Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Témy o nožoch

Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod Killian » 05 Júl 2010, 23:39

Nosíte niekto so sebou švajčiarsky vreckový nôž? Victorinox, Wenger? Aký model? Alebo iné viacúčelové nože?

Ja mám Victorinox Tinker, má asi tak všetko čo aj prakticky použijem. Najviac sa mi zídu dva ploché šrubováky (menší a väčší), jeden krížový šrubovák a potom otvarák na fľaše a konzervy. Mám ešte aj Victorinox Spartan, ten je dosť podobný ale má vrták na fľaše namiesto šrubováka...
Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod Blade » 06 Júl 2010, 09:58

Killian s touto temou si ma predbehol :D
Ja mam Victorinox camper, ma este aj pilku. Pravdupovediac som ho dlho nepouzival a lezi len v kuchyni na otvaranie konzerv, ale mam dojem, ze teraz sa k nemu vratim.

Obrázok

Mna fascinovali naradove noze leatherman, tak som si jeden vyziadal na Vianoce :lol: Povodne som mal model Leatherman Charge Ti, ale bol problem s jednou cepelou noza (sla otvorit jednou rukou len velmi ztuha) tak som ho v ramci 25 rocnej zaruky reklamoval, ale dostal som uz model Charge Al (s odovodnenim ze Ti sa uz nevyraba lebo titan bol moc drahy - to je argument :roll: ).

Obrázok

Bol som nim nadseny ale casom som zistil, ze ma aj zapory. Mezi vyhody by som uviedol, ze oba noze (zubkovany a klasicky), pilka a pilnik idu otvorit samostatne aj bez otvorenia kliesti a daju sa otvarat jednou rukou (dokonca aj v rukaviciach). Klieste toho vydrzia naozaj dost, ohol som nimi dost hruby plech s kovanej ocele, uz uz som sa bal, ze cosi na nich povoli ale prezili to bez ujmy. Vsetky naradia su zabezpecene premyslenou poistkou, ktora je jednoducha ale ucinna.
Teraz cosi k negativam :(
Prvou je urcite pouzita ocel. Kedze naradie musi byt pevne, je pouzita ocel s vysokym obsahom uhlika co je sice super, ale prakticky vsetky casti (okrem noza, ten je z ocele 154CM) su nachylne ku korozii. Momentalne byvam blizko pri mori a vlhkost vzduchu je tu vyssia ako u nas. Leatherman je teraz skoro stale v supliku (blbe zakony o noseni nozov) a na mnohych miestach uz vidiet bodky, hlavne na kliestach. Nie je to zatial nic hrozne, ale pomaly sa to rozsiruje a cakal by som, ze za tie prachy to vydrzi viac :roll: Nie je to o starostlivosti, mam tu aj ine noze a tym nie je uplne nic, nikde ani bodka korozie.
Druhou nevyhodou je asi vaha, vazi myslim okolo 240 gramov. Nie je to vela, ale kto chodi nalahko, tomu to moze vadit.
Poslednou a asi najvacsou nevyhodou je cena, ja som moj kupil za 160 eur co je uz dost. Na druhej strane z USA sa da zohnat za ovela menej. Mozno by som si teraz uz kupil cierny Leatherman Wave, je lacnejsi a ciernenie je odolne voci korozii, aj ked na druhej strane casom sa to zacne zosupavat.

Otazkou ale je, ci je potrebne mat na bushcraft taketo klieste a ci nepostaci len Victorinox, ten je lahsi, vyrazne odolnejsi voci korozii ale ma zase svoje obmedzenia. Klieste su dobre na opravu vystroje alebo napriklad tahanie bolavych zubov :)
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod Pája » 18 Júl 2010, 20:48

Ahoj páni, na výlety, do lesa a podobně nosím zatím svůj Victorinox Sportsman z řady 84 mm , a jsem velmi spokojená, zvládne všechno, co potřebuju. Výhledově uvažuju o třívrstvém Vinoxu Huntsman (91 mm), který má navíc ještě pilku a nůžky. Zato ale nemá pilníček na nehty :lol:

Pokusím se i o fotky: sportsman:
Obrázok


huntsman
Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod Blade » 19 Júl 2010, 10:35

Veru tie noznicky a pilnik sa vzdy zidu, hlavne ked si clovek zadrhne nechet. Mne sa paci co vsetko ma Victorinox Ranger (pilka, noznicky, pilnik aj ked len velky, maly noz), ale mam dojem, ze uz je tam toho az moc. Mali by dat moznost urobit si svoj nozik :D

Obrázok
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod bertold8 » 25 Júl 2010, 20:59

Do kanclu nosim krom velkeho zaviraku i Victorinox Climber, chtel jsem nuzky, pilka v tehle velikosti mi prisla zbytecna, takze tohle byl pro me ideal. Na chozeni po lese mam v kapse Victorinox Forester One Hand, ale mozna jej vymenim za Wenger NR 79, do lesa mi narust velikosti nevadi a delsi pilka se hodi
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod arsjonow » 07 Aug 2010, 22:36

Victorinox Bundeswehr. Veľká spokojnosť. Kvalitný, jednoduchý, odolný pracovný nôž. Často ho používam. Farba je nevýhoda, keď ho treba hľadať kdesi v tráve. Občas by na ňom potešila vývrtka.
Prílohy
1-08461mw4de.jpg
1-08461mw4de.jpg (68.9 KiB) Zobrazené 11899 krát
arsjonow
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 10 Jún 2010, 18:43
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod sally » 13 Aug 2010, 23:19

OT/ arsjonow - mužstvo nemá chlastať, ale bojovať (preto tam nie je vývrtka). Chlastať na štábe majú šarže (tie majú vlastné "švajčiaráky" tvorené otvárakom na pivo a vývrtkou na víno) /OT

môj verný "švajčiarák" od mikovu už pomaly dosluhuje a premýšľam nad regulérnou náhradou. Zaujal ma Victorinox Ranger (chcem nožničky a pílku + vývrtka :lol: ). No poslednou dobou poškuľujem aj po multitooloch (gerber charge)- oplatí sa pre bežné potreby ťahať so sebou toľko mininástrojov?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod Blade » 16 Aug 2010, 18:06

sally urcite nechod do gerberu, aj ked cenou vyhrava, noze gerber maju uz velmi zlu reputaciu co sa kvality tyka. Leathermany su sice dobre, ale drahe a ako som uz pisal mam problem s koroziou na mojom. Skus zvazit Victorinox Spirit, ten je vyrobeny z rovnakej ocele ako ich vreckove noze takze korozie sa clovek bat nemusi. Len urcite porozmyslaj ci to aj vyuzijes, lebo to cosi vazi (rataj tak od cca 200 gramov vyssie) ci ti fakt nebude stacit len ten vreckovy noz, ak nepotrebujes klieste tak nepotrebujes multitool. V najblizsich dnoch idem kupit Victorinox ranger tak ho mozem trochu nafotit a povazit ak chces (udaje o vahe na nete nikdy nie su presne).
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod Michal » 16 Aug 2010, 19:04

leathermany su vyborne a staci im minimalna udrzba, je sice pravda, ze trosku hrdzaveju ale staci im inak minimum pozornosti, moj mam uz osem rokov a nemam s nim ziadny problem. Vyuzivam ho denne :) Konkretny model je Supertool, ale ako vravim uz ma osem rokov a je iny ako sucasny.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod spartan » 17 Aug 2010, 12:57

Po dlhom hladani sa mi konecne podarilo kupit Victorinox Forester One Hand s hladkym ostrim. Vacsinou ho predavaju so zubatym. Tento by mal byt z objednavky pre Cesku Republiku.

Obrázok
http://www.knife-life.sk - Diskusné fórum o nožoch a všetkom čo s nimi súvisí.
Obrázok užívateľa
spartan
 
Príspevky: 57
Registrovaný: 05 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod Blade » 24 Aug 2010, 12:07

Kedze som mal doma Victorinox Ranger, porovnal som velkost s Camper-om. Myslim ze ranger je uz dost velky a tazky, ale dalo by sa to este prezit. Udavana vaha je 128 g ale po zvazeni mal len 117, Camper (z rady ecoline) vazi cca 74 gramov. Asi najlepsim kompromisom by bol huntsman, ktory sice nema pilnik, ale ten nebude v lese taky dolezity, zatial co noznicky na camperovi trochu chybaju (zadery a zlomene nechty su neprijemne). Victorinox vyraba par nozov aj v rade ecoline, ktore maju "crienky" z matneho plastu a podla mna sa lepsie drzia a nesmykaju sa, aj ked logo sa hned osucha ale to je len kozmeticka zalezitost. Napr. huntsman je o cca 4 eura lacnejsi v rade ecoline.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Blade
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 10 Jún 2010, 16:23
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod rorschach » 11 Nov 2010, 21:45

Sally:
Victorimox vyraba model Swisstoll, pozri si ho.
Ma vsetko, noz, pilku, otvaraky, noznicky, kvalitna ocel a skvele spracovanie.
Podla mna je vyhoda, ked otvoris klieste, tak rukovat maju ergomicky tvarr.
Ked budes strihat tvrdy drot, ocenis to.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod bertold8 » 11 Nov 2010, 22:46

Kdo shani Vix Forester OH tak ma jistou alternativu v Wenger NewRanger 79. Jen je vetsi, buclatejsi a nema pinzetu s paratkem. Pilka je ale o neco vic pouzitelnejsi. Skladba zelizek mi do lesa prijde nejpouzitelnejsi. Do mesta mam climbera a jednocepelove noze
Vinox
Wenger
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod stormmast3r » 06 Dec 2010, 16:11

Neviem ako vy, ale ja nejak "neviem" pouzivať križový šrubovak na chrbte švajčiara, je to podľa mňa zbytočne želiezko. Vývrtka je oveľa funkčnejšia, lebo sa do nej da zakrutit ten minišrubovačik a tiež ju použivam na rozviaovanie utiahnutých uzlov.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Švajčiarske nože (a iné viacúčelové nože)

Poslaťod hikingsurvival » 02 Jan 2011, 19:43

ja mám Wenger 57 hunter a zatiaľ veľká spokojnosť.


s victorinoxom nemám dobré skúsenosti. jeden moj kamarád mal victorinox tip už neviem. normálne otváral víno a vývrtka to nezniesla :twisted:
Prílohy
hardwoods_57_sku.jpg.png
PS:toto je fotka z netu
hardwoods_57_sku.jpg.png (100.9 KiB) Zobrazené 11699 krát
hikingsurvival
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2010, 16:38
Bydlisko: Piešťany,Trnavský kraj
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Ďalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia