Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod macmatej » 19 Jún 2011, 22:27

Na stranke MSTEIN som objavil tento brusny kamen. Je zlepeny z drsnejsieho a jemnejsieho. Ma s nim niekto skusenosti ci sa oplati?

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Michal » 20 Jún 2011, 10:59

Tento ma na boku napisane 150/320 grit čo je na nože trošku brutálny grit :) ak budeš kupovať, začni na 800 grit a skonči v rozsahu 2000 - tieto kamene sa dajú kúpiť aj ako kombo čo si poslal... A ak chceš zrkadlo na čepeli kúp 6000 alebo 8000 :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod gandalf625 » 20 Jún 2011, 22:38

:ice:
Prílohy
machete.png
Naposledy upravil gandalf625 dňa 28 Apr 2021, 15:54, celkovo upravené 1
gandalf625
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 10 Jún 2011, 19:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 21 Jún 2011, 01:09

No ja osobne by som na mačete chcel mať konvex s tým, že nejakých 7-8cm hneď nad rúčkou by som si vybrúsil pilníkom na železo scandi výbrus (inak nazývaný aj sabre grind to je č.2 na tvojom náčrtku) , ktorý by som následne úplne dobrúsil kameňmi. Zmysel to má taký, že scandi by som používal na jemné strúhanie strúžlín pri zakladaní ohňa, a na zvyšku mačety by bol konvex ideálny pre jeho robustnosť - užitočné pri sekaní a ťažkej robote.

Lenže urobiť dobrý konvex ako hlavný výbrus po celej dĺžke mačety nieje vôbec jednoduché.

Ak by si sa chcel pustiť do úprav mačety prezri si tento kanál. Pict z bushcraftUSA alias Colhane na youtube je skutočný expert na mačety. Uvidíš tam kopec užitočných videí, návody na modifikácie mačiet, tipy rady a všeličo možné. Fakt odporúčam.


“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod macmatej » 27 Jún 2011, 22:57

Objednal som si brusny kamen rozsutec - kvader. Po okraji ma taky lem hnedej farby. Nie je to spina na povrchu, ale je to v objeme materialu. Nemam si to vsimat? Mam obavy ze by tam mohla byt ina tvrdost kamena.

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod stormmast3r » 27 Jún 2011, 23:38

Aky ma grid a na kolko ta vysiel aj z postou?
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod macmatej » 27 Jún 2011, 23:43

Grid netusim, ale je uplne hladky, ako schodisko v panelaku. Objednaval som toho viacej. Maju ho na Mstein.eu
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 27 Jún 2011, 23:59

Pri rozsutci som zatiaľ oficiálny grit nikde nevidel uvedený, no údajne je to približne 6000ka. Ja mám pocit, že je ten kameň môže byť pokojne jemnejší než 6000. Nedávno som si zohnal japonské vodné kamene a keď porovnám výsledky, tak rozsutcom urobím lepšie "zrkadlo", než na 6000ke japoncovi. Rozdiel medzi nimi je najmä v tvrdosti, japonec je mäkký, že doň zaryjete nechtom, a rozsutec je neskutočne tvrdý. Zase japonec je lepší vo vymývaní zbrusovaných častíc, viacej sa zbrusuje (ubúda z kameňa)

Tvoj kameň je akoby vyrezaný z miesta kde sa prelínali dve skaly, čiže nieje vylúčená odlišná zrnitosť. Normálne má byť ten kameň sivý. Skúšal si ho reklamovať? Inak za tú cenu je rozsutec bezkonkurenčný jemný kameň a u mňa veľmi obľúbený.

-- 28 Jún 2011, 00:33 --

Ale zrejme tam bude len farebny prechod skaly nič viac, inak by to určite v Mstein nepredávali, niesú to blbci.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod macmatej » 29 Jún 2011, 20:42

Takze zistil som ze tie farebne flaky nie su vadou. Brusil som noz Mora TopQ (nerez), kde boli na cepeli uz trochu povylamovane mikro trojuholniky. Pouzil som postupne tieto veci:

-brusny papier 600
-brusny papier 1200
-brusny kamen Rozsutec
-Kozeny remen s nanesenou lestiacou pastou

Po tejto procedure noz holí. Len mam trochu problem udrzat uhol pri bruseni obluciku, ktory prechadza ku spicu. Ma na to niekto nejaky zlepsovak ?
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Michal » 29 Jún 2011, 23:06

Len trening a pomalicky prechadzat nozom po brusnom mediu. musis to dostat do ruk... :) Iny zlepsovak nie je :D
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod atti.hombre » 30 Jún 2011, 14:44

Michal- :yees: a aj sa tomu vraví svalová pamäť:ked udržíš rukou uhol aj ked ňou pohybuješ dopredu-dozadu...a fakt platí: veľa-veľa brúsiť!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod helbo » 01 Júl 2011, 10:07

tak to budem mat asi zaujimave pri bruseni S1 ky co ? Prave rozmyslam aky kamen a od kial si kupit ... volba padne asi na klasiku http://www.noziarstvo.sk/presta/product ... product=36 ci viete odporucit nieco pouzivanejsie a vhodnejsie ?
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod stormmast3r » 01 Júl 2011, 10:20

helbo píše:tak to budem mat asi zaujimave pri bruseni S1 ky co ? Prave rozmyslam aky kamen a od kial si kupit ... volba padne asi na klasiku http://www.noziarstvo.sk/presta/product ... product=36 ci viete odporucit nieco pouzivanejsie a vhodnejsie ?


Podla mna su to vyhodene peniaze, ja by som skor isiel do klasickejsej klasiky :yees:
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Michal » 01 Júl 2011, 11:51

helbo píše:tak to budem mat asi zaujimave pri bruseni S1 ky co ? Prave rozmyslam aky kamen a od kial si kupit ... volba padne asi na klasiku http://www.noziarstvo.sk/presta/product ... product=36 ci viete odporucit nieco pouzivanejsie a vhodnejsie ?


Ak nechces na S1, ktora ma ten konvexny vybrus, vyrobit sekundarny vybrus tj. fazetu tak na kamene kasli a kup si radsej par jemnych smirglov, zober podlozku po mys a pomalicky brus. Kamene su sice dobrym riesenim, ale smirgle su neporovnatelne lacnejsie s tym ze na nich vies dosiahnut tiez velmi dobry vysledok :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod helbo » 01 Júl 2011, 16:57

takze brusit cely ten konvex... rovnomerne ? ... zas ani so smirglom to nieje take ruzove ... co brusenie to smirgel, mozno na dve brusenia ... a samozrejme dajme tomu ze by som pouzival viac zrnitosti ...
Neviem ake zrnitosti pouzivate vy ? napr 1000 a daku 5000 ? ci ?
Ten kamen nieje nezmysel niekedy staci, po nom par krat pretiahnut, ako zbytocne brusit cely konvex ?
By som povedal, ze by to chcelo pouzivat kamen a raz za cas ho dotiahnut na smirgloch, koli zachovaniu konvexu ... ci ?
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia