Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo toho

Všetko čo priamo nesúvisí s bushcraftom

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod juraj1974 » 12 Máj 2011, 23:58

Ste vazne magori!! K comu je toto dobre?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod sally » 13 Máj 2011, 00:22

Juraj: k ničomu :) Teda k tomu, k čomu je dobrých cca 99.9% internetových diskusií. No občas je aj to potrebné a dobré, lebo sa počas debaty človek dozvie veci, ktoré pred tým nevedel (či už ho to poteší alebo nie).
Internetová debata ešte nikdy nič nevyriešila (a ak hej, je to výnimka potvrdzujúca pravidlo). No je to spôsob ako zdieľať svoj názor a konfrontovať ho s "protistranou." A možno pomôže niekomu nezainteresovanému si utvoriť jeho vlastný názor na danú problematiku.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod Michal » 13 Máj 2011, 00:26

Nechcem do toho nejako skakat, ale na taketo prispevky tu je napriklad aj Mini-chat alebo Sukromne spravy. je to podla mojho nazoru len zbyocne osocovanie a flame... :roll:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod Joda » 13 Máj 2011, 08:06

neeee proč je v úvodním příspěvku moje "citace"? takhle to vypadá že jsem tohle rozvášněné téma začal já :mrgreen: já nic.. já muzikant :-({|=
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Zber zhodov a iných suvenírov

Poslaťod medved » 13 Máj 2011, 14:22

sally píše:medved: vďaka za tvoj postreh ohľadom môjho vyplakávania :yees: Prajem ti veľa pokojných poslucháčov. Radšej nech padnú na úžitok zveri ako "povoleniu z vyšších miest, aby si nejaký Sally mohol raz picnúť jeleňa."

rozruch okolo toho nerobím, len mi príde maximálne divné mať v lese 2 druhy oficiálnych krmovísk: krmelce a hŕby kukurice a spol pár metrov od posedu (aby aj senilní deduškovia čo hovno vidia mohli niečo trafiť, všakže - už si ma vytočil, tak to napíšem takto priamo) Prečo sa potom sťažuješ, koľké prachy do toho vy poľovníci vrážate? Načo staviate zbytočne krmelce, však je jednoduchšie a lacnejšie z gazíka vysypať za vrece kukurice a repy vedľa posedu, než sa babrať s nejakým krmelcom. Nie? :wink:

Ohľadom mojej orientácie do strelných zbraní - ty ako poľovník ma chceš presviedčať o tom, že je porovnateľné strieľať na 200m a na 50? (inak, písal som o 10-20m len tak medzi nami. A to je už 10x menšia vzdialenosť.) Nepochopil si, kam som mieril: ak sa má strieľať na 200m, tak nie je vždy istý dobrý zásah a vtedy by sa strieľať nemalo. Tu narážame na náš (tvoj a môj) odlišný pohľad na celkovú situáciu zveri v našich lesoch: podľa teba je nutné splniť plán lovu. Podľa mňa to nutné nie je, príroda si to vie zregulovať sama (za istý čas). To je asi jadro pudla.


Uz som ti raz pisal,ze je rozdiel krmelec,ktory je dany zo zakona(pocet na hektare) a sluzi na prikrmovanie zveri vcase nudze(vsetka raticova) a plocha na zakrmenie(vnadisko) ktora sluzi na prilakanie zveri k lovu (diviacej).
Tym prikladom vzdialensoti som ti chcel len povedat,ze je uplne jedno ci pride na jednu alebo druhu vzdialnost,ak je moznost bude zastrelene tak ci tak.Tak isto aj,ked pride na 50m a nebude spravna prilezitost,tak nebude strelena.Tak to mas uplne jedno a hovorit o nejakom ,, dat sancu" sa neda,pri dnesnych zbraniach.Vacsina beznych kalibrov ma ONV niekde medzi 140 - 170m.
Priroda si to urcite nevie zregulovat sama na takom malom uzemi ako je SR a tak zasiahnutom ludskou cinostou.Krasny priklad mas v ČR,kde premnozena vysoka sposobuje kazdorocne milionove skody na porastoch.Proste je nejaka uzivnost uzemia pre dany pocet a to sa musi udrzat aby bolo nejaka stabilita,lebo zver zacne sposobovat skody na lesnych a polnohospodarskych kulturach.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod sally » 13 Máj 2011, 16:58

medved:

ok, beriem na vedomie, že podľa súčasnej "poľovníckej doktríny" je streľba na 20m na zviera pasúce sa na hromade žrádla správna. :yees: Nesúhlasím s tým (dôvody som už uviedol a nebaví ma ich znova opakovať a písať inak), no akceptujem.

regulácia zveri prírodou: pokiaľ budú poľovníci systematicky likvidovať dravce, tak príroda šancu nemá. To je pravda. Čo takto prestať strieľať líšky, túlavých psov a iné predátory? Prípadne nasadiť do našej prírody dravce neškodné pre človeka (aby ste si mohli strieľať líšku a chrániť tým ľudí pred besnotou - o besnote by sa dalo dlho debatovať)?

Na druhej strane - ak odmietneme samoreguláciu prírody a súčasne tvrdíš, že občas máte aj problém splniť plán lovu, tak PREČO je taký problém dostať sa pre nováčikov do združenia, resp. prečo strieľanie zveri nechávate len pre seba a neumožníte to bezplatne (legislatívnou cestou - také prípady sa už stali všelikde po svete: premnožili sa zajace a strieľať ich mohol prakticky ktokoľvek za minimálny poplatok, premnožili sa iné zvery, tiež odlov za minimálny poplatok, resp. ešte strelcom aj preplácali odlovené kusy) aj ostatným držiteľom ZP, prípadne pre "small game" aj strelcom so vzduchových zbraní (viď napr. Anglicko)?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod medved » 13 Máj 2011, 17:52

prestat strielat lisky,tulavych psov ? :shock: vies aky by to malo nasledok? ide ti o uplne zdecimovanie fauny u nas? SR je jednou zmala krajin,kde nieje besnota uz nielko rokov,liska v juznejsich oblastiach nema nic co by ju tlmilo.vysledok by bol ,ze behom par rokov by boli stavy drobnej uplne zdecimovane.teraz vo vacsine oblasti kazdym rokom stavy drobnej klesaju.uz si niekedy videl co dokaze spravit pytliaciaci pes v lese? ocividne asi nie,ked napises taku hlupost.
ake ine dravce by si chcel nasadit? :D
za poplatok,je to len koli tomu aby sa zdruzeniu aspon nejak vratili financie co treba na jeho reziu.niektore zdruzenia aby to financne zvladli ponukaju trofejovu zver na odstrel za poplatok a clenovia strielaju len holu.ty tiez nebudes chovat dobytok za svoje prostriedky a nasledne rozdavat maso zadarmo.
ako tvrdis hromadne bezplatne strielanie sa vo svete deje,ale na ake druhy? ! :wink: vacsinou sa jedna o nepovodne druhy,ktore vytlacaju z biotopov povodne.robi koli zachrane povodnych ekosystemov.
problem dostat sa do zdruzenia je vacsinou koli tomu,ze najprv ako clovek zacne aktivne polovat musi byt cakatel,aj niekolko rokov.musi vynakladat financie,cas,energiu a vysledok nema isty a to sa mnohym nepaci,hned ako dostanu polovny listok by najradsej utekali strielat.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod sally » 13 Máj 2011, 18:05

medved: nevravel si náhodou, že poľovníci nestíhajú plniť plány lovu, vysoká i škodná je premnožená...?

Ale však vravím! Cudzí poľovníci nezvládajú strieľať toľko škodnej zveri (resp. invazívnych druhov...) a tak požiadajú o pomoc verejnosť. U nás, ako tak pozerám čo píšeš, poľovníci budú bedákať ako nič nestíhajú a za lov verejnosti si nechávajú platiť (schválne sa spýtaj na vzduchovkárskych debatách, koľko ľudí by ti šlo dobrovoľne zadarmo likvidovať pernatú škodnú). Otázka na teba ako poľovníka: dá sa "objednať" aj odstrel škodnej? (líška, divé prasa, pernatá škodná)

A druhá otázka na teba: chránia a starajú sa naši poľovníci aj o "škodnú?" Zakrmujú ju? Resp. o akú zver sa naši poľovníci (a konkrétne aj ty) starajú? Len o vysokú?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod medved » 13 Máj 2011, 18:47

nie nenapisal som nikde,ze nestihaju plnit plan lovu,ani to,ze je liska premnozena a o vysokej to bol priklad z ČR.povedal som,ze miestami su vysoke stavy diviacej zveri a splnit plan lovu vhodnej vekovej a pohlavnej strukture do nejakeho datumu je niekedy problem preto sa robia vnadiska.to som sa ti snazil vtedy vysvetlit funkciu vnadiska.
nikde som nenapisal,ze sa nezvlada strialat skodna :roll: .
da sa lovit liska,prasa(nieje skodna) za poplatok.
okrem lisky,tchora,vrany,straky su ostatni predatori (u teba skodna) chraneni a maju len urcite obdobie kedy sa mozu lovit.ci ju zakrmuju? :D skus porozmyslat,ked zazveria bazantom ,zajacom a do doby lovu im ostane tak polka z toho.
staraju sa o vsetku polovnu zver (raticovu a drobnu)u nas.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod sally » 24 Jún 2011, 11:10

Dávam do pozornosti zaujímavý článok: http://www.sme.sk/c/5951048/na-polovack ... ludia.html

-- 28 Jún 2011, 11:51 --

http://www.sme.sk/c/5956013/imrich-suba ... etoch.html

Veľmi zaujímavý rozhovor. Pán riaditeľ miestami fabuluje, miestami sa vyhýba odpovedi a miestami klame alebo zavádza (vstup na súkromný lesný pozemok je podľa neho zakázaný). Chápem, že ak je to slušný chlap, tak je zo súčasnej situácie poľovníctva na prášky, no akosi nebadať snahy o zlepšenie. A redaktor čo kládol otázky mu to dal riadne vyžrať.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod medved » 03 Okt 2011, 13:30

http://www.sme.sk/c/5956013/imrich-suba ... etoch.html

Veľmi zaujímavý rozhovor. Pán riaditeľ miestami fabuluje, miestami sa vyhýba odpovedi a miestami klame alebo zavádza (vstup na súkromný lesný pozemok je podľa neho zakázaný). Chápem, že ak je to slušný chlap, tak je zo súčasnej situácie poľovníctva na prášky, no akosi nebadať snahy o zlepšenie. A redaktor čo kládol otázky mu to dal riadne vyžrať.[/quote]

- trochu to podcenil ,to je pravda,ale pri ,tak miestami dementnych otazkach,nazoroch redaktora sa musi cloveku az rozum pozastavovat.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod Kapo » 08 Feb 2012, 17:09

Takže podaktorým pytliakom na chvílku odzvonilo. :mrgreen:

http://www.topky.sk/cl/100535/1298878/P ... nom-reviri

BRATISLAVA - Mačky zatúlané do priestorov poľovných revírov nebude možné od apríla legálne usmrcovať. Poslanci NR SR dnes totiž 82 hlasmi schválili návrh novely zákona o poľovníctve od poslancov Jaroslava Suju, Petra Kalista a Kamila Krnáča (všetci SaS).
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod stormmast3r » 08 Feb 2012, 23:43

Kapo píše:Takže podaktorým pytliakom na chvílku odzvonilo. :mrgreen:

http://www.topky.sk/cl/100535/1298878/P ... nom-reviri

BRATISLAVA - Mačky zatúlané do priestorov poľovných revírov nebude možné od apríla legálne usmrcovať. Poslanci NR SR dnes totiž 82 hlasmi schválili návrh novely zákona o poľovníctve od poslancov Jaroslava Suju, Petra Kalista a Kamila Krnáča (všetci SaS).


s týmto nejak nesuhlasim :-k
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod juraj1974 » 09 Feb 2012, 09:00

Moj nazor je na to taky ze na jednej strane sa zabranilo takym situaciam ako sa stavali ze sa strielali psy skoro panovi pri nohach ale na druhej ako sa budu hladat majitelia tulavych psov ktory pachaju skody na polovnej zveri?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Poľovníctvo, ochrana prírody a nekonečná debata okolo to

Poslaťod Kapo » 09 Feb 2012, 10:54

Nevadí. :mrgreen:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Off-topic

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron