Potrebujem poradit: Survival nôž

Témy o nožoch

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod bapa » 29 Apr 2011, 21:01

kacenak píše:Môžem poprosiť o radu ? Chcel by som si kúpiť (už konečne) nejaký poriadny nôž, mám len Nieto Klasik, a nie som s ním spokojný. Môžem vás poprosiť o tip na dobrý nôž v pomere cena/kvalita ? Pozdáva sa mi mora clipper, má ho kamarát, ale predsa len, dám na vašu radu



Mám clippera aj moru 511, odporúčam skôr 511, alebo jej antikorový klon. Nedrží sa až tak dobre ako clipper, ale pre pobyt v lese má nepomerne lepšie rezné vlastnosti a pevnejšiu čepel (2,5 mm) + trn ide do 2/3 rúčky.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod kacenak » 29 Apr 2011, 21:02

Bapa http://www.grube.sk/katalog/action/prod ... 1037.xhtml Je to on ??? Ak áno, mám ho kúpiť ?? Lebo clipper je o dosť drahší, ale ak sú kvalitavtívne na rovnakej úrovni, tka kupujem okamžite.. šak to je za babku
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod grizlly » 29 Apr 2011, 21:02

Myslím si že vyzerá mohutne a za tie peniaze stojí na tejto stránke je veľa kvalitných vecí pre bushcraft ako stvorených
grizlly
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 11 Mar 2011, 22:43
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod bapa » 30 Apr 2011, 22:24

kacenak píše:Bapa http://www.grube.sk/katalog/action/prod ... 1037.xhtml Je to on ??? Ak áno, mám ho kúpiť ?? Lebo clipper je o dosť drahší, ale ak sú kvalitavtívne na rovnakej úrovni, tka kupujem okamžite.. šak to je za babku

Ahoj. Tvoj odkaz mi nefungoval, tak som to nevedel overiť, takže Mora 511 - červená rúčka http://www.grube.sk/katalog/action/prod ... -511.xhtml
uhlíková oceľ, väčšia tvrdosť, lepšie rezné vlastnosti, pri spracovaní jedla čepeľ patinuje (černie), ak to zmokne a necháš ju mokrú cca 30 min. bez toho aby bola predtým masná napr. od slaniny ukáže sa hrdza
Mora 546 http://www.grube.sk/katalog/action/prod ... -546.xhtml , nehrdzavejúca oceľ (sandvik) - máličko nižšia tvrdosť, bezúdržbová, pri väčšom zaťažení môže dôjsť k deformácií (vyhnutí ostria)
- oba režú porovnateľne a do dreva idú s ďaleko menším odporom ako clipper

Ešte pozri: Mora 510 - to isté ako 511, ale bez záštity - bežne si ju mnohí urobia z 511 jej odrezaním (skrátením) - na uvedenej stránke ho nazývajú buškraftovým nožom a clipper kvôli tenšej čepeli iba tréningový (cvičný) nôž:
http://www.raymears.com/Bushcraft_Produ ... -MG-Knife/
http://www.raymears.com/Bushcraft_Produ ... e-Clipper/
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Yuro_šík » 01 Máj 2011, 15:40

nema nahodou niekto skusenost s tymto nozom http://usarmy.sk/svk/goods/1467/noze-no ... nom-puzdre
"Jsme obklopeni moudrostí, člověk není jejím pramenem, nýbrž pouhou nádrží a může vydat jen to, co nasbíral." Ernest Thompson Seton
Yuro_šík
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 12 Jan 2011, 21:01
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod kacenak » 01 Máj 2011, 15:59

Tak, rozhodujem sa medzi tou 511, a 546 obidva vyzerajú pohode, a počujem na ne len chválu. mám v pláne brávať so sebou aj ten nieto, z ktorým sa dá rezať aj jedlo, takže asi kúpim 511 z uhlíkovou čepelou na prácu z drevom, a ako som tak pozeral nemá jeden z nich aj Ray Mears iba so zelenou rúčkou ??
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod sally » 02 Máj 2011, 00:26

Yuro_šík: pred kúpou sa spýtaj predajcu, kto je výrobca toho noža (nedaj sa odbyť a chci vedieť konkrétnu firmu a model noža). Z fotky to vyzerá na klasický nôž fínskeho typu, tipol by som to na uhlíkovú oceľ (podľa šmúh a patiny na fotke), puzdro vyzerá byť spravené kvalitne. Základný problém u fíniek je v tom, ako je rúčka namontovaná na tŕň. Najlepšie spojenie je, ak tŕň prechádza celou rúčkou a na konci je roznitovaný (Marttiini), prípadne stiahnutý maticou (väčšina súkromnej nožiarskej produkcie, napr. Dohnalovci). Druhý kritický faktor je šírka a uhol tŕňa v rúčke. Ak je tak masívny ako majú Fallkniveny, tak sa dá už hovoriť o fulltangu. Ak ho majú ako nože od FY Pollar alebo Helle, tak by som sa vyvaroval batoningu, resp. páčeniu a iných prasačín, na ktoré lovecký nôž ale ani nie je určený. Fínske nože sú v prvom rade určené na prácu s mäsom a zastrúhanie si papeku. Na všetko ostatné je sekera, prípadne leukku na odseknutie si toho papeku (ak si ho dotyčný nevie odrezať).

Suma sumárum - popýtaj od predajcu čo najviac informácií, bez toho sa ťažko radí.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod medved » 02 Máj 2011, 11:56

kacenak píše:Tak, rozhodujem sa medzi tou 511, a 546 obidva vyzerajú pohode, a počujem na ne len chválu. mám v pláne brávať so sebou aj ten nieto, z ktorým sa dá rezať aj jedlo, takže asi kúpim 511 z uhlíkovou čepelou na prácu z drevom, a ako som tak pozeral nemá jeden z nich aj Ray Mears iba so zelenou rúčkou ??


Ray Mears robi reklamu co som zatial postrehol na Mora 510,511,Cliper,nieco ako Bear Grylls Gerberu


Yuro_šík píše:nema nahodou niekto skusenost s tymto nozom http://usarmy.sk/svk/goods/1467/noze-no ... nom-puzdre


pravdepodobne to bude jeden z tych nozov co kupis u vietnamcov na trhu,keby to malo nejaku znacku,tak to tam uvedu,raz som sa u nich pytal na jedno kukri a dodnes som nedostal odpoved.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod bapa » 02 Máj 2011, 19:10

Myslím, že More robiť reklamu nemusí, je to iba nôž, ktorý dlhé roky sám používal. Aj tak väčšina používateľov Mory ani nevie čo je buškraft, ani, že existuje nejaký R. Mears. A voči Gerberu je Mora najmenej 10x lacnejšia a tým pádom dostupná aj tým, ktorí na super hi-tech nôž nemajú. A urobí rovnaké množstvo práce.

Poviem to ešte takto: Švédske sekery - mnohí povedia, že kvalitou sú ručne kované sekery od troch výrobcov vcelku vyrovnané. Cenovo stojí Hultafors alebo Wetterlings 1/2 z Gransforsky. Mám Hultafors a Bahco, obe cca 1,3 kg, 65 cm porisko. Keď ich porovnám - Bahco je ešte 1/2 ceny z Hultaforsu - a robí sa mi s ňou lepšie - je lepšie vyvážená (jaseňové porisko je ľahšie ako hikorové), má pádnejší úder a trochu iný (vyhovujúcejší) sklon oblúku ostria voči rúčke, ostrie samotné je o niečo dlhšie a rovnako trvanlivé.

Ak pozerám filmy s buškraft tématikou, budem náchylný kúpiť si Gransforsku, keďže ju používajú v každom takomto filme. Môžem ju mať doma hladkať a snívať o túlaní sa v severských lesoch Škandinávie alebo Kanady. Ak ale rozmýšľam, kúpim si Bahco za 1/4 cenu a za zvyšok peňazí si môžem zaobstarať nejakú Moru, skladaciu pílku, dobrý spacák a ešte mi niečo ostane na potulky po našich lesoch, ktoré za tými severskými až tak nezaostávajú a aj tak prídem na to, že ani tú Bahco sekeru nie som schopný dostatočne využiť, a že prebohate stačí na všetky potreby ktoré v lese môžem mať.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod medved » 02 Máj 2011, 19:40

musi - nemusi,na tom nezalezi,ale robi ju.o porovnatelnej kvalite nozov Mora s niektorimi cenovo drahsimi znackami nozov tu nikto nepochybuje.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod punta9 » 02 Máj 2011, 19:57

Tak jsem dneska vyhandloval RAT 5.Tak doufam,ze to bude dobry survival nuz. :yees: :yees: :yees:
Obrázok užívateľa
punta9
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 01 Máj 2011, 21:46
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod zetorr » 08 Máj 2011, 13:22

Radím Schrade schf9. Nekompromisný výkon a bezkonkurenčná cena.
zetorr
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 06 Máj 2011, 04:04
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Berny » 27 Máj 2011, 11:29

Dobrý deň,

Hľadám nôž do prírody do 50e. Hrávam airsoft, chodievam na tzv. ,,military pochody", rôzne stanovačky v lese. Kedže sa v nožoch moc nevyznám, snažil som sa tu čo najviac dočítať. Chcel by som nejaký, ktorý by sa nemal zlomiť pri hrubšom zaobchádzaní, bol ostrý (a následne by si aj chvíľku držal ostrosť), taktiež by mi viac vyhovoval s pevnou rúčkou (nie zatvárací). Snáď sú to neni veľké nároky na 50e.

Čítal som tu o A1, a pod. nožoch, ale som študent VŠ takže nemám toľko e :) Keď budem pracovať poriadim si nejaký taký.

Zatiaľ mi padli do oka tieto nože:
1. http://www.noze-nuz.com/gerber/G1121.php
2. http://www.noze-nuz.com/ka-bar/KA1256.php
3. http://www.noze-nuz.com/recenze/glock_f ... k_fm78.php

Ďakujem všetkým, ktorý mi poradia, resp. niečo odporučia.

Berny
Berny
 

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod nikto » 27 Máj 2011, 16:24

www.kapesni-noze.cz/inshop/survival-noz ... rmd%3Divns Tam majú ten nôž čo používal aj Bear Grylls
nikto
 

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod sally » 28 Máj 2011, 14:13

Berny - za cenu cca 50e máš pomerne obmedzený výber. Taktiež si musíš sám zvoliť, či chceš nôž, ktorý bude viacej "military" (vhodný na zabíjanie ľudí a iné armádne práce) alebo viacej "survival a zálesácky). A taktiež si musíš zvoliť, či chceš nôž, s ktorým sa vynikajúco robia drobné práce (jedlo, drobné vyrezávanie, robenie zárezov...), veľký nôž na sekanie alebo univerzál (ktorý nie je dobrý v ničom, no dá sa sním pri troche snahy a vytrvalosti nakrájať chlieb i zoťať menší strom).

- Ten gerber čo si si zvolil nie je špatný, no na zálesácke potreby je to tfuj tfuj tfuj. Má zubaté ostrie na mieste, s ktorým sa najčastejšie robí jemná práca nožom (rôzne zárezy, vyrezávanie...). To zubaté ostrie je tam na rezanie lán, popruhov a ľudí.

- Glock je tak na pol-na-pol. Vyzerá vojensky, má geniálne púzdro (doteraz som tak úžasne do detailu premyslené plastové puzdro ešte nevidel). Nemá zúbky = dá sa s ním v lese normálne pracovať. Jeho "nevýhoda" je, že sa oň treba starať, keďže je z uhlíkovej ocele (ak nemastíš, hrdzavie). Taktiež je pomerne hrubý a takú rajčinu alebo cibuľu s ním nakrájaš na drobno ťažšie (čepele širšie než cca 3mm začínajú lámať potraviny - no tu závisí na type výbrusu - glock tvrdé potraviny láme).

- niečo z produkcie ESEE, resp. RAT. Sú to armádne nože, no svojou konštrukciou, hrúbkou čepele a typom výbrusu sú skvelé na tábornícke a "survival" využitie. Len cena tam začína od cca 3400kč. Výhoda je, že si môžeš zvoliť od malých nožov až po veľké kúsky vhodné na sekanie dreva do krbu.

- Kabar short je zaujímavý nôž. Za málo peňazí dostaneš celkom dosť muziky. Opäť, podobne ako pri Glocku - je to uhlíková oceľ, teda sa o nôž treba poriadne starať. Nie je tam udaná hrúbka čepele, tak si netrúfam súdiť rezivosť noža. No za tú cenu by to bol pre mňa v tvojej situácii horúci kandidát. Len si zváž plastovú rúčku - Glock sa mi v mokrých rukách nešmýkal, tento kabar som nedržal.

- Za omrknutie stojí aj produkcia Bekker (napr. http://www.noze-nuz.com/ka-bar/BKR2.php). No upozorňujem, že ten nôž je nenormálne hrubý, ideálny na mordovanie protivníka. Cibuľu s tým nakrájaš s obtiažami a jeho váha je značná (treba si ho ohmatať, no to platí asi o všetkých nožoch všeobecne). Cena je od cca 2000kč.


Ak by si chcel skôr niečo viac prírodné, no pôvodne (a vo fínsku ešte stále) armádne, tak sa kukni po Sissipukko od Fiskars (http://www.noze-nuz.com/fiskars/M07.php alebo jej väčšia sestrička). No cenovo sme už pri 2600kč. Niekto tu na fóre si ju kúpil, tak sa ho popýtaj na info, prípadne kukni web http://www.knife.cz tam je toho o nej dosť. Je to čisto praktický (a súčasne aj vojenský) nôž - zapichneš tým nepriateľa a večer si s ním (nožom, nie nepriateľom) natrieš chlieb. Len tento si moc nezavesíš štýlovo na molle väzbu dolu rúčkou, ako to nosia husto spešl fórces airsofťáci, čo behajú v cirasoch bez plátov.


Z pohľadu využitia tých nožov v praxi (rezanie, sekanie dreva, zoťatie stromu, vyrezávanie):

ako univerzálne (všeobecne vedia z každého rožku trošku, no nič nevedia poriadne): glock, veľlké RAT/Esee (5, 6)

zamerané na drobnú prácu: Fiskars, malé RAT/Esse (3, 4), Kabar (malé kúsky)

V tvojom prípade: ak by si chcel štýlový nôž, ktorý veľa znesie (aj stupačku) a je taký univerzál, tak kúp Glocka. Ak plánuješ s nožom robiť často drobnejšiu prácu, kúp ten kabar. Alebo si ešte trochu našetri a potom si kúp niečo od Esse/RAT alebo Fiskars.

Ak ti nezáleží až tak na vojenskom výzore, tak si kúp za pár eur niečo od fy. MORA a za zvyšné peniaze si kúp lístok na vlak a choď niekam do lesa na pár dní-týždňov survivalovať.

p.s. vďaka tomu, kto to dočítal až sem
p.p.s. sorry ak som to napísal nezrozumiteľne, prípadne chaoticky


Edit: Určite sa vyhni všetkému ostrému, čo má na sebe nálepku Bear Grylls odporúča!!!!!! Tie nože sú šmejdy, nič nevydržia (kukni online recenzie) a sú zbytočne drahé. Tak isto sa vyhni všetkým no-name nožom s označením "survival," ktoré nájdeš v eshopoch rôznych armyshopov. Jedná sa o tie najhoršie šmejdy (česť výnimkám). V cene 50e si treba vyberať LEN overené značky, nie bežnú čínsku produkciu predávanú v armyshope!
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron