som dostal ako tak do ruky tie klinové scandi výbrusy. Prax na nich je v podstate nenahraditeľná (aspoň pre mňa :wink: )

Nie som v tomto profesionál, používam veci a nástroje "co dům dal" ako sa vraví, ale človek sa vždy nejako vynájde :wink:

Prajem mnoho zdaru pri výrobe vlastného noža :yees:

EDIT: ak máš ešte nejaké otázky rád zodpoviem :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod oneho » 03 Apr 2011, 10:01

K tej mojej čepeli, premýšľam že si základný tvar nechám vyrezať vodným lúčom :lol:

Ja by som si chcel kúpiť takúto brúsku no je to 100€ tak sa pokúsim ukecať brata aby sme ju kúpili 50:50 on ju tiež využije. Ostatný vercajch sa nájde doma, takmer na akékoľvek práce :D No ak budem chcieť takéto niečo robiť, budem musieť vždy ísť k rodičom, na byte na to nemám priestory.
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod me2dik » 03 Apr 2011, 12:07

Toz moj prvy vytvor, avsak nie uplne cely, kedze cepel je Hultafors GK. Mosadz, koza paroh, koza, mosadz. A puzdrom som robil tiez prvy krat, ale to sa mi len nahodou dostali do ruky brasniarske nastroje.

Obrázok
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 03 Apr 2011, 12:27

Zvládol si to veľmi pekne :) Môžem ťa poprosiť o fotku puzdra z druhej strany kde je šitie, zaujmalo by ma ako je to riešené tam :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod me2dik » 03 Apr 2011, 12:53

Nech sa paci a este jedno take zatisie :D

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod atti.hombre » 03 Apr 2011, 13:25

Michal,tu je super foto návod výroby puzdra na finku...je to presne typ šitia ako má me2dík http://knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/De ... fault.aspx

...inak maco si to puzdro pekne spravil! :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 03 Apr 2011, 13:30

Diky chlapci :) zase so o kúsok múdrejší :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod me2dik » 03 Apr 2011, 13:45

dik, ked pominie to chaoticke obdobie co mam teraz a bude viac casu a chut tak skusim spravit kompletku z vlastnej produkcie :)
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Pája » 11 Apr 2011, 16:27

Dnes mi došel nůž od Ondry Kašuby. Dostal jméno Kobold. Budem k sobě dobře ladit, nejsu žádný obr. :lol: Trochu jsme se seznamovali, takže taková mini-vařečka dvacetiminutovka...

Celková délka 195 mm, čepel kovaný tenax 90x4 mm, k hrotu se zužuje. Kaleno na hamon. Rukojeť mosaz, kůže, kost, ořech.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod zt0350 » 11 Apr 2011, 18:11

pekna kudlicka :yees:
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod venco » 11 Apr 2011, 18:58

Aj mne sa páči aj keď sa mi viac páčia jeho buřtkudly. Ondrej robí veľmo pekné nože už dlhšie po nich pokukávam... :roll:
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod me2dik » 11 Apr 2011, 20:29

toz pjekny :wink:
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod Michal » 11 Apr 2011, 21:12

parádny nôž, taký šikula na opasok :) Ak mi raz vystanú peniaze od ondra by som si jednu parciálku peknú dal spraviť aj ja, mne tie hamony veľmi šmakujú :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Dokonalý menší nôž do lesa

Poslaťod me2dik » 11 Apr 2011, 22:28

teraz ma celkom pekne, male sikvone noziky za 1600 kaciek :)
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia