Vychytávky a improvizácia

Ruksaky, nosné systémy...

Vychytávky a improvizácia

Poslaťod Mazzo » 13 Júl 2011, 08:25

Ahojte

Kedže som fanúšik vynaliezavého rozumu, rozhodol som sa založit tému s názvom vychytávky. :)
(ak je duplicitná tak mi prepáčte a zrušte to)
Takou mojou ideou je, aby sa každý podelil o vychytávky ,ktoré používa v bushcrafte alebo pri survival treningu.
Aby som to rovno odštartoval pripojím sem (síce nie moju) vychytávku, ktorá ma veľmi očarila.

Paracord náramok (opäť raz vďaka SKW):
Je asi 3-4m dlhého paracordu zmotaného do náramku.
V prípade núdze dám dole náramok a hned mám silné a dlhé lanko ktoré by mi malo krátkodobo postačovať, kebyže sa ocitnem v núdzi.

Obrázok
Obrázok
Obrázok

Neváži skoro nič ľahko sa nosí a jeho výroba trvá 25-40min (mne trvala 40min a to som robil prvýkrát)

Dúfam,že sa diskusia týmto smerom rozbehne a ja sa od vás naučím kopec ďalších vychytávok :)

-- 13 Júl 2011, 16:41 --

Vidím, že vás náramok až tak neoslovil. Minimálne nie tak ako mňa :)
Tak skúsim pridať ešte jednu vychytávku z trošku iného súdka.

Kúpil som si dávnejšie nôž Cold Steel Recon Scout. Je to väčší, veľmi robustný nôž, podľa môjho názoru.
V prípade krízy, katastrofy alebo apokalypsy ( 8) ), keď máte čas zobrať si len jednu vec a utekať
v mojom prípade by to bol pravdepodobne práve on. Avšak na to aby mi splnil práve tieto kritéria
som ho trošku doplnil o ďalšie veci.

Recon Scout v plnej polnej :D
Obrázok

Jeho zadná strana
Obrázok

CS Recon Scout je väčší a ťachší ako napr nože mora ale v núdzovej situáci môže nahradiť malú sekerku či mačetu
Obrázok

Jeho tzv. backbone je takmer 1cm hrubý
Obrázok

Jedna z pridaných zložiek bola pollitrová skladacia flaša
Obrázok

K pôvodnému púzdru som pridal 3m dlhý paracord pomocou, ktorého uväzujem nôž o stehno
Obrázok

Nechýba ani magnéziový blok na uľahčenie zakladania ohňa. Pod ním je uložená ihla
Obrázok

Na zadnej strane je uložený zatvárací špendlík, háčik, olovko, malý magnet a donedávna (zle uchytený) 10 silónu
Obrázok

Hope you enjoy :wink:
Obrázok užívateľa
Mazzo
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 09:26
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vychytávky

Poslaťod Kapo » 15 Júl 2011, 22:00

Pekná téma.

Mám v Patrole aj rybársku výbavu. A ver, že niekedy za celý den nič nechytím. Máš pocit, že tú tvoju výbavičku dokážeš nejako využiť k obžive? :mrgreen:
To sa radšej nauč chytať ryby do rúk, alebo sa nauč loviť ryby tak, ako to robili indiáni.

Mne sa overilo jedno pravidlo, že priprava vecí, na čas núdze sú nám na prd, bo keď sa ocitnem v núzi, tak nečakane. A to určite nebudem mať KPZku pri sebe.

Zručnosť, prax a vedomosti sú veci, čo nosíme zo sebou stále, a tie nám pomôžu viac, ako rambo nožík doma na poličke. :camp:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Vychytávky

Poslaťod Rafael Ingvis » 16 Júl 2011, 00:31

Kapo píše:Pekná téma.

Mám v Patrole aj rybársku výbavu. A ver, že niekedy za celý den nič nechytím. Máš pocit, že tú tvoju výbavičku dokážeš nejako využiť k obžive? :mrgreen:
To sa radšej nauč chytať ryby do rúk, alebo sa nauč loviť ryby tak, ako to robili indiáni.

Mne sa overilo jedno pravidlo, že priprava vecí, na čas núdze sú nám na prd, bo keď sa ocitnem v núzi, tak nečakane. A to určite nebudem mať KPZku pri sebe.

Zručnosť, prax a vedomosti sú veci, čo nosíme zo sebou stále, a tie nám pomôžu viac, ako rambo nožík doma na poličke. :camp:


I like it
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Vychytávky

Poslaťod Mazzo » 18 Júl 2011, 13:24

Kapo píše:Pekná téma.

Mám v Patrole aj rybársku výbavu. A ver, že niekedy za celý den nič nechytím. Máš pocit, že tú tvoju výbavičku dokážeš nejako využiť k obžive? :mrgreen:
To sa radšej nauč chytať ryby do rúk, alebo sa nauč loviť ryby tak, ako to robili indiáni.

Mne sa overilo jedno pravidlo, že priprava vecí, na čas núdze sú nám na prd, bo keď sa ocitnem v núzi, tak nečakane. A to určite nebudem mať KPZku pri sebe.

Zručnosť, prax a vedomosti sú veci, čo nosíme zo sebou stále, a tie nám pomôžu viac, ako rambo nožík doma na poličke. :camp:


Bavíme sa o vychytávkach a nie o zručnostiach.

Radšej si mohol napísať tvoju vychytávku, čo ti šetrí energiu/čas/materiál a nie kritizovať snahu ostatných. :!:
Obrázok užívateľa
Mazzo
 
Príspevky: 17
Registrovaný: 17 Jún 2011, 09:26
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vychytávky

Poslaťod sally » 18 Júl 2011, 13:40

Vychytávky:
mne sa osvedčilo v civilnom i "lesnom" živote mať O-krúžok s kľúčami na malej karabínke - tak sa dajú kľúče pripnúť kamkoľvek, aby nezavadzali (napr. na pútko od nohavíc, ak máme deravé vrecká), ak dostaneme do opatery kľúče niekoho iného, tak ich ľahko pomocou karabínky pripojíme ku svojim...

Taktiež je super mať v aute v kufri aspoň 4-5 veľkých osušiek. Dajú sa využiť ako "poťahy" na dlhých cestách autom i ako deky, prikrývky, karimatky...a dá sa do nich aj utrieť po kúpaní :)

Každý správný muž, nosí v kapse núž. Bez výnimky, v obleku, v montérkach i v maskáčoch. Stačí aj niečo malé, zatváracie.

Toť moje postrehy. :D
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Vychytávky

Poslaťod fremen » 18 Júl 2011, 14:04

Sally, co su "O" kruzky? pardon, ak to tu niekde je vysvetlene... :oops:
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Vychytávky

Poslaťod Rafael Ingvis » 18 Júl 2011, 14:06

fremen píše:Sally, co su "O" kruzky? pardon, ak to tu niekde je vysvetlene... :oops:



Obrázok
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Vychytávky

Poslaťod marian160 » 18 Júl 2011, 14:19

Mne sa osvedčili SLICK CLIPy
Niekedy jednu stranu zapojím napr. púzdierko s foťákom (na pás na prevlečenie opasku)
a druhú stranu na pútko na nohaviciach, alebo na prešité popruhy na niektorých batohoch.
Dúfam že som to napísal aspoň trochu zrozumiteľne.
Je to asi taká novšia obdoba ALICE CLIPU (ale kratšia)

-- 18 Júl 2011, 18:08 --

ešte foto
Prílohy
P7180013.jpg
imagesCATLQTH7.jpg
imagesCATLQTH7.jpg (2.12 KiB) Zobrazené 9430 krát
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Vychytávky

Poslaťod Kapo » 19 Júl 2011, 08:15

Mazzo píše:Bavíme sa o vychytávkach a nie o zručnostiach.

Radšej si mohol napísať tvoju vychytávku, čo ti šetrí energiu/čas/materiál a nie kritizovať snahu ostatných. :!:
[/quote]

Jój, môj milý, to nie je také jednoduché, poradiť vychytávku. Pre niekoho úplne bežná vec, pre iného zbytočnosť, pre dalšieho vychytávka. :twisted:
Ten tvoj prvý príspevok mne nepríde tiež o vychytávkach. Skôr o tvojej výbave. :wink:

Tak teda potom ti odporúčam, ako super vychytávku túto polnú lopatku: http://www.youtube.com/watch?v=b60OZhrT ... r_embedded
Inštruktážne videjko dokazuje jej mnohostranné využitie.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Vychytávky

Poslaťod atti.hombre » 19 Júl 2011, 09:32

:D Každé vylepšenie je k úžitku...niekto to nevyužije a inému pomôže!...Ja by som si nebol na nič spomenul,keby nie Kapa...áno všetko čo využívam je pre mňa samozrejmosť,preto tomu nevenujem pozornosť...
Jedna vec čo ma napadla: Dakedy na pánskych trakoch boli také krokodílky -klipsne...ja ich používam pri napínaní celty.Nemusím mať v nej dierky na motúz.
Možno sa to dá ešte aj dnes v galantérke kúpiť.Je to ale vhodné na tenšie materiály,na viac krát prešitú celtovinu sa to až tak nehodí,ale možno je ich viac veľkostí.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vychytávky

Poslaťod tomtt » 19 Júl 2011, 09:40

kurna ..teda ta cinska lopatka ma dostala :shock:

ked je to solidne spracovane tak to vyzera byt dobra vec na mnohostranne pouzitie :yees:
tomtt
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 12 Jún 2011, 18:59
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Vychytávky

Poslaťod oneho » 19 Júl 2011, 13:56

Tak aj mňa tá lopatka dostala. Normálne si viem živo predstaviť že v čínskej reštike kam chodím s ňou krájajú cibuľu :mrgreen:

Len ma sklamali, čakal som že ten stan a čln vytiahnu tiež s tej lopatky...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Vychytávky

Poslaťod bertold8 » 20 Júl 2011, 20:33

Casto resim uchyceni neceho na batoh (pouzdro s fotakem, s telefonem, s nozem, flaska s pitim) a k tomu mam tri neocenitelne pomocniky - vetsi krouzek na klice, malou asi 4cm hlinikovou karabinku a prouzek se suhcym zipem (neco podobneho cim se k sobe stahuji lyze, nebo to byva u nekterych karimatek). Pomoci techhle tri veci jsem schopny pripnout takrka vse s vahou do 1kg. I pevny nuz uz ted vetsinou nenosim primo na pasku, ale na volno pripnuty karabinou k poutku na kalhotech.

Dalsi vychytavka, kterou jsem pochytil na netu jsou ubrousky v tablete
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Vychytávky

Poslaťod Kapo » 22 Júl 2011, 09:41

Tak napíšem starú vychtávku, inak výstrojná súčiastka každého správneho trapera, zálesáka, hraničiara, moutainmena, cowboya, šerpu, karavánistu, skauta, či pioniera. Proste každého, kto prechádza divočinou.
A to je bavlnená štvor rohá šatka. Tento kus látky sa vyznačuje mnohostranným využitím, hlavne pri rôznej núdzovej improvizácii. Uvediem ich len zopár:

Zo šatky vieme urobiť:
- asi 6 druhov pokrývky hlavy /proti prachu, proti slnku, na sanie potu.../
-previazaným cez dýchacie otvory urobiť dýchací filter v prašnej, snehovej búrke. Prípadne v horiacom dome, či lese. /vhodné navlhčiť/
-okolo krku slúži, ako šála na zahriatie krku, alebo navhčený ako chladenie.
-vieme nou nasatím a vyžmýkaním dostať pitnú vodu z neprístupného miesta....
-vieme cez šatku prefiltrovať vodu, alebo použiť ako odšťavovač a získať šťavu z rúznych bobúľ.
-vieme ňou bleskovo zastaviť krvácanie. Buď ako obväzom, alebo ako škrtidlom.
-poslúži nám k výrobe dlahy na zlomeninu. Alebo vieme na ňu okolo krku zavesiť zlomenú ruku ....
-vieme ňou čokolvek priviazať, natrhaním na prúžky získame viac materiálu...
-vieme s nej urobiť batôžtek-uzlík alá išlo vajce na vandrovku. napríklad na nazbierané huby...
-v polnej kuchyni slúži ako kuchynská utierka, a na odkladanie horúcich hrncov a hrnčekov...
-vieme v nej naklíčiť zrní
...........................
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Vychytávky

Poslaťod Gofi » 17 Nov 2011, 15:26

Vyrobil som obal na karimatku. Šil som ho taký univerzálny a jednoduchý. Karimatka sa dá zabaliť celkom ľahko aj tie skladacie hranaté. Chráni ju pred podriapaním (často sa túlam cestou necestou). Možno sa niekto inšpiruje. :)
Nejde mi vložiť foto. Musím si to preštudovať. :oops:
Obrázok užívateľa
Gofi
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 17 Nov 2011, 13:39
Bydlisko: Handlová
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Ďalší

Späť na Ostatné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia