Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Nože, sekery, pílky..

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod oldtimes » 01 Júl 2011, 17:23

Tak tak pravdu vravíš. Oživovať ostrie je dobre na keramike, ale len par jemných ťahov, aby si nevytvoril malú V fasetu. Brúsne plátno(poriadne našpanované na podložke) používam len na tupé, pokazené konvexy (ale raz za čas aj pred keramikou). Podstata je nikdy nenechať nôž úplne stupiť, lebo pri jeho oprave môžete neskúsenou rukou vytvoriť nevhodnú fasetu!! A potom sa divia že sa im môže na noži urobiť zúb:bear:k.
PS: Ak zoženieš 5000 šmirgeľ tak mi daj vedieť
oldtimes
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 01 Jún 2011, 22:26
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod helbo » 01 Júl 2011, 22:11

mam aj 15 000 ... no bezne sa k nim nedostanes ... hladaj smirgle na zarovnavanie optickych vlakien ... alebo filmy na zacistenie optickych vlakien (GOF alebo POF ... glass optical fibers .... plastic optical fibers) ...
no mam dilemu teda, ci mam kupit kamen a dobrusovat si na kameni, potom sem tam doladit konvex na jemnych smirgloch ...
Este by si mi mohol povedat, ako napinas smirgel ? Teda ako si to mam vysvetlit ... ja by som ho dal len na mokru podlozku namocil ho a idem ...
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod oldtimes » 01 Júl 2011, 22:17

Urobil som si na to taký upinák, zajtra budem doma tak hodim foto.
oldtimes
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 01 Jún 2011, 22:26
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod me2dik » 02 Júl 2011, 11:52

helbo píše:mam aj 15 000 ... no bezne sa k nim nedostanes ... hladaj smirgle na zarovnavanie optickych vlakien ... alebo filmy na zacistenie optickych vlakien (GOF alebo POF ... glass optical fibers .... plastic optical fibers) ...
no mam dilemu teda, ci mam kupit kamen a dobrusovat si na kameni, potom sem tam doladit konvex na jemnych smirgloch ...
Este by si mi mohol povedat, ako napinas smirgel ? Teda ako si to mam vysvetlit ... ja by som ho dal len na mokru podlozku namocil ho a idem ...


aby si udrzal konvex tak potrebujes mat podtym nieco co je trosku pruzne, ze ked nato s cepelou pritlacis tak to vytvori priehlbinku na brusenie konvexu a nie rovnu plochu, najlepsie a najjednoduchsie riesenie je ako uz bolo napisane obycajna podlozka pod mys a natu ti staci ten smirgel len polozit
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod helbo » 02 Júl 2011, 23:11

super chalani pri priprave triesok som s S1 omylom presekol samorezku 5cm dlhu a 4mm hrubu ... nadherne dva zuby v ostri... to som teda dopadol ... daka rada ?
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod Michal » 03 Júl 2011, 11:28

to uz vyzaduje upravu ostria... treba poskodenu cast najprv zarovnat (odbrusit zubky nech je ostrie pekne plynule) - ostrim akoby rezat po papieri/kameni a ked to budes mat potom dlho brusit do ostrosti.. ja by som to nechal na nejakeho brusica - skus sa obratit napr. na blacka (knife.cz) ak si netrufas sam.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod pawuk » 03 Júl 2011, 15:13

Švagor mi požičal túto brúsku na nože, poznáte to niekto?
Je vynikajúca, nože po pár pobehaniach po nej holia :)
Investícia je okolo 70 euro :(

Obrázok
Obrázok
Obrázok

Inštruktážne video:
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod helbo » 03 Júl 2011, 19:22

ked budem doma, tak sem zavesim fotku a poradime sa ... no rozmyslal som aj nad tym, ze si to nebudem vsimat a ze dobou to zmizne ... su to priehlbinky asi 2mm do ostria ... no potom pofotim ... zas nemam chut posielat niekde noz a cakat nan mesiac ...

-- 03 Júl 2011, 22:12 --

Michal píše:to uz vyzaduje upravu ostria... treba poskodenu cast najprv zarovnat (odbrusit zubky nech je ostrie pekne plynule) - ostrim akoby rezat po papieri/kameni a ked to budes mat potom dlho brusit do ostrosti.. ja by som to nechal na nejakeho brusica - skus sa obratit napr. na blacka (knife.cz) ak si netrufas sam.


inak daky slovensky noziar sa nenajde ? ci my nemame ludi od toho ako od vacsiny veci :)
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod macakv » 05 Júl 2011, 01:33

oldtimes píše:Tak tak pravdu vravíš. Oživovať ostrie je dobre na keramike, ale len par jemných ťahov, aby si nevytvoril malú V fasetu. Brúsne plátno(poriadne našpanované na podložke) používam len na tupé, pokazené konvexy (ale raz za čas aj pred keramikou). Podstata je nikdy nenechať nôž úplne stupiť, lebo pri jeho oprave môžete neskúsenou rukou vytvoriť nevhodnú fasetu!! A potom sa divia že sa im môže na noži urobiť zúb:bear:k.
PS: Ak zoženieš 5000 šmirgeľ tak mi daj vedieť
Nemozem s tebov suhlasit.Noz bez fazetky sa ti vystrby skor, ako s fazetkou.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod atti.hombre » 05 Júl 2011, 05:33

helbo-aj slovenský nožiar sa nájde...v BB napríklad,ale meno a adresu najdeš tu: http://knife.cz/Odkazy.aspx
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod helbo » 05 Júl 2011, 19:22

tak ludia pridavam foto http://rc-nitra.sk/mojeveci/S1zub.JPG ... nieje to az tak zle ... no rad by som sa toho zbavil

-- 05 Júl 2011, 19:24 --

atti.hombre píše:helbo-aj slovenský nožiar sa nájde...v BB napríklad,ale meno a adresu najdeš tu: http://knife.cz/Odkazy.aspx


konkretnejsie ? lebo medzi noziarmi ho nevidim ... daky link na osobnu stranku by nebol ?
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod oldtimes » 05 Júl 2011, 20:04

Asi ťa sklamem, ale je to dosť zlé.
To mecakv: asi sme sa nepochopili, resp. som to nenapísal dostatočne zreteľne. Hovorili sme o nožoch fallkniven F1, A1..U týchto nožov sa berie do úvahy aj tvrdšie zachádzanie ako batonning a pod. Preto niektoré fasety nie sú vhodné pre tento typ nožov(tým myslím Vfasetu). Naopak faseta(pokračovanie výbrusu do ostria) v tare čočky- konvex je najvhodnejší pre hrubú prácu. A to som sa v mojom príspevku snažil vyzdvihnúť. Nikde som nechcel ani náznakom povedať že by sa na tento nôž hodil 0 grade výbrus(bez fasety).
Naposledy upravil oldtimes dňa 05 Júl 2011, 21:57, celkovo upravené 1
oldtimes
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 01 Jún 2011, 22:26
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod SKW » 05 Júl 2011, 20:25

Ak by sa toho chytil niekto schopný, kto má na to vybavenie, najlepšie pásovú brúsku, tak sa to dá fixnúť. Zbrúsiť to napríklad na drsnom kameni o ten milimeter dole pekne do oblúka a potom skúsiť zodvihnúť konvex na pásovke. Čepeľ počas zbrusovania chladiť ponáraním do vody aby sa nevytiahol temper. Už to síce nikdy nebude ten pôvodný nôž, no ešte stále môže slúžiť majiteľovi.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod atti.hombre » 05 Júl 2011, 20:48

helbo:Šánta " Lasky" Ladislav,Banská bystrica
Víťazka Dušan,Prakovce

že ja ich tam vidím?...zoznam je podľa abecedy,len tie telefonne čísla mi nesedia,ale to si vyhadáš...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Brúsenie nožov, sekier, brúsne kamene

Poslaťod oldtimes » 05 Júl 2011, 22:11

Why?? Nuž preto lebo aj ja som mal raz zúbok na čepeli, a dosť som sa namakal kým som ho stiahol a to navyše bol mikro zúbok, na 3 mm hrubej čepieľke zatváraka a mal V fasetu. No a ty tam máš dobrú šupu. Ako už bolo spomenuté treba to zbrúsiť aspoň o 1mm po celej dĺžke (aby sa zachoval tvar) a znova urobiť konvex, čo nie je až tak jednoduché. Treba to dať do skúsených rúk. Ty by si s tým aj tak asi nepohol, pretože je to k....sky tvrdé.
oldtimes
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 01 Jún 2011, 22:26
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 0 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nástroje

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia