Banok

Spôsoby získavania jedla a vody v prírode

Banok

Poslaťod sally » 13 Jún 2010, 19:22

Po spálených alebo nedopečených pokusoch som konečne zistil, ako na to:
1) zmiešam múku (0.5kg)so štipkou soli a kypriacim práškom (celý sáčok)
2) spravím z nej hromadu, do stredu spravím jamku a tam rozbijem vajce/vlejem sušené vajcia rozmiešané vo vode
3) poriadne miešam, pridám toľko vody, aby výsledné cesto bolo mierne lepkavé, nerozpadalo sa, no nebolo príliš vlhké - ešte poskúšam pridať sušené/tekuté mlieko, prípadne spraviť banok na sladko - hrozienka, čučoriedky, slanina a iné dobroty sa pridávajú v tomto momente
4) banok dám do ešusu/na panvicu... a pečiem NAD PAHREBOU, radšej pomaly ako príliš rýchlo
5) cca každých 3-5 minút s banokom po panvici "pošúcham" aby sa nelepil a počas pečenia ho treba aspoň 2x obrátiť - je hotový, keď po vpichnutí noža, nôž vytiahem suchý, bez prilepeného mokrého cesta
6) banok treba skonzumovať vychladnutý, no čerstvý - na druhý deň je už dosť vyschnutý

Aký máte recept vy? Skúšali ste do cesta pridať rôzne pochytiny ako čokoláda, hrozienka, žihľava, medvedí cesnak...?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Banok

Poslaťod Adno » 13 Jún 2010, 19:37

Nemas nejaku fotku vysledneho produktu? Teraz tak rychle co som googlil, tak som moc uspesny nebol. To slovo pocujem prvykrat, sice uz podla receptu si clovek dokaze predstavit ako-tak jak to bude vyzerat (hlavne kvoli muke).
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Banok

Poslaťod sally » 13 Jún 2010, 19:48

Toto som si robil doma ako prílohu k obedu:

v podstate je to niečo ako nekvasený chlieb, keď je to pečené nad ohňom, má aj nezameniteľnú arómu :P
Prílohy
banok3.jpg
banok3.jpg (196.71 KiB) Zobrazené 9597 krát
banok2.jpg
banok2.jpg (187.98 KiB) Zobrazené 9597 krát
banok1.jpg
banok1.jpg (217.17 KiB) Zobrazené 9597 krát
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Banok

Poslaťod emo_hunter » 16 Jún 2010, 12:05

Tiež, to slovo počujem prvý krát. Si mi pripomenul tábor, kde sme toto mali na večeru :evil: :evil: :evil: , a odvtedy sa mi to nepodarilo lebo nikdy som nepridal vajce :oops: . Dík za recept vyskúšam.
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Banok

Poslaťod sally » 16 Jún 2010, 16:22

Okrem toho vajca je dôležité piecť to pomaly, len nad uhlíkami (malým plynom na sporáku). Tiež veľmi pomáha počas pečenia s tým po panvici/ešuse... pošúchať, aby sa to nepripieklo ku dnu, občas to prevrátiť a tak. :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Banok

Poslaťod atti.hombre » 16 Jún 2010, 16:43

To ja taký ťažký sporák kôli banoku do hory neponesiem!... :lol: , ale vyzerá to super...skoro až sem cítim ,ako to vonia!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Banok

Poslaťod sally » 16 Jún 2010, 16:51

ty nechodíš do lesa s 4x4 autom plným šporákov, panvíc, rozkladacích postelí...? :mrgreen: (potom si na správnom fóre :D )

zistil som, že treba spraviť riadnu vrstvu uhlíkov a piecť ten banok v nezakrytom ešuse za častého šúchania a prevracania. Pôvodná dávka cesta do ešusu by nemala byť príliš hrubá, lebo sa neprepečie. Bohate stačí na výšku jedného, maximálne dvoch prstov - banok vďaka kypriacemu prášku trocha zväčší svoj objem. V tomto prípade platí, že menej je viac (na začiatku dám menej cesta a dostanem lepší banok). Tie fotos - doma som dostal chuť na trocha prírodnú atmosféru a tak som si spravil "prírodnú hostinu v kuchyni." :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Banok

Poslaťod Zvero » 16 Jún 2010, 16:54

Ray Mears myslim piekol nad pahrebou ten banok "prilepeny" na drevenej doske.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Banok

Poslaťod Domino » 21 Jún 2010, 17:09

No toto vyzerá dosť luxusne tými ingredienciami vonku postačí aj múka z vodou a podľa výberu soľ alebo cukor cesto obtočene okolo palice po upečení to vyzerá ako mini trdelník. Inak pre mňa úplne neznámi výraz "banok"
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Banok

Poslaťod Snypo » 21 Jún 2010, 17:11

pripada mi to ako arabsky chlieb v tucnej verzii :P
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Banok

Poslaťod HikerBiker » 24 Jún 2010, 21:56

Nuž, ja to zrejme poznám ako "lokšu" :D Opravte ma, ak sa mýlim...
Ono to funguje ako lembas, úžasné :D
”Vtedy som mal šťastnú plavbu, keď moje lode stroskotali”
Obrázok užívateľa
HikerBiker
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 24 Jún 2010, 18:46
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Banok

Poslaťod Tulavy » 21 Júl 2010, 13:08

Zda sa mi ze som to uz niekde pocul, ale nevedel som hned o co ide. Nieco podobne som skusil aj ja, myslim ze v nejakej prirucke sa to volalo australsky chlieb. Muku s vodou a solou zamiesat v miske, "vysulat" z toho taky hruby sliz ("hada"), a ten som namotal na vacsiu palicu ocistenu od kory. Potom som to akoby opekal nad ohnom, malo to velky uspech, spolutabornici si postupne odlamovali upecene kusky, tym sa odkrylo nedopecene cesto a to som opekal dalej, az kym mi nezostala hola palica. Celkom mi to aj chutilo, a hlavne ten pocit, ze som si to upiekol bol perfektny, nabuduci tyzden si to zopakujem, mozno spravim aj foto. Napadlo ma spravit to na sladko, miesto soli cukor a nejake lesne plody...
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Banok

Poslaťod Pája » 22 Júl 2010, 21:46

Tulavy píše:Zda sa mi ze som to uz niekde pocul, ale nevedel som hned o co ide. Nieco podobne som skusil aj ja, myslim ze v nejakej prirucke sa to volalo australsky chlieb. Muku s vodou a solou zamiesat v miske, "vysulat" z toho taky hruby sliz ("hada"), a ten som namotal na vacsiu palicu ocistenu od kory. Potom som to akoby opekal nad ohnom, malo to velky uspech, spolutabornici si postupne odlamovali upecene kusky, tym sa odkrylo nedopecene cesto a to som opekal dalej, az kym mi nezostala hola palica. Celkom mi to aj chutilo, a hlavne ten pocit, ze som si to upiekol bol perfektny, nabuduci tyzden si to zopakujem, mozno spravim aj foto. Napadlo ma spravit to na sladko, miesto soli cukor a nejake lesne plody...


Do hada na sladko je fajn přidat i třeba skořici... :wink:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Banok

Poslaťod Tulavy » 22 Júl 2010, 22:10

Paja: dobry napad, vdaka, napadlo ma este mozno vanilkovy cukor by mohol byt zaujimavy, buduci tyzden by som to chcel skusit.
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Banok

Poslaťod medved » 05 Jan 2011, 17:59

ja robim a nosim do terenu nieco co vyzera podobne
3vajcia,100g ovsenych vlociek
vsetko to poriadne rozmiesat,hodit na panvicu,alebo do esusu(na viac krat) par minut opiect z jednej druhej strany a energeticky velmi hodnotny "chleba" je na svate
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Ďalší

Späť na Jedlo a voda

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia