Levocske vrchy - VVP Javorina

Všetky tipy a postrehy o vhodných lokalitách

Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Adno » 08 Jún 2010, 02:45

Nieco z wikipedie:
Levočské vrchy sú pohorie na severe Slovenska s výškou okolo 1000-1200 m. Je to celok Podhôľno-magurskej oblasti. Je to flyšové pohorie pozostávajúce z masívneho chrbta s najvyššími vrcholmi dosahujúcimi vyše 1200 m. Z neho vybiehajú na všetky strany rázsochy oddelené hlbokými dolinami. Budujú ich mocné vrstvy pieskovcov, tenšie vrstvy bridlíc, zlepence a brekcie. Levočské vrchy ležia v dažďovom tieni Tatier, čo spôsobuje menej zrážok. Najvyšším vrchom je Čierna hora 1289 m (ďalšie vrchy Siminy 1287 m, Ihla 1283 m, Repisko 1251 m, Kuligura 1250 m, Javorina 1224 m, Zámčisko 1236 m, Škapova 1232 m, Javorina 1225 m, Čiernohuzec 1216 m, Derežova 1214 m). Masívne a ťažšie prístupné chrbty Levočského pohoria pokrývajú kompaktné smrekové lesy s hojnou prímesou jedle, najmä vo vlhkých dolinách. Na juhozápadnom a južnom okraji pohoria sa v miernejších polohách zachovali plochy bukovo-dubových lesov s prímesou jedle.


V roku 1952/3 tu bol na rozlohovo znacnej casti zriadeny vojensky obvod Javorina. S rozlohou 316km2 sa jednalo o najväcsi vojensky vycvikovy priestor (VVP) na Slovensku. Armada ho prestala aktivne pouzivat v roku 2006, k uplnemu zruseniu malo dojst v januari 2007, no kvoli problemu s Ustavnym sudom (spor o obnovenie zaniknutej obce Lubicke Kupele) k tomu nedoslo. Toto uzemie je doteraz formalne stale VVP Javorina, co sposobuje znacny chaos. Uzemie bolo (mozno este stale je?) strazene bezpecnostnou sluzbou, vojenskou policiou a ktovie kym este. Obcasne obdobia kde sa tam hore dole prehanali civilne auta, cyklisti a turisti pravidelne striedali obdobia tvrdej kontroly. Nastastie kontrolovalo sa len tam, kde viedli cesty a dalo sa dostat autom :lol:

V prvych rokoch po opusteni tu boli aj prazdne kasarne, kde sa dalo prespat, no niekto mudry dostal napad ich zrovnat so zemou :D .

No dost bolo vseobecnych zvastov. Kedze bolo toto uzemie dlhe roky uzavrete beznym ludom, tak sa tu dobre darilo prirode. Doslova divocina. Bohuzial, posledne roky stupla tazba dreva do takych extremov, ze na velkom percente plochy mozte hrat golf :evil: . No i napriek tomu je mnozstvo ploch, ktore su proste uplne idealne na buschcraftovanie alebo nacvicovanie survivalu, niekedy aj dost realnych situacii, kedze do najblizsej civilizacie to je z centra oblasti znacna vzdialenost.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Killian » 14 Jún 2010, 16:04

Pridávam par mojich fotografií na ilustráciu terénu, nemám teraz prístup ku všetkým foto, cez víkend možno nahrám lepšie.
Je to pomerne obrovské územie, takže rôznorodosť terénu sa nedá obsiahnuť v pár fotografiách.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
"The great thing about bushcraft is that wherever you go, the skills go with you."
Obrázok užívateľa
Killian
 
Príspevky: 236
Registrovaný: 26 Mar 2006, 19:30
Bydlisko: Spišská Belá
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod atti.hombre » 12 Júl 2010, 16:30

tvoje fotky sú ako z rozprávky oproti tým čo sú na hiking.sk z javoriny...aká je skutočnosť?Alebo každý fotil inú dolinu?
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Pepe » 12 Júl 2010, 19:50

levocske vrchy su fakt krasne kdekolvek prides, ta priroda, vrchy, lesy...vsetko je este krajsie nazivo ako na fotkach :) a tie fotky su naozaj perfektne :)
*You have to lose to know, how to win.*
Pepe
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 07 Dec 2009, 21:07
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Zvero » 12 Júl 2010, 22:59

No len čoraz viac sa tu povoľuje výrub stromov. Na nektorých miestach to vyzerá fakt ako na mesiaci :(.
Ale inak aspoň z našej strany nie sú lesy ešte znečistené nezodpovednými turistami. Asi preto, lebo tu je vojenské pásmo :D:D
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Adno » 12 Júl 2010, 23:15

Niektore oblasti su este celkom dobre zalesnene, ale taka stredna a juzna cast je vhodna na hranie golfu :evil: Nastastie, z "nasej" strany je prave ta zalesnena.
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod stelli » 20 Júl 2010, 18:36

par otazok . co nevybuchnuta municia ? uz ste natrafili na niaku ?!kedze som z BA ktora je ta "vaša" strana chcel by som tam v auguste ist kuknut a nemam zaujem zrovna chodit po "mesiaci" :D a co turisti najdu sa este miesta nimi "nedobyte" ?
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Pepe » 20 Júl 2010, 19:22

co sa tyka tej municie, v podstate okrajove casti celeho VVP su asanovane, t.j. vycistene. Cistili sa aj niektore vnutorne oblasti ale kedze sa s tym v roku myslimze 2007 prestalo kvoli peniazom, ktore mimochodom boli ale zahadne sa vytratili :evil:..takze vacsina je uz vycistena aj ked dopadova plocha na strelnici je stale zadrbana a mozno este niektore mensie oblasti :) ale take nieco ako nevybuchnuta municia je vo VVP strasne zriedkave az by som povedal ze si nepamatam zeby take nieco bolo...ale municia sa vzdy niekde este najde po celom slovensku takze vsade si treba davat pozor a pozerat sa pod nohy :)
*You have to lose to know, how to win.*
Pepe
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 07 Dec 2009, 21:07
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod stelli » 20 Júl 2010, 22:11

aha jasne diky a jak je to este stym povolenim treba ked tam chcem ist alebo sa to uz nekontroluje ? :)
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Zvero » 21 Júl 2010, 16:04

Kontrolujú akurát cesty, kôli autám. Mňa chytili zatiaľ len na asfaltkách. Zatiaľ mali vždy len veke reči a nakoniec ti povedia že máš isť domou. Ale v poslednom čase turistov a bicyklistov ani neriešia.
Ale šanca že tam stretneš strážnika v lese je minimálna. Skôr stretneš nejakého poľovníka a tí nemajú moc radi turistov :D.......

...Ale vraj sa dajú vybaviť povolenia na zber lesných plodov.......
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod stelli » 21 Júl 2010, 18:14

aha diky no...tak tam asi koncom augusta pojdem kuknut podla fotiek vyzera celkom slusne
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Adno » 24 Júl 2010, 15:03

stelli píše:kedze som z BA ktora je ta "vaša" strana chcel by som tam v auguste ist kuknut a nemam zaujem zrovna chodit po "mesiaci" :D a co turisti najdu sa este miesta nimi "nedobyte" ?

Povedzme zapadna cast, severna a "stredo-sever" :) , vychodnu cast prejdenu nemam, takze tam ti neviem. Ked tak, mohol by som ti zaznacit na mape zaujimave miesta a oblasti.
Teraz s nastupom novej vlady by malo dojst uz k definitivnemu zruseniu VVP, aspon tak som to davnejsie cital, ze k zmene uzemia/katastra/alebo coho moze dost az po nastupe novej vlady, co sa uz stalo. Takze uvidime no. Ale uz tento rok boli opustene budovy, ktore este donedavna strazili non-stop a da sa v nich pohybovat.
S municiou to az take hrozne nie je, sice sme nasli riadne vela kuskov, dokonca aj plnu pohonnu cast hlavice RPG-7, no neviem o nikom, co by tam "vybuchol" a pokial clovek netrepe s kladivom po vsetkom, co pripomina municiu, az take riziko nehrozi :P . To nie su predsa naslapne miny...
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod stelli » 24 Júl 2010, 17:08

ej diky Adno s tou mapou by som bol velmi rad keby si mi nieco naznail
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Pepe » 07 Sep 2010, 14:05

Adno píše:Teraz s nastupom novej vlady by malo dojst uz k definitivnemu zruseniu VVP, aspon tak som to davnejsie cital, ze k zmene uzemia/katastra/alebo coho moze dost az po nastupe novej vlady, co sa uz stalo.


je to tak adno, od prveho januara 2011 sa ma uplne zrusit oblast VVP a zmenit na verejnu oblast...len ci to tak bude je vo hviezdach... :roll:
*You have to lose to know, how to win.*
Pepe
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 07 Dec 2009, 21:07
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Levocske vrchy - VVP Javorina

Poslaťod Adno » 08 Sep 2010, 14:28

Uvidime :) ale ani nie mesiac dozadu tam vraj stala pri vstupe policia a kontrolovala vstupenky :roll:
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Ďalší

Späť na Lokality

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia