Ocel

Nože, sekery, pílky..

Re: Ocel

Poslaťod Michal » 06 Dec 2010, 15:08

Máš pravdu uhlikovky su veľmi dobré, avšak ak mám používať nož aj na prípravu jedla podľa môjho názoru je lepšie mať nerezovku nejakú, keďže uhlíkovka zanecháva na niektorých poživatinách stopy ako vizuálne tak aj chuťové. Preto by som radšej RWL, ktorá sa dá kaliť do vysokej tvrdosti pri zachovaní ostatných dobrých vlastností nerezovej ocele.

Uhlíkovku som používal na vyrezávanie, tam ju v ostrosti a jednoduchosti čo sa ostrenia týka prekoná len máločo.
Momentálne používam UTON - originál armádny, čo je veľmi dobrý nôž čo sa rezných vlastností a odolnosti týka, ale chcel by som nož s menšou čepeľou a s rukoväťou, ktorá mi 100% sadne predsalen UTON je nôž bojový a nie bushcraftový :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ocel

Poslaťod Michal » 09 Jan 2011, 14:50

Ludia, momentálne rieším otázku aký materiál si dať na čepeľ noža, ktorý si chcem dať zákazkovo vyrobiť. V podstate sa jedná len o dva typy a to su: RWL34 a uhlikovka O1. Pýtam sa preto, že niektorý z vás nože z tohto materiálu vlastníte. Otázku by som však rád smeroval na užívateľa menom SWK(O1) a a venca(RWL) :)

Chcel by som aby môj nôž mal zhruba 60 HRC a plochý scandi výbrus bez fazety. Dôležité je aby sa ľahko brúsil a držal ostrie poriadne, keďže ho hlavne budem používať na prácu s drevom.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ocel

Poslaťod venco » 09 Jan 2011, 16:24

S RWL-kou som veľmi spokojný, zatiaľ najlepšia oceľ čo som mal. Brúsi sa celkom v pohode na nerezovku. Napríklad D2 čo mám na BM 710 sa brúsi o dosť horšie. Zatiaľ som ju len prebehol na DC-4 a potom trochu upravil na keramike a super. S O 1 nemám vôbec skúsenosti, ale myslím, že by mala byť tiež v pohodke. Uhlíkovky mám v podstate celkom rád aj keď sa treba o ne starať. Ozi a na rwlke mám tvrdosť 61 hrc-
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Ocel

Poslaťod SKW » 09 Jan 2011, 16:35

Zatiaľ som nemal nôž zo stainless steel (nerezovky) takže ti môžem poradiť len ohľadom O1, keďže mám nôž z O1 ocele. Je to vysoko uhlíková oceľ, čo má svoje plusy aj mínusy. Ako mínusy uvediem hlavne to, že sa o nôž treba oveľa viac starať, pretože veľmi ľahko koroduje. Stačí prekrájať nejakú zeleninu alebo dokonca odrezať a strúhať dajmetomu čerstvú lieskovú palicu. Okamžite vidíš stopy na čepeli, tzv. patinu. To znamená, že ak chceš mať nôž stále v tip top stave, musíš sa snažit ho ošetrovať (leštiť a olejovať) po každom použití alebo aspoň čo najčastejšie kedy to ide. Toto hrdzavenie ti pri nerezovkách odpadá, čo je asi najväčšou výhodou nerezoviek.

Niektorí používatelia si naschvál nechajú zájsť čepeľ kontrolovanou patinou (robí sa to horčicou, octom a pod.) a tým je čepeľ chránená voči skutočnej, nechcenej korózii a má taký starodávny "rustic" vzhľad. A tým pádom potom nôž nevyžaduje každodenné ošetrovanie.

K plusom...vraj sa uhlíková čepeľ ľahšie brúsi ako nerezovka, pretože obyčajne sa kalí na nižšie hodnoty než nerezovka. Porovnávať to neviem, lebo nerezovku nemám. Mne sa nôž z O1 brúsi v pohode, bez problémov a drží ostrie pomerne dlho, ak nedostáva nejaké tvrdé nakladačky.

ďalšou "výhodou" je že sa dajú kresať iskry kremeňom a nôž slúži ako stará ocieľka. Ale ty túto možnosť asi nebudeš vyžívať, keďže si nebudeš chcieť zničiť drahý nôž.

Každopádne si najprv nechaj poradiť od viacerých ľudí, čo s tým majú skúsenosti a pri rozhodovaní sa neunáhli :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Ocel

Poslaťod Michal » 09 Jan 2011, 16:46

Diky za postrehy chalani. Ja osobne som mal väčšinou tiež len nerezovky, až na pár uhlíkových výnimiek, ktoré som si vykoval sám a kadejaké iné. Nejaký extra rozdiel som nespozoroval pokiaľ som nôž používal na bežné krájačky, potom som začal experimentovať s výbrusmi a zistil som, že na vybrezávanie mi najviac vyhovuje flatgrind na More. Problém bol, že po pol hodine "pižlanie" smrekových doštičiek a urobení pár featherstickov sa mi začali robiť na čepeli zuby - ostrie sa začalo rolovať. Viem, je to pomerne častý problém nožov so škandinávskym výbrusom, stále však žijem v tom, že pokiaľ takýto nôž bude mať vyššie tvrdosť bude to znamenať aj zredukovanie tohoto problému. Na nerezovom Clipperi som nemal väčšieho jedu keď som rozkrájal 4 paličky na feathersticks a musel som prebrusovať zuby na čepeli...
Starostlivosť o uhlíkový nôž mi problém nerobí, chcel by som si totiž ako SWK napisal spraviť patinu cielene aby sa tento jav zredukoval.

Celé je to o tom, či mi bude na RWLku zakalenú na cca 60-62 HRC stačiť aj klasický waterstone alebo musím kupovať nejaké iné brúsky diamantové napríklad.

No zatiaľ som sa ohľadom výroby noža obrátil na jedného nožiara z knife.cz, uvidíme ako sa to vyvinie.

Edit: SWK nôž si dávam robiť na to aby pracoval, nie na to aby som sa naň pozeral, to znamená žiadne prehnané povrchové úpravy, jednoduché a účelné.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ocel

Poslaťod atti.hombre » 09 Jan 2011, 16:57

Ja čo mám finku od Issaki z uhlíkovky tak brúsim normálne na brusnom kameni s vodou...ale je kalená tak na 58-59HRC...myslím si,že by si stým problém nemal mať. :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ocel

Poslaťod SKW » 09 Jan 2011, 17:41

Michal píše:Problém bol, že po pol hodine "pižlanie" smrekových doštičiek a urobení pár featherstickov sa mi začali robiť na čepeli zuby - ostrie sa začalo rolovať. Viem, je to pomerne častý problém nožov so škandinávskym výbrusom, stále však žijem v tom, že pokiaľ takýto nôž bude mať vyššie tvrdosť bude to znamenať aj zredukovanie tohoto problému. Na nerezovom Clipperi som nemal väčšieho jedu keď som rozkrájal 4 paličky na feathersticks a musel som prebrusovať zuby na čepeli...


Vyštrbovanie a rolovanie ostria je časté hlavne pri morách, pretože majú tenké čepele a uhol výbrusu pri tenkej 1,5 - 2mm čepeli (mora) je veľmi ostrý - to znamená ostrie je veľmi tenké. Pri hrubej čepeli 4mm a pod. je ten uhol už väčší a ostrie je takpovediac mohutnejšie.

Myslím, že 60-62 HRC bude pre teba asi ideálna tvrdosť, vyššie by som už nešiel.

Čisto teoreticky, príliž tvrdá oceľ môže byť krehkejšia (náchylnejšia na zlomenie alebo odštrbovanie), čiže ani s prílišnou tvrdosťou to nepreháňať. Ale toto je len môj odhad, k tomu by sa mal vyjadriť niekto, kto nože kalí a vyrába.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Ocel

Poslaťod atti.hombre » 09 Jan 2011, 18:03

Michal moje Issaki:
Resize of P1060678.JPG
Resize of P1060678.JPG (42.88 KiB) Zobrazené 9666 krát
Prílohy
Resize of P1060679.JPG
Resize of P1060679.JPG (35.92 KiB) Zobrazené 9666 krát
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ocel

Poslaťod Marian » 30 Apr 2011, 16:08

SKW píše:
Michal píše:Problém bol, že po pol hodine "pižlanie" smrekových doštičiek a urobení pár featherstickov sa mi začali robiť na čepeli zuby - ostrie sa začalo rolovať. Viem, je to pomerne častý problém nožov so škandinávskym výbrusom, stále však žijem v tom, že pokiaľ takýto nôž bude mať vyššie tvrdosť bude to znamenať aj zredukovanie tohoto problému. Na nerezovom Clipperi som nemal väčšieho jedu keď som rozkrájal 4 paličky na feathersticks a musel som prebrusovať zuby na čepeli...


Vyštrbovanie a rolovanie ostria je časté hlavne pri morách, pretože majú tenké čepele a uhol výbrusu pri tenkej 1,5 - 2mm čepeli (mora) je veľmi ostrý - to znamená ostrie je veľmi tenké. Pri hrubej čepeli 4mm a pod. je ten uhol už väčší a ostrie je takpovediac mohutnejšie.

Myslím, že 60-62 HRC bude pre teba asi ideálna tvrdosť, vyššie by som už nešiel.

Čisto teoreticky, príliž tvrdá oceľ môže byť krehkejšia (náchylnejšia na zlomenie alebo odštrbovanie), čiže ani s prílišnou tvrdosťou to nepreháňať. Ale toto je len môj odhad, k tomu by sa mal vyjadriť niekto, kto nože kalí a vyrába.


Zdravím, jj so stúpajúcou tvrdosťou zákonite klesá húževnatosť = rastie krehkosť ale stúpa pevnosť.
Niekdo tu hodil poznámku, že všetky ocele by sa mali volať uhlíkovky lebo každá obshuje uhlík - ano to je pravda, ale uhlikovky obsahujú LEN uhlík ako základný legujúci prvok, ostatné prvky pre zlepšenie niektorých vlastností sú zastúpené len v nepatrných množstvách. Narozdiel od nereze kde sú hlavné legujúce prvky Cr, Mn, Mg, Ni, V, Ti, Mo, W... hlavne ten Cr je vo väčších množstvách - min. musí byť 12% - to je podmienka koroziodolnosti, ale zvyčajne sa dáva viac (aj 20%) lebo Cr s uhlíkom ľahko tvorí karbidy a karbid už nespôsobuje koroziodolnosť ale tvrdosť.
Brúsenie: neexistuje taká oceľ ktorú by SiC nenabrúsil (whetstone), karbid kremíka (SiC) je po diamante druhý najtvrdší materiál, ale nie je v Mohsovej stupnici lebo je to umelo pripravený karbid, po ňom ide korund = Al2O3 - tiež s ním nabrúsiš oceľ, a myslím že aj s topásom a kremeňom.
Marian
 

Re: Ocel

Poslaťod Marian » 30 Apr 2011, 16:39

SKW píše:Zatiaľ som nemal nôž zo stainless steel (nerezovky) takže ti môžem poradiť len ohľadom O1, keďže mám nôž z O1 ocele. Je to vysoko uhlíková oceľ, čo má svoje plusy aj mínusy. Ako mínusy uvediem hlavne to, že sa o nôž treba oveľa viac starať, pretože veľmi ľahko koroduje. Stačí prekrájať nejakú zeleninu alebo dokonca odrezať a strúhať dajmetomu čerstvú lieskovú palicu. Okamžite vidíš stopy na čepeli, tzv. patinu. To znamená, že ak chceš mať nôž stále v tip top stave, musíš sa snažit ho ošetrovať (leštiť a olejovať) po každom použití alebo aspoň čo najčastejšie kedy to ide. Toto hrdzavenie ti pri nerezovkách odpadá, čo je asi najväčšou výhodou nerezoviek.

Niektorí používatelia si naschvál nechajú zájsť čepeľ kontrolovanou patinou (robí sa to horčicou, octom a pod.) a tým je čepeľ chránená voči skutočnej, nechcenej korózii a má taký starodávny "rustic" vzhľad. A tým pádom potom nôž nevyžaduje každodenné ošetrovanie.

K plusom...vraj sa uhlíková čepeľ ľahšie brúsi ako nerezovka, pretože obyčajne sa kalí na nižšie hodnoty než nerezovka. Porovnávať to neviem, lebo nerezovku nemám. Mne sa nôž z O1 brúsi v pohode, bez problémov a drží ostrie pomerne dlho, ak nedostáva nejaké tvrdé nakladačky.

ďalšou "výhodou" je že sa dajú kresať iskry kremeňom a nôž slúži ako stará ocieľka. Ale ty túto možnosť asi nebudeš vyžívať, keďže si nebudeš chcieť zničiť drahý nôž.

Každopádne si najprv nechaj poradiť od viacerých ľudí, čo s tým majú skúsenosti a pri rozhodovaní sa neunáhli :)


Uhlikovka je spravidla tvrdšia od nerezovky ale menej húževnatá, preto sa ľahšie brúsi. Brusenie je trieskove obrabanie pri ktorom tvrdosť nehrá až takú veľkú rolu, lebo tvrdosť brúsneho nástroja je oveľa vyššia ako brúseného materiálu.
Iskry vykresáš aj na nerezovke, napr. 420, 440, len treba mať ostrú hranu.
Marian
 

Re: Ocel

Poslaťod rayen » 02 Máj 2011, 22:00

Marian, to s ocelou som pisal ja, z oceli som maturoval, uhlik nie je legujucu prvok, proste zjednodusena definicia ocele je ze je to zliatina zeleza Fe a uhlika C, pricom uhlik musi byt minimalne 0,2%, co sa tyka tvrdosti tak ma SKW pravdu, ja viem ze tu budu zas comenty o nicom, preto iste veci nebudem komentovat, a ku kaleniu mozem dodat ze kalit sa da len ocel kde je obsah uhlika vyssi ako 0,4%, cize ak chce niekto kalit ocel co taky obsah nema, tak sa predtym cementuje cize sa umelo zvysuje obsah uhlika v oceli, skuseny vyrobcovia oceli resp nozov, vedia dalit aj tym sposobom ze je zakaleny len zvonku, resp do istej hlbky, pricom jadro ostane huzevnate a vonkajsok a ostrie zase tvrde. Legujuce prvky potom len upravuju dalsie vlastnosti ocele, ako napr moze byt aj to ze je ocel nehrdzavejuca, a podobne, noriem je plno a v poslednej dobe to kazdy oznacuje po svojom, cize sa mozme porovnavat 3 druhy oceli a kludne to moze byt ta ista, len ju kazdy oznaci inou normou. ak by mal niekto nejake otazky rad zodpoviem, co som zabudol nemam problem vytiahnut zo starych zositov
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Ocel

Poslaťod Hosť » 04 Máj 2011, 23:42

OK, nas učili že aj uhlík je legúra. Inak keby si mám vybrať oceľ na nôž, povedzme podľa našej starej normy STN, kde sú ocele rozdelené na triedy: 12 XXX - uhlíkové, 13 XXX - Mn, Si, 14 XXX - Cr, Mn, Si, atď až po 19 XXX (nástrojové ocele), a ak by mi nezáležalo na koroziodolnosti, tak jednoznačne by som siahol po tej najvyššiej triede: 19 8XX - rýchlorezná oceľ HSS :twisted: Je to oceľ ktorá reže inú oceľ. Vyrábali sa z nej napr. sústružnické nože, frézy, ale v súčasnosti sa už veľmi nepoužíva, lebo ju prekonali iné materiáli na obrábanie kovu, avšak dá sa zakaliť na vysokú tvrdosť (dokonca aj na vzduchu), myslím až na 65HRC a pritom je dostatočne húževnatá. Túto oceľ treba mať vo vyžíhanom stave lebo po kalení sa dá už len brúsiť. Pri bežnom používaní, napr. strúhanie dreva, by mala držať ostrie veľmiiii dlhoooo.
Ale nôž ktorý hrdzavie by som už nechcel, preto sa teraz obzerám len po nerezovkách - trieda 17 XXX podľa našej STN. Mám vyrobený jeden nôž z feritickej nerezovej ocele, ale je to dosť mäkké. Podľa americkej normy som sa dočítal že 420HC je dosť dobrá oceľ, dokonca ževraj lepšie drží ostrie ako ocele zo série 440-tiek, ale musí to byť 420HC a nie len 420 z ktorej napr. vyrábajú češi tie ich UTONY.
Hosť
 

Re: Ocel

Poslaťod macakv » 05 Júl 2011, 01:21

Vlasntnim 2 noze z RWL-34-ky a mozem iba doporucit.Zakalene su na 60HRC.Cena materialu nieje az taka strasna.Citam tu zakalenie materialov na 65HRC....co je myslim extrem a ostrie musi byt pri tejto tvrdosti velmi hrehke.Kazdy material ma svoje za a proti a urobit kompromis medzi tvrdostou a huzevnatostou materialu cepele je otazka pre vyvojarov materialov.Momentalne je asi na vrchole CPM S90V ...vyraba s neho spyderko.Zlozenie je
Uhlik 2.30% Chrom 14.00% Vanad 9.00% Molybden 1.00% podla zlozenia je vidiet,ze to asi nebude sranda s obrobitelnostou tohoto materialu...a kalenie tiez nebude asi prechadzka.Cenu materialu a spracovania nechcem ani tipovat no ale urcite to nieje pre obycajneho smrtelnika.Tak ze zatial sa drzim strednej cesty:-)Moj nazor....material na pracak(pracovny noz) nejaky sendvic a klobas-noz RWL-ka.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Ocel

Poslaťod Black » 06 Júl 2011, 19:53

sally píše:Ja som s jeho službami plne spokojný a tak mu spravím takto aspoň malú reklamu (snáď ma za to admin nezabanuje :lol: ): http://www.black-knives.com
Je fakt ochotný, vyjde vždy v ústrety a nič nie je problém s ním dohodnúť.


Akorát jsem sklerotik, a sem tam zapomínám na všechno. Člověk se mnou musí mít trochu trpělivost, ale snažím se vyhovět všem.
Black
 

Re: Ocel

Poslaťod carlos9780 » 15 Nov 2011, 21:43

Snáď pomôže
Prílohy
tabulka1_jpg.jpg
carlos9780
 
Príspevky: 232
Registrovaný: 22 Okt 2011, 21:40
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 151 x
Dostal Ďakujem: 130 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia