Práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius)

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod dodo » 22 Mar 2011, 21:15

juraj1974 píše:Do rana som varil uz asi 7dni namocene amadu v popole. Mam to naklepane a teras sa to susi vonku na slnku :wink: Ak bude take pocasie ako je tak sa to mozno aj vysusi a potom uvidim ten rozdiel. Zatial skusam len firesteel a mam za sebov uz aj bowdril ale len so snurkou od starych topanok... :roll: Vela nevydrzala ale splnila svoj ucel :lol: Zalozil som ohen z hniezda travy :P


Tak ze mam to uz za sebov. Naklepane a vysusene amadou chytilo iskru na prvy sup. Hori sice trocha inak ako len namacane ale hori... :lol: Dokonca sa mi ho podarilo zapalit rozbitym riecnym kamenom po ktorom som slahal starym pilnikom :P Normalne som sa tesil ako ked som dostal korcule kedysi pod stromcek..
Jedno ma ale dost zarazilo :roll: Podarilo sa mi pri manipulacii s amadou pekne znicit ruky. Doslova mi vyschli a popraskali.... :cry: Clovek sa uci cely zivot...


Tie ruky máš zničené od výluhu z popola-drevný popol obsahuje potaš(uhličitan draselný),ktorý odmasťuje pokožku,a je aj trochu žieravý...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 22 Mar 2011, 21:50

Nooo... ze trochu :wink: Najskor som mal ruky ako keby potrete bravcovou mastou vobec nesli umyt co boli mastne a teras ich mam ako stara 100 rocna zena...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod sally » 22 Mar 2011, 22:50

Juraj - tie ruky neboli mastné. Ten pocit "šmykľavosti" bol zapríčinený rozleptanou pokožkou. Poznám to z labáku, kedy som neopatrne pracoval s NaOH a potom som mal tiež "mydlové ruky."
Každopádne gratulácia k funkčnému amadou :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 22 Mar 2011, 22:52

Dakovacka... :lol: Tesim sa s toho. Kto by chcel... :lol:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod macmatej » 02 Apr 2011, 23:18

Chcem sa spytat na ten popol. Z rozneho dreva je rozny popol. Dalej zalezi aj od toho ako moc drevo zhorelo, teda ci mame cierny popol, alebo nakoniec len taky biely prasok.

Ma niekto prakticke skusenosti aky popol je najlepsi?
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod rafoo » 03 Apr 2011, 09:30

hlavne by mal byt z tvrdeho dreva popol by mal stipat na jazyku
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 03 Apr 2011, 14:40

:lol: no pool som este nechutnal ale je pravda ze samotny vyluch z popola je dost agresivny. Mne sa osvecil popol z hraboveho dreva ktorym kurim v krbe. Po preosiati cez sitko ti ostane sivy prach ktory je vhodny na vyrobu amadou. Ako tu ale uz bolo pisane (pawuk..) ak chces vyrabat amadou ako prachno pre firesteel tak ho nemusis nijak zvlast upravovat staci len namocit a vyklepat.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Miloslav Pletánek » 18 Apr 2011, 07:07

Kluci díky za obrovské poučení tyhle profi foto návody s fundovanými texty od přímých lidí z praxe to je mnohdy lepší než videa.
Miloslav Pletánek
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:41
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod macmatej » 18 Apr 2011, 11:20

Miloslav Pletánek (MILOSLAVJMP) píše: ... to je mnohdy lepší než videa.


No na fotkach je to lepsie vidno. Na videu sa tam len nieco mihne a navyse je to v nizkej kvalite. No aby som len nekecal, prikladam vlasny obr.
Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Miloslav Pletánek » 18 Apr 2011, 16:12

Dnes jsem to zkoušel zatím bez úspěchu možná to mám vlhké, nebo jsem to měl uvařit... http://www.youtube.com/watch?v=urEXMHuZVtM Jinak fakt nevím proč můj komentář podléhá schválení asi dělám někde chybu.
Miloslav Pletánek
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:41
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod SKW » 18 Apr 2011, 18:47

Na schválenie musíš čakať pretože píšeš ako anonymný. Najprv sa musíš prihlásiť vpravo hore a potom keď niečo napíšeš, prejde to bez schvaľovania.

edit: pridal som ti tie príspevky k tvojmu účtu.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Miloslav Pletánek » 18 Apr 2011, 19:51

http://www.youtube.com/watch?v=urEXMHuZVtM myslel jsem si, že to mám suché asi ne. Mám to povařit v popelu z bukového dřeva? Apropos, ale jak to mám povařit když ještě namám rozdělaný oheň?

Podívám se snad to najdu to musím tedy dělat pokažde to znovu přihlašování? Funguje tu upozornění na odpověď mejlem?
Miloslav Pletánek
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:41
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Miloslav Pletánek » 18 Apr 2011, 20:13

Nepochopil jsem co myslíš tím, že jsi přidal příspěvky k mému účtu nikde tady nevidím kolonku s nápisem můj účet pouze vidím odhlášení.

-- 18 Apr 2011, 19:16 --

Aha už vím čemu říkáš můj účet to musím kliknout na své jméno :-)

-- 18 Apr 2011, 19:22 --

Nicméně u svého účtu jsem nic z toho cos psal, že posíláš nenašel. Pro mě je tento systém diskusí a jejich větvení nepřehledný je to tu stejným stylem jako na Indiani.CZ tak se také špatně orientuju mnohde jinde problémy nemám.
Miloslav Pletánek
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:41
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod SKW » 18 Apr 2011, 20:44

Miloslav Pletánek píše:http://www.youtube.com/watch?v=urEXMHuZVtM myslel jsem si, že to mám suché asi ne. Mám to povařit v popelu z bukového dřeva? Apropos, ale jak to mám povařit když ještě namám rozdělaný oheň?


Míla, musíš pochopiť, že toto nieje metóda na survival (prežitie), kedy potrebuješ založiť oheň v núdzi. Tento spôsob a toto práchno sa používalo z hľadiska dlhodobého žitia v prírode, čiže ľudia si ho dopredu pripravovali, aby neskôr mohli zakladať ohne a nosili ho stále so sebou.
Ty si ho mal zrejme čerstvé a vlhké, tak ti nebude fungovať. Treba ho najprv pripraviť varením v lúhu z popola, môžeš použiť bukový popol. Potom je treba ho naklepať na tenké pláty a poriadne usušiť, až potom ti bude práchno chytať iskry.

Miloslav Pletánek píše:Podívám se snad to najdu to musím tedy dělat pokažde to znovu přihlašování? Funguje tu upozornění na odpověď mejlem?

Pri prihlasovaní označ možnosť "Automatické prihlásenie pri každej návšteve" a malo by ťa prihlásiť zakaždým keď sem prídeš.
Keď píšeš príspevok, tak dole máš možnosti, kde môžeš označiť "Upozorniť ma emailom na odpovede"
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Miloslav Pletánek » 18 Apr 2011, 21:10

Ahoj,jak jsi to vařil když jsi ještě neměl křesáním rozdělaný oheň? Rozumýš jak udělat v divočině troud, který se musí vařit když nemáš oheň. Víš ten zmrzlý chlapík z toho ledovce co se u něj našly křesací kameny a troudnatec nenosil asi ocilku, ale nějak si musel poradit bez železa

-- 18 Apr 2011, 20:18 --

OK jsem ti vděčný za odpověď. Já jenom chci jít ke kořenům toho jak vznikl v evropě oheň nějak ho ta generace okolo toho zmrzlého chlapíka v ledovci musela poprve s kameny udělat protože asi nepoužívali luk ani hand drill. Musí to nějak jít i s kameny zapálit bez složitého vaření. P.S. jsem rád, že hlavně díky tvým radám hand drill trochu ovládám.
Miloslav Pletánek
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:41
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron