Vyroba kozenneho puzdra

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macmatej » 05 Máj 2011, 00:03

Vela prirodnych polotovarov maju aj na historicke trziste
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod bertold8 » 17 Júl 2011, 19:49

Nebudu kvůli tomu zakládat nové vlákno, tak s dovolením přidám svou trochu do mlýna sem. Splodil jsem své první pouzdro na svou Moru, neboť i Mora si zaslouží pěkné obydlí a po úpravě ručky už stejně v originálním pouzdře nedržela. Představu jsem měl poměrně jasnou - tvarované pouzdro, zcela jednoduché, bez zdobení, pro klasické vertikální nošení na opasku. Kůži 3mm tlustou jsem sehnal od místního brašnáře, tupé jehly v řemeslnickém obchodě. Celková insvestice 208kč, přičemž polovina kůže ještě padne na pouzdro na F1. Ostatní potřebné jsem řešil z domácích zásob a improvizací.

Obdélník kůže s rezervou odpovídající vyrobené papírové šabloně jsem nechal namočit v teplé vodě dokud z ni šly bublinky. Poté jsem ji přehl a vložil do ní nůž zabalený do potravinářské folie. Tvaroval jsem vším co bylo po ruce, nejvíc ale jednou srnčí výsadou z paroží a kovovým očkem z batohu ve tvaru D :). Když jsem byl s tvarování spokojen, nechal jsem pouzdro vyschnout na mírném slunci. Poté jsem vytvářel proužek pro vlepení mezi stěny puzdra. Finální tvar byl výsledkem neustálého zkoušení a doupravování, nebyl jsem schopen trefit tvar tak, aby se v něm záštita nože jemně zasekla, ale přitom se nůž vytahoval s rozumným odporem.

Smyčka na opasek není v jednom kuse se zadní stranou pouzdra, protože jsem chtěl ušetřit kůži. Je k pouzdru přilepena a přinýtována. K lepení jsem použil Chemopren, tak snad se osvědčí. Hlavní kus pouzdra i mezikus měly rezervu v místě šití pro finální tvarování. Po slepení a důkladném zaschnutí jsem tuto linii tvaroval pomocí pásové brusky, brusného papíru, hadru a hladítka z parohu. Ve finálních etapách za mokra, aby se kůže pěkně uhladila a nechlupatila.

Poté přišlo na řadu šití. Nejprve jsem si udělal drážku. Tu jsem dělal pomocí šroubu s matkou a k ní přilepené podložky. Nejprve jsem okraj navlhčil a vytlačil hlavou šroubu drážku, s tím, že jsem podložku s matkou nastavil do požadované vzdálenosti a tam zafixoval kapičkou vteřinového lepidla. Po vytlačení drázky jsem ji trochu prohloubil vydřením o otřep na drážce šroubu (přišel jsem na to náhodou :) ). Šlo to poměrně dobře do již suché kůže. Drážka nebyla tak elegantní jako od plnohodnotného drážkovače, ale byla hlubší a stálejší než drážka pouze vytlačená. Pak došlo na dělání děr. Ty jsem dělal kulatým šídlem, protože čtverhranné jsem nesehnal. K rozestupům jsem použil jídelní vidličku se 4 hroty, kterou jsem do kůže otiskoval a poté značky vylepšil napíchnutím šídla. Finální děrování jsem dělal ručně, pro lepší kontrolu nad šídlem. Bylo to pracné ale dalo se to. Následovně jsem se dal do šití. Tupé jehly jsem měl dvě a šil jsem sedlářským stehem, který je dobře popsán na mnoha místech na netu. Nit mám od známého, který ve městě obšívá volanty. Je už z výroby voskovaná. Bohužel mám jen černou a taky by mohla být o trochu silnější, ale zas tak špatně to ve výsledku nevypadá.

Po sešití jsem ještě vyladil zahlazení hran i ploch pouzdra, kam se rády otiskovaly používané nástroje, stejně jako moje nehty. Poté už zbývalo jen pouzdro namořit lihovým mořidlem a namazat přípravkem na boty Snowseal. Moření se mi moc nedařilo, protože barva na povrch pouzdra nechytala rovnoměrně, ale nějak to dopadlo a já konečně měl svoje pouzdro hotové.

Manuálně jsem člověk spíš levý, ale s výsledkem jsem docela spokojen a hlavně jsem zas o nějaké zkušenosti bohatší. Kdo si chce vyrobit své vlastní pouzdro rozhodně by se toho neměl bát a pokud si pročte napríklad toto vlákno na knife.cz, tak získá zadarmo spoustu rad od ostatních aniž by zničil kousek vlastní kůže

DSC_6811.jpg
Vytvarované a slepené pouzdro s rezervou v místě stehů

DSC_6813.jpg

DSC_6816.jpg

DSC_6820.jpg

DSC_6821.jpg
Po sešití a úpravě spodní linie do finálního tvaru a jejím zahlazení

DSC_6823.jpg

DSC_6825.jpg

DSC_6830.jpg
Finální podoba

DSC_6834.jpg

DSC_6835.jpg
Naposledy upravil bertold8 dňa 17 Júl 2011, 20:08, celkovo upravené 1
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod bertold8 » 17 Júl 2011, 20:05

ještě pár fotek
DSC_6839.jpg

DSC_6850.jpg
Některé nástroje použité při výrobě

DSC_6851.jpg
improvizovaný linkovač - ostré otřepy drážky šroubu škrábou do kůže hlubší drážku
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Michal » 17 Júl 2011, 20:28

Pekna praca :yees: paci sa mi improvizovany drazkovac/linkovac ja to riesim nacrtnutim jemnej linky ceruzkou od oka a stehy tiez znacim vidlickou a diery robim 0.95mm vrtakom :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod bertold8 » 17 Júl 2011, 20:34

Díky. Nad vrtáním nebo picháním šídlem ve stojanové vrtačce jsem taky přemýšlel, ale bál jsem se, abych na druhé straně nevyjel mimo předdělanou drážku. Ručně jsem měl větší kontrolu a když jsem cítil, že špička šídla leze mimo drážku, tak jsem se kousek vrátil a napíchnul pod upraveným úhlem. Jinak chce nad vším nejdřív přemýšlet a pak konat, uvědomit si, že nejdůležitější je pohledová strana pouzdra a ta musí být bez chybičky
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod bertold8 » 27 Júl 2011, 20:38

Tak jsem dnes dodělal druhé pouzdro, tentokrát na F1. A dalo by se říci: co se může posrat to se posere :).
Začalo to už při máčení, kdy jsem chtěl aby vkládaný mezikus kůže byl tvrdší a tak jsem jej namočil a dal na slunce uschnout. Oproti původní délce se protáhl snad o dva cm a jelikož už jsem v něm měl předchystáno vybrání na čepel, tak jsem ho musel celý předělat. Naštěstí to vyšlo a nemusel jsem kvůli tomu kousku shánět novou kůži.
Další problém bylo lepidlo Chemopren, které oproti prvnímu pouzdru nějak nechtělo kůži držet, takže jsem vše musel lepit na dvakrát a ještě mám pocit ze někde to není stoprocentní, protože tam nebyl dostatečný přítlak svorek při schnutí.
Při zařezávání na konečný tvar linie u švu jsem špičku nože nedržel kolmo, ale trochu pod úhlem, takže mi nařízla kůži šikmo moc hluboko pod linii kterou jsem chtěl, musel bych ubrousit nějaké 2 mm, na což jsem byl líný a místo toho řez zalepil vteřinovým lepidlem. Drží to, ale nechytlo v tom místě mořidlo, takže mám hranu pěkně flekatou. Stejně tak mám světlý flíček kolem poutka na opasek, kde byl pro změnu zaschlý přebytek chemoprenu a i po jeho odškábnutí tam mořidlo nechytalo.
Drážka na šití se tentokrát povedla moc pěkně a akorát hluboká. Šití šlo už taky líp a vytvořením pravidelného postupu švy vypadají rovnoměrněji. Co se ale vůbec nepovedlo je zakončení. Uzlík sice zajel do kůže, ale šev vedle něho se povolil, takze teď od pouzdra mírně odstává.
No prostě tenhle týden jsem opravdu neměl ruce v pořádku. Takže doufám, že se z mých chyb další poučí. Hlavně to řezání chce dělat pomalu a s rozmyslem a při používání lepidla si uvědomit, že v tom místě nechytne mořidlo a obecně všechno s maximální pečlivostí :(
DSC_6913.jpg
Nepovedene zakonceni siti

DSC_6919.jpg
Nepovedene zakonceni siti

DSC_6917.jpg
Fleky, kde moridlo nechytilo kvuli lepidlu

DSC_6918.jpg
Fleky, kde moridlo nechytilo kvuli lepidlu

DSC_6921.jpg

DSC_6922.jpg

DSC_6923.jpg
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macakv » 07 Aug 2011, 09:58

Ahojte!Ja by som tiez prispel niecim.Vyroba kozenneho puzdra z drevennym spalickom proti prerezaniu.Nebudem sa tu zmienovat uplne so vsetkym,lebo to tu uz bolo popisane.
Najprv si vyrezeme tvar puzdra podla tvaru noza.ObrázokPripravime si kozenny vlep a drevenny spalicek.Nejake tvrde drevo...buk,dub(ja som pouzil orech)ObrázokObrázokKoza by mala byt zapustena do spalicku 1-1.5 cm.Zatial ju nelepime aby sme mohli urobit pripadne korekcie.ObrázokOznacime si hlbku do akej ma noz vklznut do puzdraObrázok.Ako vidite na brazku noz je umiestneny tak,ze sa fazetka nedotyka kozenneho vlepu.ObrázokKed to vsetko mame pripravene(vypilene,zrazene hrany)mozme pristupit k vlepeniu spalicku s kozou do puzdra.Davame pozor aby sme chemoprenom nepotreli to co netreba:-)ako kolega.ObrázokPrilepime iba jednu stranu,lebo z vnutornej strany budeme este sit putko a keby bolo puzdro zalepene aj s prednej strany zle by sa to silo.Oznacime si na putku miesto kde budeme sit a prepichneme alebo prevrtame otvory pre sitie,zahlbime aby sa nit nepredrala pri pouzivani puzdraObrázokObrázokKed mame putko prisite,mozme prilepit aj druhu stranu,oznacit krivku pre presitie,oznackovat,navrtat a zositObrázokObrázokKed mame puzdro zosite vsetko prebrusimeObrázokObrázokPotom mozme pristupit k nainpregnovaniu a natretiu puzdra.Ja pouzivam lanovy olej a liehove moridloObrázokObrázokPo zaschnuti rozriedime lanový olej z vcelim voskom a cele puzdro natrieme.Nachame zaschnúť a cele puzdro prelestime filcom.No a tu je hotove puzdroObrázokPrajem vela zdaru pri experimentovani:-)
Naposledy upravil macakv dňa 27 Júl 2012, 20:29, celkovo upravené 1
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod atti.hombre » 07 Aug 2011, 13:16

=D> super práca Viťo!...fakt...jedno chcem vedieť-najprv kožu napúšťaš olejom a až potom moríš moridlom na farbu?To čiernenie ostane na povrchu-nie?Ja to robím opačne-najprv namorím a až potom konzervujem olejom...( ale ja vo väčšine prípadov kožu nechávam kožou-nečiernim ju). :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macakv » 07 Aug 2011, 14:00

Ati najprv kozu napustam kolko do nej vsiakne 4-5 naterov a potom napustam moridlo.Cim tmavsi odtien chces dosiahnut tym viac naterov.Ja som to puzdro musel nafarbit,lebo tam bol flak.Inak tiez mam radsel prirodne zafarbenie.Samozrejme posledna vrstva lanový olej+vcely vosk treba nechat poriadne preschnut az potom lestit,inak budes zalepeny aj za usamy :mrgreen:
Naposledy upravil macakv dňa 27 Júl 2012, 20:32, celkovo upravené 1
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod atti.hombre » 07 Aug 2011, 16:26

:D no ja na napúšťanie a ošetrovanie dávam slaninu...zvlášť olej nekupujem.Ale ten vosk raz skúsim! :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macakv » 07 Aug 2011, 16:55

Tak slanina tiez moze byt,ale treba ratat,ze po zase sa rozlozi a moc prijemne to nevonia.....ale zase na druhej strane to ma vyhodu....ked si hladny tak jednoducho to puzdro uprazis :mrgreen: aspom to ma vonu po slanine.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Michal » 03 Sep 2011, 21:43

Nemám síce podrobný návod ako som to robil, ale dám sem pár foto z výroby mojho prvého tvarovaného púzdra na vrhací nôž, kedže bol jediný, ktorý púzdro nemal.

Kožu som najprv namočil vo vode, čas namáčania je okolo 30s alebo pokiaľ z kože stúpajú bublinky. Keď prestanú môžme začať tvarovať. Kožu som upevnil pomocou veľkej spinkovačky na dosku s položeným nožom. Tvaroval som to akýsi nerezovým gynekologickým čímsi, čo pripomína hrot na robenie dier do hot-dogov :twisted: Našiel som to v zberných surovinách a funguje to skvele :wink:



Po vytvarovaní a čiastočnom vysušení fénom som zrezal prebytočnú kožu, obkreslil tvar na druhý kus kože, ktorá tvorí zadnú stenu, tiež aj pútko na opasok. Následne som tieto časti zlepil, najprv pútko a zadnú časť (zošiť, lebo ak pridáme a prednú stenu už sa tam nedostaneme) a potom som prilepil aj prednú časť. Diery som vŕtal 1mm vrtákom, lebo šidlo nemám, ale funguje to skvele, aj keď výsledný efekt a look po použití šidla je krajší, vŕtačkový spôsob je však rýchlejší.



Potom stačilo už len zošiť, poriadne fénom zohriať a navoskovať sviečkou (túto techniku som minule skúsil a robí celkom peknú "patinu") Tu je hotový výrobok.




PS: púzdro bolo robené len preto aby som si vyskúšal tvarovanie kože a je moja tvarovaná prvotina. Nie je dotiahnuté do pre mňa uspokojivého finišu, ale keďže to je testovací výrobok stačí to :P
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macakv » 04 Sep 2011, 07:37

Michal aj ked to bolo iba na skusku je to pekne urobene :yees: .Otvory pre sitie tiez vrtam aj ked mam sidlo,ale pri tej hrubke kozi by som prisiel o ruky.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Michal » 04 Sep 2011, 16:57

Ja vrtam diery stale, lebo sidlo nemam akonahle vsak financna situacia dovoli kupim si zakladnu sedlarsku vybavicku, hlavne ryhovadlo s dorazom, ryhovadlo, sidlo, niekolko ihiel a farby + nejaky pripravok. Potom sa dufam, moja praca dostane novy rozmer a bude o to kvalitnejsia.


A dnes som sa rozhodol po dlhom nervovani, že si skúsim vyrobiť ryhovadlá sám. Robil som ich z obyčajných klincov, výroba jedného kusu trvá asi 10 minút a osadenie do rúčky moment :D viem, že klincová oceľ je mäkká, ale zatiaľ to reže a ak prestane nabrúsiť alebo vyrobiť nový netrvá dlho :D
Prílohy
ryhovadla.JPG
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macakv » 04 Sep 2011, 20:21

Parada.Neskusal si tie klince zakalit?To by malo ist.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia