Potrebujem poradit: Survival nôž

Témy o nožoch

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod stormmast3r » 28 Máj 2011, 14:55

Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod sally » 28 Máj 2011, 15:12

Stormmast3r - čiastočne s tebou súhlasím. No ak už niečo od Mikovu, tak jedine STARÉ armádne Utony (teda ešte z čias ČSLA). Vtedy bol ešte k čepeli vnútri rúčky privarené (či prinitované?) kovové púzdro, do ktorého sa zasúvajú konce nástrojov. Prípadne kúpiť súčasný uton a nerobiť s ním strašné prasačiny (mne na ňom napr. praskla špička, keď som s ňou páčil drevo). Každopádne Utony sú nože, kt. majú tvar i vlastnosti zálesáckeho noža a zároveň sú používané armádou, takže majú nálepku aj "army." :yees:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Rafael Ingvis » 28 Máj 2011, 16:25

sally píše:... Ak by si chcel skôr niečo viac prírodné, no pôvodne (a vo fínsku ešte stále) armádne, tak sa kukni po Sissipukko od Fiskars (http://www.noze-nuz.com/fiskars/M07.php alebo jej väčšia sestrička). No cenovo sme už pri 2600kč. Niekto tu na fóre si ju kúpil, tak sa ho popýtaj na info...



Priznávam sa! Bol som to ja.
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod bertold8 » 29 Máj 2011, 19:15

Noze zde zminovane jak tazatelem tak radci jsou docela proflakle. Jeste bych pridal jeden (dva) noze, ktere by mohly splnovat specifika "survival". Jde o cepele od firmy Enzo - Camper a Badger. Jsou to jen cepele, ke kterym si clovek dodela podle sebe rucku. Cenou by plus minus odpovidaly tem 50e. Sirka cepele snese i nejake sekani a pritom diky vybrusu jsou super na krajeni potravin. Material taky dobry. Takze ja myslim, ze pro nekoh,o kdo si chce udelat svuj nuz podle sebe a mit z toho dobry pocit, je tohle namet k zamysleni.
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Tomo » 25 Júl 2011, 14:00

Zdravím priatelia,
U mňa bol výber survival noža dlhodobý proces. Po niekoľkých zakúpených a následne predaných nožoch som si vytvoril ´´kombo´´*: malý šikovný, ´´dievča na všetko´´ a golok slúži ako velikán. Aby som neodbáčal od témy budem hovoriť o survivale: dievča na všetko :P
Po klasických tvaroch som nakoniec zakotvil pri veľmi netradičnom a to je FOX Trakker-Sniper ,utility knife.

Obrázok

Tento nôž ma zaujal už pred pár rokmi, ale vzhľadom na cenu som mohol iba snívať. Raz som si ale povedal: Kašlať na to, radšej nežerem, nech ho už mám a odvtedy neľutujem, väčšinou nosím iba môj FOX-ík. :D

základné špecifiká: Oceľ: n690co, Dĺžka čepele: 15cm Hrúbka:6 mm !,pokrytie čepele: špeciálne keramické Foxionic, Materiál rukovate: Forprene( Guma,elastomér), puzdro :cordura a plastová vložka, popruh na nohu,molle úchyty, úchyty na opasok, ´´pouch´´ na brusny kameň( u mňa Fallkniven DC4) alebo iné maličkosti.
Spočiatku som sa bál brúsenia, ale zakúpením okrúhlej keramickej tyčinky Spyderco jemnej zrnitosti som problém komplet vyriešil, oceľ drží ostrie nadpriemerne dobre, takže som ho obtiahol iba raz v živote a zas je jedovatý jak šlak :twisted: . čepeľ rozdelená na sekcie umožnuje veľkú variabilitu, full flat do 1 polovice umožní aj hlboké rezanie, druhá polovica umožní aj jemnejšie práce, feather sticky, sa mi s ním robia veľmi dobre, batonning je úplná lahoda vzhľadom na hrúbku čepele. tanto špička prekvapivo dobre bodá a vzhľadom na maskulinitu noža si neviem predstaviť zlomenie či už špičky alebo čepele aj pri drsnejšom používaní. Tento nôž reže a seká či už drevo,plast,mäso, alebo dokonca odskúšaný 2mm plech ako BLÁZON!!
na youtube dokonca istý francúz: bast2a robí neuveritelné veci v destruction teste( nôž opretý pod uhlom cca 60 stupňov o obrubník a následne prejdený autom..) , nož prežil iba s naozaj malými ujmami, ktoré neznížili jeho funkčnosť.
Vrúbkovanie na palcovej strane je veľmi silné,palec je ako priklincovaný a posunutá vrchná záštita umožňuje veľmi dobré držanie pri práci, diery na záštitách umožňujú premenu noža v kopiju. Foxionic pokrytie veľmi trvácne, až na pár malých škrabančekov, ktoré skoro ani nevidno a jedno dobré plus čo som si všimol: rýchlo schne :D
Rúčka s Forprene elastoméru sa veľmi pohodlne drží aj pri dlhších a drastickejších úkonoch, nikdy som nemal pľuzgiere.Vydrží od -40 do +150 stupňov bez zmeny.Ruky aj keď sú zasvinené, pevne udržia nôž. Spočiatku som sa bál vybrania na prsty kedže mám trocha väčšie dlane a prsty, ale napodiv žiadne ´´zavadzanie´´ necítiť, úchop pre mňa 100%. samozrejmosťou je lanyard hole.
Puzdro je spravené extrémne pevne, kým som prvý krát vytiahol nôž, alebo iba odopol molle gombík, trvalo to asi 2 minúty :D pogumovaný popruh na nohu drží veľmi spoľahlivo, takisto odopínateľný suchý zisp na opasok, keď ho odopnete(ak máte kratšie nohy), ostane vám ešte jeden nižšie. pouch je istený hrubým suchým zipsom, ako som spomínal, ja v ňom nosím DC4.

Ospravedlňujem sa za vyčerpávajúcu recenziu, ale tento nôž ma uchvacuje aj po tej dobe čo ho mám, stále je mi verným a spoľahlivým spoločníkom, ktorý nikdy nesklame a pri porovnaní napríklad s firmou Extrema ratio, ktorá používa rovnaké materály, je jeho o polovicu nižšia priemerná cena uspokojivá.

nikdy by som ho nemenil! :yees:
Tomo
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Júl 2011, 12:57
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod kowo » 25 Júl 2011, 17:57

sally píše:Stormmast3r - čiastočne s tebou súhlasím. No ak už niečo od Mikovu, tak jedine STARÉ armádne Utony (teda ešte z čias ČSLA). Vtedy bol ešte k čepeli vnútri rúčky privarené (či prinitované?) kovové púzdro, do ktorého sa zasúvajú konce nástrojov. Prípadne kúpiť súčasný uton a nerobiť s ním strašné prasačiny (mne na ňom napr. praskla špička, keď som s ňou páčil drevo). Každopádne Utony sú nože, kt. majú tvar i vlastnosti zálesáckeho noža a zároveň sú používané armádou, takže majú nálepku aj "army." :yees:

Ta poznamka o tom ze stary uton ma v rucke kovove puzdro: vies mi povedat, ktore serie ho mali? rozmyslam nad utonom tak preto.. viem ze ma kupovat tie , ktre maju razenie serie na pravej strane cepele a nie na lavej , ale to co pises ty citam prvy krat ..vies k tomu nieco blizsie?
kowo
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 14 Júl 2011, 14:51
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Tomo » 26 Júl 2011, 09:25

Viem že séria 0002 určite, pretože ho mám doma.
Tomo
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Júl 2011, 12:57
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod kowo » 26 Júl 2011, 11:26

seria 002 je ozaj stara seria. je to uz dedo nôž:-)snad sluzi k tvojej spokojnosti.

-- 26 Júl 2011, 11:28 --

zda sa ze jimmy09 autor tejto temy sa uz asi rozhodol aky noz ho bude sprevadzat.... snad nam to prezradi:-)
kowo
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 14 Júl 2011, 14:51
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod Tomo » 26 Júl 2011, 15:46

To teda je, veď ho aj mám po dedovi, keď som mal asi 7 rokov, musel som splniť jeho ´´trampskú´´ skúšku, aby som ho dostal :)
Ale používam ho len občas, mám naň pripekné spomienky a chcem aby ho raz mali moji krpci ak budú :D
Teraz používam FOX TRAKKER (viď moja recenzia hore) a to je nôž ktorý aj v pekle spraví poriadok :twisted:
Tomo
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Júl 2011, 12:57
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod kowo » 26 Júl 2011, 17:29

ta recenzia sa neda nevsimnut:-) vychalil si ho do neba , aj ked je urceny skor do pekla:-) este k tomu utonu 002 len pre zaujimavost bolo vyrobenych 1680ks
kowo
 
Príspevky: 78
Registrovaný: 14 Júl 2011, 14:51
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Potrebujem poradit: Survival nôž

Poslaťod zalesak4321 » 31 Jan 2012, 19:33

podla mna spyderco tenasious
zalesak4321
 

nôž Beara gryllsa

Poslaťod rkw » 05 Máj 2012, 14:19

mám brata v amerike a on sa vobec nerozumie nozom a na narodeniny mi posiela noz beara gryllsa ten ultimate survival nikdy som ho nemal ale som zvedavy pocul som nanho vela dobreho ale aj veelá zleho tak uvidim. Co si myslite ?
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: nôž Beara gryllsa

Poslaťod rafoo » 05 Máj 2012, 15:30

Podľa toho čo som videl a počul, tak ak mu nerozbiješ rúčku tak môže byť celkom OK.
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: nôž Beara gryllsa

Poslaťod rkw » 05 Máj 2012, 15:36

to iste som pocul aj ja niektory hovoria ze je to smejd iny ze je velmi dobry tak som zvedavy
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: nôž Beara gryllsa

Poslaťod radeton » 05 Máj 2012, 20:40

TO rkW: Mám tento nôž neviem či ten,ktorý vlastníš ty je zatváracie prevedenie,alebo s pevnou rúčkovu. Ja mám s pevnou rúčkou.Čo sa týka toho rozbitia rúčky tak ku tomu asi toľko.Prvé modely boli trochu citlivé na tú rúčku no potom v ďalších sériách bola urobená zmena pri výrobnom procese a použ.materiáli,tak že pokiaľ vlastníš už novší model rúčka je v pohode. Ja som dosť náročný čo sa týka noža na "všetko" roky používam svoj UTON vz.75, ale vlani som investoval práve do tohto noža posled.model Gerber Bear Grylls Ultimate.Zatial som s ním ozaj spokojný a dostal pár krát "papať" nemôžem mu ozaj vytknúť nejaké zásadné nedostatky. Čepeľ je neskutočne pevná pokiaľ ju zasekneš na doraz po rúčku do nejakej štrbiny kľudne môžeš naň našlnúť v pohode znesie 80 kg chlapa (aj ženu :D ). Ostrie by mohol držať trochu lepšie,ale na druhej strane je to univerzálny nástroj s ktorým môžeš sekať, kopať jamu,na konci rúčky je vsadená kovová časť,ktorou môžeš drviť sklo, tehlu,alebo pri seba obrane niekomu tvárové kosti :wink:dá sa s ním zatĺcť klinec, čepeľ v pohode ustojí aj vylomenie dverí alebo prerazenie automob.karosérie. Som s ním ozaj zatiaľ spokojný. Jeho výhodou je,že keby sa ti aj úplne rozbila rúčka vieš ju v pohode nahradiť trebárs iným matrošom,alebo v núdz.prípade proste omotaním povrazom,prúžkom látky a podobne nakoľko je to nôž, ktorý má časť zaliatu v plaste rúčky takú dlhú ako čepeľ. Proste kus železa s ktorým sa dá pracovať keď by to vyžadovali okolnosti. Ak niekto tvrdí že tento nôž je šmejd proste nevie o čom točí,alebo z neho hovorí závisť.Určite že sú aj kvalit.nože ,ale v pohode by som s ním šiel na prežitie.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia