Skladacie ručné pílky

Nože, sekery, pílky..

Skladacie ručné pílky

Poslaťod Killian » 10 Jún 2010, 14:27

Veľmi sa mi osvedčila pílka Bahco 396 - Laplander. Používa ju aj Ray Mears. Zíde sa hlavne pri stavaní improvizovaných prístreškov, ale celkovo aj pri ostatných "bushcraft" aktivitách. Samotná pílka reže výborne, je potiahnutá čiernou vrstvou proti treniu. Je to výborný pomocník v lese, ktorý zaberá málo miesta a neváží veľa. Zíde sa hlavne ak kvôli šetreniu váhy/miesta nechcete brať sekeru (ktorá je ale v niektorých prípadoch nenahraditeľná).

Čo sa týka dostupnosti a ceny, tak kamarát ju našiel aj v Mountfielde. Nie je ale problém to objednať zo zahraničia, napr. eBay. Cenovo okolo 20 Euro.
Obal na fotke som si dokúpil.

Obrázok

Obrázok

Ray Mears:


//názov témy zmenený
//skw
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod addo77 » 16 Jún 2010, 10:30

Presne podobnu som kupil v akcii v Bille :D za par korun ( cca 2-3 € ) a je vyborna pili perfektne. Niekedy tie akcie v hypermarketoch su naozaj vyhodne :) ale mozno zalezi kus od kusu.
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod sally » 27 Jún 2010, 14:28

Tak som to už nevydržal a zaradil sa do skupiny "pílkarov" - objednal som http://www.makita-dolmar.sk/product_inf ... ts_id/2153 Tak som zvedavý čo to bude za zázrak - na českom nožiarskom fóre si tento set ľudia celkom chválili, tak uvidím.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod sally » 30 Jún 2010, 10:56

No, sada dorazila po asi troch pracovných dňoch od objednania.
Pílka - je obrovská, čakal som dĺžku do 13cm a toto má v zloženom stave 23cm (alebo sa mi len z videí zdala byť menšia :lol: Budúci týždeň idem s bratom na tri dni do lesa, tak otestujem v praxi pri stavbe prístrešku. Obrovské plus vidím v masívnom centrálnom šroube s hlavicou pre krížový šroubovák (konečne žiadny pochybný imbus). Čepeľ je relatívne tenká - uvidím, ako sa bude správať pri práci.


Nôž - je to MORA :P Mora clipper 860MG http://www.naturessecretlarder.co.uk/bu ... -knife.htm teda čepeľ z nerezovky (trocha škoda, no za tú cenu :) ), puzdro má úchyty na opasok vyriešené spôsobom podobným ako glock, len tu to súdruhovia zo švédska prešvihli a prievlak pre opasok je MALÝ - nezmestí sa cez neho riggers belt od blackhawku a iné široké armádne opasky :( Nôž prišiel nabrúsený schopný holiť (už som si vyholil koliesko na ruke :lol: ), bude z neho šikovný pomocník pre tábornícku prácu.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod Michal » 30 Jún 2010, 18:00

pílka je špicová - vyskúšal som si ju na jednej polovačke a nemám najmenších výhrad, aj keď čínske verzie sú tiež neni zlé.

Škoda len, že noz ma gumenú rukoväť a plastové púzdro, nejako mám k týmto plastovým veciam odpor :) Koža a drevo su podľa mňa na bushcraft to pravé :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod sally » 30 Jún 2010, 18:05

michal - vďaka za skúsenosti s tou pílkou. K tomu nožu: tiež preferujem drevo a kožu, no Mora bola k tej pílke viac menej zdarma, budem sa sťažovať? :lol: Až bude čas, spravím si naň kožené puzdro a vybavené.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod Michal » 02 Júl 2010, 00:44

Ak už budeš vyrábať to púzdro nezabudni postnúť fotky :) A keby sa ti chcelo mohol by si ten nôž otestovať, napísať svoje postrehy a pod. do novej témy Nože v tejto sekcii, ktorú by si mohol vytvoriť :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod marian160 » 08 Júl 2010, 09:53

Kombinácia pílky Laplander v balení s nožom Mora Cliper
je neprekonateľný v pomere cena - kvalita.(aj váha)
Porovnateľná kvalitou rezania je pilka Fiskars.
Plast asi nie je to pravé bushcraftové ale strašne praktické a bezúdržbové
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod sally » 08 Júl 2010, 10:00

v utorok sme s pílkou bahco laplander ja a bráško narezali 8x10m tyčiek na prístrešok. Práca išla rýchlo, pílka má dobrý šraňk - skvelo vyhadzuje piliny. Keby sme to mali robiť mojim kukri, tak sme tam ešte dodnes. Tá pílka bola jednoznačne skvelá kúpa :idea:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod joche » 20 Júl 2010, 21:49

Dnes mi prišiel set uvádzaný vyššie a som z neho veľmi milo prekvapený. Pílka aj nôž sú pomerne kvalitné a myslím, že za tú cenu to stojí. Pre menej náročného užívateľa to úplne postačuje. Mám aj nôž A1 od Fällkniven, ten je v inej cenovej kategórii, ale musím povedať, že Švédi ma opäť nesklamali! :D
joche
 
Príspevky: 126
Registrovaný: 12 Júl 2010, 21:42
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod Tulavy » 22 Júl 2010, 16:22

Pripajam sa k spokojnym vlastnikom tejto pilky, mam ju kratko, otestoval som len na zopar polienkach, ale nabuduci tyzden jej dam trochu zabrat, sam som zvedavy kolko vydrzi...
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod pawuk » 13 Dec 2010, 21:22

ako túto pílku vlastne ošetrujete?
ako je to s brúsením? či nijako? :D
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod Killian » 13 Dec 2010, 21:38

Ja nijak :) . Neviem ci sa to vobec da nejako brusit, pochybujem. Tie zubky su tak rozne tvarovane do bokov. Mala by vydrzat pomerne dlho a ked sa potupi, tak sa jednoducho vymeni "cepel", alebo sa kupi cela nova. Existuju nahradne, ale neviem kolko stoja.
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod SKW » 18 Dec 2010, 14:07

pawuk píše:ako túto pílku vlastne ošetrujete?
ako je to s brúsením? či nijako? :D


Pílku netreba ošetrovať takmer vôbec, list má ochranný teflónový náter.
Nabrúsiť pílový list nieje žiadna sranda a už vôbec nie tento typ (XT) ozubenie. Na brúsenie klasických pílových listov sa používajú špeciálne ultramalé pilníčky. U tejto pílky je výhodnejšie kúpiť nový list, čo na Slovensku určite nebude ľahké :D Ale to by si musel píliť betón, pri normálnom pílení nejakých konárov a pod. sa toho nemusíš obávať, pílka má veľmi dlhú životnosť.
Najmenej opotrebuješ pílový list, ak píliš čerstvé zelené drevo stredne tvrdé, alebo mäkké a najviac ho opotrebuješ, ak budeš píliť suché tvrdé drevo, ako hrab, alebo buk.

Jediná vec, ktorá mi trocha vadí je, že táto pílka má dosť tenký list. Je to preto, aby pri prepiľovaní dreva musela odstrániť čo najmenej drevnej hmoty, no na druhej strane sa môže stať, že pri pílení list náhodou ohneš, alebo zlomíš.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Pílka Laplander - Bahco 396

Poslaťod pawuk » 18 Dec 2010, 14:22

SKW píše:
pawuk píše:ako túto pílku vlastne ošetrujete?
ako je to s brúsením? či nijako? :D


Pílku netreba ošetrovať takmer vôbec, list má ochranný teflónový náter.
Nabrúsiť pílový list nieje žiadna sranda a už vôbec nie tento typ (XT) ozubenie. Na brúsenie klasických pílových listov sa používajú špeciálne ultramalé pilníčky. U tejto pílky je výhodnejšie kúpiť nový list, čo na Slovensku určite nebude ľahké :D Ale to by si musel píliť betón, pri normálnom pílení nejakých konárov a pod. sa toho nemusíš obávať, pílka má veľmi dlhú životnosť.
Najmenej opotrebuješ pílový list, ak píliš čerstvé zelené drevo stredne tvrdé, alebo mäkké a najviac ho opotrebuješ, ak budeš píliť suché tvrdé drevo, ako hrab, alebo buk.

Jediná vec, ktorá mi trocha vadí je, že táto pílka má dosť tenký list. Je to preto aby pri prepiľovaní dreva musela odstrániť čo najmenej drevnej hmoty, no na druhej strane sa môže stať, že pri pílení list náhodou ohneš alebo zlomíš.



ďakujem Maťo, vidím že sa vyznáš :)
teším sa na ňu a čo najskor ju odtestujem a napíšem svoje pocity.
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Ďalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť