Nože Mora

Témy o nožoch

Re: Nože Mora

Poslaťod oneho » 12 Júl 2011, 07:37

macakv píše:Presne napisane...flaky napriklad robi aj ohmat ruky..ludska koza ma zasadite PH a fakticky tu uhlikovku lepta...ja uhlikovky riesim umelim patinovanim...horcica,coca-cola...HCL-ka sa da pouzit iba ked je nezostaveny noz....predsa len naleptana rukovet noza(kost,drevo,koza) nieje boh vie co:-)


Môžeš prosím dať niekde nejakú fotku ako vyzerá takto patinovaná čepeľ. Ochráni takáto patina čepeľ?
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Nože Mora

Poslaťod pawuk » 12 Júl 2011, 08:43

Kamarát Tim rakúšan, človek venujúci sa bushcraftu robil test noža Mora 1040.
No nekúp to :)


možno nejaká zle vykalená šarža.
ale toto by som si nekúpil
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macakv » 12 Júl 2011, 10:06

oneho píše:Môžeš prosím dať niekde nejakú fotku ako vyzerá takto patinovaná čepeľ. Ochráni takáto patina čepeľ?
Prave dokoncujem jednu cepelku z uhlikovky tak to sem potom dam.Alebo sa mrkni do mojej galerie na knife....posledny noz co som tam dal je patinovany coca-colou...nieje to nejak odolne ale svoj ucel to splni nezostavaju flaky a myslim ze to patinovanie trosku zabranuje aj samotnej korozii ale aj tak treba noz osetrovat a mazat.Ta coca-cola ma jednu vyhodu,ze mozes patinovat aj zostaveny noz respektive obnovit patinu kedy chces,len ho musis dobre odmastit pred procedurov.Doba patinovanie 40-60 minut a potom prejst suchym filcom a cepel nakonzervovat jedlym olejom.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Nože Mora

Poslaťod oneho » 21 Júl 2011, 22:08

Tak Mora Clipper carbon dnes už dorazil a priznám sa že ma ten nôž hneď dostal. Tak ostrý nôž som ešte nemal :oops: aj keď som si myslel že mám ostré nože. Mám pocit že je výrazne ostrejší než napríklad nože victorinox. Veľmi dobre sa drží. Jediné čo sa mi nepáčilo že horná časť čepele bola neupravená neobrúsená. Proste ako čepeľ vysekli, tak tá hrana ostala. No pár minút so šmirgľom a je to OK :D.

Hneď ako mi príde koža od "macakv" tak sa pustím do púzdra, pretože mám rád kožené púzdra (aj keď originál plastové je celkom vydarené)

Tento nôž sa mi tak zapáčil že uvažujem že si aspoň 2ks zaobstarám aj do kuchyne :D Za 10 € je to asi bezkonkurenčný nôž.
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Nože Mora

Poslaťod SKW » 21 Júl 2011, 22:27

oneho píše:Tak Mora Clipper carbon dnes už dorazil a priznám sa že ma ten nôž hneď dostal. Tak ostrý nôž som ešte nemal :oops: aj keď som si myslel že mám ostré nože. Mám pocit že je výrazne ostrejší než napríklad nože victorinox. Veľmi dobre sa drží. Jediné čo sa mi nepáčilo že horná časť čepele bola neupravená neobrúsená. Proste ako čepeľ vysekli, tak tá hrana ostala. No pár minút so šmirgľom a je to OK :D.

Tento nôž sa mi tak zapáčil že uvažujem že si aspoň 2ks zaobstarám aj do kuchyne :D Za 10 € je to asi bezkonkurenčný nôž.

Tvoja prvá mora? :) Tak už vieš prečo sú mory tak obľúbené. Tá ostrosť je spôsobená hlavne scandi výbrusom. Ak by mali iný výbrus, napríklad plochý s fazetou, tak by tu možno toto vlákno ani nebolo a mora je neznámy pojem ;-). Scandi je bezkonkurenčný výbrus čo sa rezných vlastností týka, no je náchylnejší na poškodenie než ostatné (s výnimkou hollow grind :mrgreen: ). Škoda, že u nás sú len veľmi ťažko dostupné(alebo skôr vôbec) aj kuchynské nože od značky mora, ja by som si tiež s radosťou do kuchyne kúpil sadu nožov s škandinávskym výbrusom.

Inak do kuchyne by som skôr volil stainless verziu, lebo tu je veľký predpoklad neustáleho krájania zeleniny, mäsa atď, a o uhlíkovku by sa tým pádom bolo treba častejšie starať. Aspoň ja som v kuchyni zvyknutý na nerezové nože.

oneho píše:Hneď ako mi príde koža od "macakv" tak sa pustím do púzdra, pretože mám rád kožené púzdra (aj keď originál plastové je celkom vydarené)

Tie púzdra niesú ani trochu podarené, to sa ti len zdá, pretože je nové. Po nejakom používaní zistíš že nôž z neho začne vypadávať, pretože zúbok vo vnútri čo nôž "drží" sa rýchlo vyderie a musíš špekulovať ako nôž v puzdre zaistiť inak.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Nože Mora

Poslaťod matějka » 29 Júl 2011, 13:53

Podařilo se mi nashromáždit tyto nože Mora (Bahco a Hultafors).Všechny fungují naprosto perfektně a já se uvědomuji, že v poslední době po nich sahám stále častěji.Není mezi nimi ani jeden, který by měl nějakou slabinu.Je to jen o vkusu a trošku o úchopu, ale v podstatě se žádnému nedá vytknout nějaká slabina :yees:
Prílohy
P7294588.JPG
Obrázok užívateľa
matějka
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 25 Apr 2011, 11:02
Bydlisko: Klatovy, ČR
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Nože Mora

Poslaťod jano75 » 02 Aug 2011, 13:43

ahoj,
Bahco - extra si sice nezamakal, no mozem potvrdit ze je to fantasticka ergonomia. perfektne sa drzi, je lahucky. velkost a tvar cepele je absolutne genialna. mozno by to chcelo nejaky ten mm navyse... stalo by za to, urobit podla jeho tvaru nejaky ten full tang '' bushcraft " knife. mam este Mora 2010 Forest, no ten mi nepride taky vyvazeny...
Prílohy
Image0287.jpg
Obrázok užívateľa
jano75
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 29 Jún 2011, 20:23
Bydlisko: od Banska Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Pája » 06 Aug 2011, 00:12

Tak jsem se stala majitelkou mory 511, dědičky legendární Pětsetdesítky. Záštitu asi uříznu, začíná mi vadit, ale jinak je to fantastický nůž. Mám ho dva týdny a jsem čerstvě závislá. Na dovolené jsem si s ním dovolila sekat desky a polínka na třísky do pece, a i s pár přeťatými suky to přestál jen se třemi mikrozoubky a malou otlačenou ploškou. Skoro o tom nemá význam mluvit, při prvním přebroušení zmizí. Skandinávský výbrus je skutečně tak řezivý, jak o něm všichni vykládají. Na řezbaření fakt super. Škoda, že už i Pětsetjedenáctek už je k sehnání tak málo, možná jsem si měla koupit dvě.

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 06 Aug 2011, 09:12

Pája píše:... Škoda, že už i Pětsetjedenáctek už je k sehnání tak málo, možná jsem si měla koupit dvě.


511 mam aj ja, je ostry jak ziletka. Inak sa da zohnat v kamennom obchode v Nitre alebo na http://www.grubenitra.sk/noze/340-mora-nozik-pracovny-q-511.html
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod whitedeath » 22 Aug 2011, 22:29

zmazany
Naposledy upravil whitedeath dňa 02 Sep 2022, 00:08, celkovo upravené 1
whitedeath
 
Príspevky: 86
Registrovaný: 20 Aug 2011, 15:10
Bydlisko: les
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Nože Mora

Poslaťod macmatej » 24 Aug 2011, 14:58

Na bushcraftovom zraze som si vyskusal Moru 510 a zistil som ze na 511 mi ta zastita naozaj zavadzia. Doporucujem ju odstranit, potom sa s nou pohodlnejsie pracuje. Podrobny navod spisal SKW TU.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Nože Mora

Poslaťod nemo » 28 Aug 2011, 22:51

Ja som si pred par dnami zaobstaral Moru Triflex, na moje prekvapenie tomu nozu nemozem vytknut vobec nic :D najviac som sa obaval tej rucky a toho puzdra na ktore vacsina nadava. Takze este jedenu moru si musim objednat MORU 120 na struzlikanie a budem spokojny :D
"Len ľudia sú schopní skaziť mi náladu, príroda nikdy." - (Fridrich August)
Obrázok užívateľa
nemo
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 13 Aug 2011, 09:20
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Nože Mora

Poslaťod Ferkiu » 29 Aug 2011, 09:18

ja som si pre pár dňami objednal 511tku ..taký ostrý nôž som ešte nevidel.. :D ale priznám sa že tá záštita mi tam vôbec nevadí.. asi si objednám ešte jednu keď ich je tak málo :)
Obrázok užívateľa
Ferkiu
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 15 Júl 2011, 15:38
Bydlisko: Kys. N. Mesto
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Nože Mora

Poslaťod bapa » 04 Sep 2011, 21:11

macmatej píše:Na bushcraftovom zraze som si vyskusal Moru 510 a zistil som ze na 511 mi ta zastita naozaj zavadzia. Doporucujem ju odstranit, potom sa s nou pohodlnejsie pracuje...

Pokiaľ budeš taký nôž používať iba na vyrábanie vŕbových píšťaliek, tak bez záštity stačí určite. Pred nejakým časom som pripravoval hovädzie rebrá do polievky a ruku aj rúčku som mal mastnú od hovädzieho loja, takže plast rúčky 511 sa neskutočne kĺzal v ruke. Bez záštity by som si na takú prácu netrúfol - prsty by si to určite odniesli. Pokiaľ ten nôž mám používať denne a na všetko, tak radšej nechať 511 so záštitou.
Obrázok užívateľa
bapa
 
Príspevky: 48
Registrovaný: 09 Júl 2010, 07:43
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Nože Mora

Poslaťod stormmast3r » 08 Sep 2011, 15:27

Realna hodnota môže byť tak na 30€ :yees: dočkali sme sa predraženej Mory, dostupnej už aj u nas :)

Kód: Vybrať všetko
http://www.noze-nuz.com/mora/FT11835.php
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia


cron