Kliešte

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Kliešte

Poslaťod Astacus » 16 Apr 2011, 20:25

klieste proste patria k lesu...treba sa s tym zmierit a nevalat sa zbytocne v trave...niekedy je strach z kliestov skodlivejsi ako kliest samotny...mal som desiatky kliestov a zijem...pravda ak by zil v oblasti s velkym vyskytom encefalitidy tak by sa asi ockoval....tusim sa, ale clovek nakazi, az ked je dlhsie zavrtany

kliesta netreba usmrcovat urcite..ak ho zacnete dusit vyvrati zaludok...len ho treba priamo pynzetou za hlavicku vytiahnut ...
Astacus
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 16 Apr 2011, 18:21
Bydlisko: Poloniny, Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Kliešte

Poslaťod robovjazere » 26 Apr 2011, 09:29

mne sa osvecila pinzeta.. pekne nasucho, avsak vymyslel som si taky mensi zlepsovak, kedze chytit - otocit - pustit - znova chytit - otocit - atd nieje moc prakticke. Rozoberiem vhodne pero na pisanie, ktore ma tu cast za ktoru ho drzim pri pisani vhodne velku pre velkost nasej pinzety.

01.jpg


02.jpg


Vyhoda je v tom ze kliesta uchytim len raz a uz len potocim pokyvem potocim a pri dalsom pokyvani je vacinou vonku :)
Btw.. pocul som ze kiest este pred zakusnutim sa po nas prechadza a hlada si vhodne miesto.. niekedy mu to trva aj 2-3 hodiny preto je mozne sa ho zbavit aj strasenim alebo sa treba hodit do jazera.. :yees:
"cestu znám a neměnim směr.. dojdu k řece plny ryb až tam na sever"
Obrázok užívateľa
robovjazere
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 25 Apr 2011, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Kliešte

Poslaťod Joda » 26 Apr 2011, 11:55

tohle téma mě pobavilo :yees:
od kamaráda jsem před časem dostal takové malé plastové kleštičky na vytahování klíšťat. Hodil sem si to do lékárničky kterou nosím všude sebou a úplně sem zapomněl že to tam mám... prakticky to nic neváží. klíště se tím jen chytí a pak se to drží na konci a otáčí. Tahat s tim klíště je zábava :mrgreen: dá se to prej koupit v lékárně.
Obrázok
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Kliešte

Poslaťod addo77 » 26 Apr 2011, 12:11

toto som nasiel vcera na posteli - zrejme sa pustil zo psa, s ktorym sme boli predosli den na vylete aj ked som ho potom hned popozeral a dokonca aj nasiel jedneho kliesta, tohoto prcka som nevidel a nechapem ako som ho mohol prehliadnut ??? alebo sa takto napakoval az neskor?
Prílohy
201698_1727046895166_1208224675_1502384_6695375_o.jpg
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Kliešte

Poslaťod atti.hombre » 26 Apr 2011, 13:55

:lol: gorálka...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Kliešte

Poslaťod Michal » 26 Apr 2011, 16:26

no vidno, že ani nohy nevládze dať k sebe :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Kliešte

Poslaťod sally » 23 Máj 2011, 13:19

Debata o očkovaní presunutá sem: viewtopic.php?f=27&t=486 :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Kliešte

Poslaťod SKW » 23 Máj 2011, 14:59

Ja si každoročne po všetkých tých túlačkách a hubačkách vytiahnem minimálne 15-20 kliešťov, keby som to mal dokopy sčítať celkovo, tak by sme sa určite pobavili. Asi mám pre kliešte atraktívnu vôňu kože a chuť krvi inak si to neviem vysvetliť.

Nerobím s tým nejaké caky baky, hneď ako kliešťa zbadám (začne svrbieť), tak si ho jednoducho odtrhnem, mám celkom pevné nechty a viem si ho pohodlne vytiahnuť aj bez náradia. Následne ho položím na vrch nechta a druhým nechtom pritlačím zvrchu tak že kliešť praskne, len vtedy ho poriadne usmrtíte. Ak je poruke silná pálenka tak si miesto pretriem a fungujem ďalej.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Kliešte

Poslaťod Joda » 23 Máj 2011, 18:55

hoši.. zapomínáte na jednu věc... nejhorší klíště je ženská :mrgreen: ( jestli si to tu prečítá tak sem mrtvý muž 8) )
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Kliešte

Poslaťod atti.hombre » 23 Máj 2011, 19:07

:D na to stačí jedna správna poznámka a zduje sa na pár týždňov...tak je pár dní pokoj... :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Kliešte

Poslaťod Rolf » 09 Jún 2011, 11:46

Kliešte a komáre ( a podobná "háveď") patria k prírode. Bez nich by to už asi ani nebolo ono :mrgreen: Niektorých ľudí, sviatočných návštevníkov prírody, dokážu priviesť doslova až k plaču a "šialenstvu" :lol: Sám som bol parkrát tomu svedkom. Mne osobne to nič nerobí a nepotrebujem ani žiadne repelenty. Hmyz beriem ako normálnu súčasť prírody. Z kliešťov netreba robiť prehnanú tragédiu. Niekde som čítal, že aj keď je kliešť infikovaný, tak hrozba nákazy trvá jedine vtedy, ak je kliešť prisatý na tele hostiteľa minimálne 48 hodín a do tejto doby sa kliešť väčšinou aj sám prihlási "svrbením" :mrgreen: Ja zvyknem mať nejakého kliešťa každý rok. Pri vyťahovaní nepoužívam žiadne pomôcky, len treba chytiť kliešťa čo najbližšie k pokožke a pomaly normálne priamym smerom ho vytiahnuť. Ešte sa mi nestalo, aby v pokožke zostala hlavička kliešťa. :wink:
Naposledy upravil Rolf dňa 24 Júl 2011, 10:38, celkovo upravené 1
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Kliešte

Poslaťod matus » 09 Jún 2011, 15:54

kliešta som mal raz za život (mam 13)
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Kliešte

Poslaťod spynfo » 22 Jún 2011, 21:00

co hovorite na toto? Vraj to dostalo nejaku svetovu cenu...
Je mi jasne, marketing, reklama, ale ta cena?
Ocenenie si Ceska firma nezaplati (uplatok)...
to skor firma z USA.
http://www.svetoutdooru.cz/komentare/?107437-jod#3781 >>>
>>> CtrlF >>>
>>> 1 min. působit na parazita roztokem Antiseptu a 1 hodinu

-- 27 Jún 2011, 10:01 --

vycuc z webu:
Aroma ořešáků je silné, už naši předkové pod tyto stromy umísťovali lavičky, protože věděli, že je tak nebude obtěžovat hmyz. Jsem ve svých pětašedesáti vášnivým houbařem a vždycky jsem se z lesa vracíval s několika klíšťaty. Vzpomněl jsem si na prarodiče a jejich ořešáky a před cestou do přírody si holínky a dolní část montérek potřu výluhem z listů ořešáků nebo jen rozdrcenými listy. Od té doby, co to takhle dělám, jsem neměl jediné klíště, a to bývám v létě na houbách od rozednění do jedenácti dopoledne.
Nekdy jsem linej nosit bagl a udelam vlacuhy, jako indiani. To pak jeste po ceste sbiram drevo a nakladam na ne. Podminkou je prinest si medeny drat, ruzne rostlinne vlakna se mi neosvedcily. Esus nekdy nahradim tvrdym alobalem, ale malokde ho dostat.
spynfo
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 01 Jún 2011, 11:08
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Kliešte

Poslaťod Želo » 03 Júl 2011, 16:15

Aj toto mi prišlo poštou:

Máme pro vás zaručený a vyzkoušený recept proti klíšťatům. Návod na domácí biorepelent je přímo ze Švédska. Náš rozmarýnový odvar neobsahuje žádné chemikálie!!
Na přípravu potřebujete 1 sáček rozmarýnu, který koupíte v obchodě, jako přísadu do jídla, 1 litr vody a 1 lžíci bílého vinného octa. Do hrnce nalijte vodu a přiveďte ji do varu. Potom odstavte a vysypte do vody rozmarýn a nechte pořádně vylouhovat. Rozmarýn může být ve vodě, až do vychladnutí odvaru. Potom scedíme rozmarýn a přidáme 1 lžíci vinného octa. Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží se do chladničky. Před každým výletem do přírody si nasprejujeme tělo, hlavně nohy od kolen dolů. Nasprejujeme si také obuv!!

P.S. Ešte som to nevyskúšal
Želo
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 22 Mar 2011, 08:58
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Kliešte

Poslaťod addo77 » 04 Júl 2011, 08:18

Neviem aká poštárka za tebou chodí :D ..
Každopádne ďakujem za repelenty, určite vyskúšam, keďže som odporca akýchkoľvek chemických repelentov, liekov atď..
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron