prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod sniper79 » 14 Jún 2011, 23:17

Lieskový oriešok je v pohode na núdzové posvietenie, alebo ako podpalač ohňa. Ja som to skúšal tak, že vylupnutý orech som napichol na drôtik, a podpálil zápalkou. Horel jasným plameňom ale dosť čmudil. Ako podpalač je to o.k.
A inak by mali orechy horieť asi všetky - obsahujú tuk.

Včelí vosk som skúšal. Našiel som na povale pásiky včelieho vosku (dedo bol včelár), ktoré som namotával na bavlnený povrázok. Na moje sklamanie to nehorelo. V tej dobe som viac potom nepátral, ale podľa všetkého to bol hrubý povraz.. :( :|

Box na topánky horí a dokonca sa lepšie rozotiera po kanadách. :D A strašne čmudí a smrdí.. :(

too Kapo: - alebo tie rybičky môžeš zjesť pred. :D A tak isto sa dajú použiť aj iné tuky z konzerv..

too: stormmast3r - ako mám chápať ibalgin? horí?? :?:
sniper79
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 02 Jún 2011, 22:08
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod macmatej » 15 Jún 2011, 07:40

Ked sme pri tych svietidlach, tak aj kocka cukru posypana tabakovym popolom hori ako sviecka.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod stormmast3r » 15 Jún 2011, 09:13

sniper79 píše:too: stormmast3r - ako mám chápať ibalgin? horí?? :?:


samozrejme nemam to z vlastnej hlavy :mrgreen:
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod gandalf625 » 25 Jún 2011, 21:43

:ice:
Naposledy upravil gandalf625 dňa 28 Apr 2021, 15:40, celkovo upravené 1
gandalf625
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 10 Jún 2011, 19:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod macmatej » 25 Jún 2011, 21:53

Minule som dojedol rybičky a v konzerve zostal olej. Ponoril som do neho kusok spagatu ako knot. Horelo to asi 20 min.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod atti.hombre » 26 Jún 2011, 07:09

:mrgreen: macmatej-aj voňalo?
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod macmatej » 26 Jún 2011, 09:12

Vonalo to jak prepaleny rybaci olej + poriadne to dymilo. Do stanu by som si to urcite nedal. No ale nudzove situacie si vyzaduju nudzove riesenia.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod atti.hombre » 26 Jún 2011, 12:45

:wink: ...ved ja len pre to...aby si to dakto do stanu nevzal ako zlepšovák... :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod helbo » 26 Jún 2011, 20:03

tic tac hori tiez dobre :) ... aj ked to nieje prirodne
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod kacenak » 26 Jún 2011, 22:15

Ja keď robím faklu čisto z prírodných materíalov, tak len rozštiepim drevo do kríža. Natlačím tam dva tvrdšie kúsky dreva ktoré to držia odseba, a potom už len kombinujem kúsky brezovej kôry, borovicovú živicu a tenké konáriky /vačšinou z nejakého dobre horľavého dreva, suchého polozpráchniveného tvrdého, alebo tenké borovicové konáriky)
Vydrží horieť dosť málo možno 10 min no ja si pred zotmením zvyknem spraviť tak tri, keby som náhodou niečo chcel preskúmať, lebo málokedy nezabudnem baterku : :lol:
Ju tu však ale jeden problém. takúto fakľu treba držať skoro kolmo, aby živica nekvapkala, a dávať si pozor na kvapnutie na ruku... Toť môj zvyčajný postup
Obrázok užívateľa
kacenak
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Apr 2011, 22:26
Bydlisko: Honce - Dedinka v okolí Rožnavy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod B-Boy » 30 Dec 2012, 22:29

koncom augusta na výročnom ohni T.O. Clondike sme dostali s Lynxom úlohu, vyrobiť malú fakľu na zapálenie pagody, jemné raždie sme priviazali o lieskovú palicu, potom sme to preliali roztopenou živicou a obalili brezovou kôrou. následne sme vrstvy opakovali.... poslednú vrstvu sme ukončili tak že sme raždie preliali živicou a špagát z estetického hľadiska prekryli pásikom brezovej kôry

problém je stále rovnaký, živica steká a zapáli všetko na okolo :mrgreen:
Prílohy
P9012613.JPG
takto nejak to vyzeralo
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Ferd » 06 Júl 2013, 21:17

"Faguli" je dobré svazovat místo provazem, který rychle přehoří, smrkovým kořínkem. Stačí ve smrkovém lese zarýpat klackem do jehličí, vyrýt cca 1metr dlouhou brázdu a jistě na nějaký kořínek narazíte. Pak jej opatrně vypreparovat z hlíny. Jsou velmi ohebné, dají se z nich plést košíky, jsou velmi vlhké a dlouho na fakuli vydrží (no dlouho...-několik minut, pak také přehoří) . Kořínky se dají ohnout přes nějaký kmen či větev a taháním zbavit kůry a pokud jsou tlusté tak se takto naruší vlákna lze je rozpůlit podélce na tenčí.. Výtečný materiál!
Ferd
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 05 Júl 2013, 14:01
Bydlisko: Humpredenelicovskoráhchnievskyživnovsko
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod mizu » 02 Feb 2014, 21:31

Tak rad by som prispel do tejto témy. Ja osobne som na tento sposob prisiel z tohto videa: http://www.youtube.com/watch?v=wnfSZ8OoM1I . Bolo to tu uz spominane nejake konzervy s tukom a podobne tak len malinka ukazka videova ;).

A taka mala poznamka, ja to robievam tak ze tuniaka najprv zjem (snazim sa aby vacsina oleja ostala v konzerve) a az potom tym svietim / horim ;) ono ta servitka tam sluzi ako knot a da sa to potom aj prikrit tym otvorenym vrchnakom. Raz som to aj pouzil n zalozenie ohna ked bolo hned na zaciatok potreba intenzivnejsi plamen koli vlhsiemu drevu. (konzerva samozrejme skoncila v kosi ;) )
Obrázok užívateľa
mizu
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 30 Jan 2014, 14:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod Hrom » 02 Apr 2014, 10:34

Toto jsou historické lampičky z American museum of natural history (AMNH)
50_8560.jpg
501_1547.jpg

A toto je moje varianta. Stačí kousek vhodné hlíny, jílu, vytvořit nakloněnou plochu ve které leží knot z lýka nebo kousek mechu. Ani se to nemusí vypalovat, možná ani vysušovat. Naplnit olejem a už to svítí.
IMG_9624.JPG
Větší varianta pomocí nakloněného víčka od kotlíku, kdy jsem improvizovaně zkoušel systém eskymáckých lamp.
IMG_3088.JPG
Ty byly vydlabány z měkkého kamene (mastek, soap stone) a sloužily především k vaření potravy.
10_47.jpg
Eskymácká lampa AMNH

Zbytečné je vytvářet nějaké podpůrné systémy pro knot. Stačí okraj nádoby. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: prírodné sviečky, fakle, pochodne a iné svetlá

Poslaťod dodo » 03 Apr 2014, 12:44

Na výrobu fakle nepoužívajte konáriky,ihličie,ale suchú,podľa možnosti dlhšiu trávu.Na palicu naneste roztopenú živicu(roztopenú v plechovke,alebo priamo na palici nad pahrebou),potom na ešte teplú,lepkavú! vrstvu živice silno namotajte vrstvu trávy,a postup opakujte podľa požadovaného priemeru.Posledná je vrstva trávy,podľa možnosti husto a pekne namotaná.Potom hlavu fakle nahrejte(opatrne!) nad pahrebou(otáčať),a keď celá zmäkne,tak ešte postláčajte a dotvarujte rukou na pekný vretenový tvar.Po ochladnutí získate perfektnú,pevnú,nelepivú(ale ak ju chcete dať do batoha,tak hlavu zabaliť do plastikového sáčku-osobná skúsenosť :D ) fakľu.
Ak nepreženiete množstvo živice,tak fakľa pri horení nekvapká-horí rovnomerne a dlho,podľa kvality prevedenia(treba to vyskúšať,a sledovať kvalitu horenia).Na ochranu pred horúcou živicou môžte spodnú časť rúčky(nad rukou) omotať "povrieslom" z trávy.
Na lepšie zapaľovanie je dobré zamotať do niektorej vrstvy kúsok nasmoleného jutového povrázka,nechať kúsok trčať,a zapaľovať ten.
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron