Firesteel a pod.

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod addo77 » 29 Jún 2010, 20:07

Pouzivam kresadlo vlastne ani neviem aka to je znacka .. mam vacsie, mensie aj miltec aj daco z ebay-u a myslim ze na znacke nezalezi pokial mate dobre prachno .. to sa snazim najst vzdy po ceste prirodou ( v zalohe mam nejaky ten sevitok alebo toaletak ) ale takmer vzdy najdem nieco co sa da zapalit. dokonca minuly rok asi pri -10 a 30 cm snehu som natrhal nakost zmrznutu suchu travu a podarilo sa mi ju zapalit aj ked bola pokryta ladovym niecim :) vtedy mi to spravilo strasnu radost :)
Prílohy
CIMG2135.JPG
CIMG2135.JPG (102.18 KiB) Zobrazené 7519 krát
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod sally » 07 Júl 2010, 12:00

addo77: skvelá práca =D> :camp: Možno by si mohol napísať krátky článok/tutoriál, ako si ten oheň v zime založil.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod addo77 » 07 Júl 2010, 14:15

Tak to som siel na taku jednodnovu turu u nas v okoli (vrch Baske). Po ceste horou zo snehu trcali take suche stebla vysokej travy, urcite poznate (ak viete ako sa to vola dajte vediet :) ) ,
a kedze som mal v plane na vrchu trocha sa ohriat a zohriat si polievku v sacku, tak som si do batoha natrhal tuto travu s tym ze to pouzijem ako podpal.
Myslel som ze sa ta ladova vrstva roztopi v batohu , ale mylil som sa ako je videt na obrazku (asi bola riadna kosa).
Ako prve som odhrnul sneh, aspon trochu, na zem som poukladal hrubsie narubane drevo ( to drevo bolo tvrde (zmrznute) ako kamen a robil som to stylom ze druhym drevom som buchal po dyke ktora bola zaseknuta v dreve )
Takto som narubal aj dalsie drevo ktore som mohol prikladat na uz dobre rozhoreny ohen.
Za druhe som vybalil suchu travu polozil na pripraveny podklad z polien a zacal skrkat. "Mieril" som na tu vrchnu husto-ostetinkovanu cast stebiel. Asi 5 minut mi to trvalo ( musel som si davat pauzu kvoli zime ),ale nakoniec sa zacalo dymit a plamienky sa zacali zretelne objavovat.
Vtedy som polozil na vrch zopar triesok ktore som spravil tym istym stylom ako polena vyssie zmienene. Ked sa chytili aj tie pridal som suche konare, take ktore neboli na zemi. Samozrejme som nelamal konare zo stromov, ale poznate to stromy maju sem tam konare o ktore sa opriete vlaskom a padaju na zem.
To su mrtve konare ktore mozte s cistym svedomim "nazbierat" . Ked to vsetko pekne horelo pridal som jedno vacsie poleno a to sa po chvili pekne chytilo. Dalsie polena som naukladal vedla ohna (nieco ako zastena), aby uschli a aby chranili ohen.
Nic prevratne, vsetko osvedcene tahy, ktore funguju.
Dakujem za pozornost. :)
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod spider207 » 21 Júl 2010, 20:17

ja som na skúšku zobral úplne jednoduchý, obyčajný, najlacnejší firesteel aký som videl, stál ma cca 2,5€ a som spokojný :D na začiatok to podľa mňa stačí, ak zistím, že mi je treba niečo kvalitnejšie tak pôjdem do drahšieho, ale za tú cenu, no nekúp to :-D takéto niečo by malo byť ono.. (btw sa čudujem, že sa im to oplatí posielať zadara cez pol zemegule pri cene toho tovaru)
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod spider207 » 24 Júl 2010, 10:41

takže prvé testy toho firesteel-u mám za sebou a môžem spokojne prehlásiť, že za tie peniaze sa to oplatilo :) pri zakladaní ohňa bol fakt super toaleťák, raz som škrtol a hneď bol plamienok - hneď som si nejaký dal do nádoby po šumivých tabletách :)
apropo - akú máte techniku škrtania? ak to tak môžem nazvať.. niekde som minule čítal či počul, že je vraj dobré škrtať len o koniec tej "tyčky", nejaké posledné cca 2cm abo koľko.. že ísť úplne od vrchu aj tak nemá zmysel, zbytočne sa to obrusuje od vrchu a iskru hodíš aj ked škrtáš iba pri konci.. z hľadiska globálneho aspektu mi to logiku dáva, načo škrtať po celej dĺžke pokiaľ stačí len koniec.. šetrí sa tak škrkátko, nie?
Umenie žiť nie je umenie hrať s dobrou kartou, ale umenie zohrať so zlou kartou dobrú hru.
spider207
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 17 Júl 2010, 11:09
Bydlisko: ZV
Dal Ďakujem: 9 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod sally » 25 Júl 2010, 00:07

spider207: hej, stačí keď budeš škrať po cca poslednej štvrtine firesteelu - niekde to ukazuje aj Ray Mears (pohľadaj na youtube ak sa ti bude chcieť). Je dobré škrtať pomalšie, vtedy ti to hodí väčšiu iskru. Pokiaľ máš nôž, ktorý je firesteel kompatibilný (prakticky každý, ktorý má na chrbte čepele hranu, nefunguje nepálske kukri a Ilves od fy Martiini), tak zahoď to oceľové škrtátko a škrtaj chrbtom noža - jednak nosíš o jednu zbytočnú vec menej a s nožom sa teda spoň mne príjemnejšie škrtá a lepšie sa mi ovláda dĺžka a sila škrtnutia.

Možno si už na to prišiel, no je veľmi dobré oprieť firesteel o práchno (toaleťák), resp. jeho koniec jemne zaboriť, a škrtať nožom. Firesteelom už nehýbať, vtedy dopadne maximum iskier na práchno a to sa ľahšie chytí.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod SKW » 09 Aug 2010, 20:50

spider207 píše:niekde som minule čítal či počul, že je vraj dobré škrtať len o koniec tej "tyčky", nejaké posledné cca 2cm abo koľko.. že ísť úplne od vrchu aj tak nemá zmysel, zbytočne sa to obrusuje od vrchu a iskru hodíš aj ked škrtáš iba pri konci.. z hľadiska globálneho aspektu mi to logiku dáva, načo škrtať po celej dĺžke pokiaľ stačí len koniec.. šetrí sa tak škrkátko, nie?


Toto škrtanie len na konci firesteelu funguje iba pri originálnych švédskych firesteeloch (Light my fire, Fireflash). Tá technika je výborná na správne kontrolované kresanie, keď usmerníš iskry presne tam kam treba, šetríš firesteel tým, že kresáš len na konci a aj tým, že svoje práchno podpáliš na jeden pokus.


Firesteel od firmy Mil-tec je trocha odlišný, s ním treba škrtať čo najrýchlejšie a na dlhej ploche kresadla, proste pomalé škrtanie na konci je neúčinné, skriabeš len nezapálené stružlinky z firesteelu. Je to spôsobené tým, že Mil-tec firesteely majú inú zmes kovov, viacej magnézia je v nich. Výsledkom je, že vykresané iskry sú veľké a silné, a dlho horia, no za cenu krátkej životnosti firesteelu, lebo je mäkkší, viacej sa z neho odlupuje kresaním a treba kresať rýchlejšie, väčšou časťou kresadla. S mil-tec firesteelom sa mi dokonca podarilo zapáliť práchno (Páperie z Pálky širokolistej) na vzdialenosť 2 metre :D.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod SKW » 09 Aug 2010, 21:20

addo77 píše:Po ceste horou zo snehu trcali take suche stebla vysokej travy, urcite poznate (ak viete ako sa to vola dajte vediet :) )


Tvoja tráva sa volá Smlz kroviskový (Calamagrostis epigejos)

Je to vynikajúce práchno, hlavne na jeseň môžeme vidieť jej vyschnuté "chlpaté" metliny a je k dispozícii aj celú zimu. Keďže je vystavená vetru a slnku, tak je takmer stále suchá a aj po daždi uschne veľmi rýchlo. Ja ju s obľubou využívam najme v zime, keď robím bow-drill a hľadám vhodné práchno na rozdúchanie, vtedy sa obzerám, či nevidím zo snehu trčať práve tieto "chlpaté" vršky :wink:

Obrázok

Obrázok
Naposledy upravil SKW dňa 09 Aug 2010, 21:31, celkovo upravené 1
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 09 Aug 2010, 21:31

Poučte, prosím mňa starého turistu, čo tridsať rokov používa zápalky. Aká je výhoda takýchto vecí ? Prípadne nevýhody ak nejaké sú.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod SKW » 09 Aug 2010, 21:37

v.v.l.a.a.d.o.o píše:Poučte, prosím mňa starého turistu, čo tridsať rokov používa zápalky. Aká je výhoda takýchto vecí ? Prípadne nevýhody ak nejaké sú.


Najväčšia výhoda firesteelu je v tom, že s ním založíš oheň aj keď sa hodinu kúpeš v potoku a máš ho vo vrecku. Vyjdeš na breh, utrieš z neho vodu a kresáš iskry akoby nič. Trik spočíva práve vo vedomosti, aké práchno použiť na zachytenie iskry, aby si zapálil oheň. :) Proste aj keď premokneš v nepriaznivom počasí nakosť, ak máš zručnosť a trochu šťastia, tak vieš rozložiť oheň.

So zápalkami by si to urobiť nemohol, pokiaľ ich nenosíš vo vodotesnej nádobke (Matchsafe). No napriek tomu jedným firesteelom pri správnom používaní založíš aj ja neviem 15 000 táborákov, kým zápaliek máš obmedzené množstvo.

Nevýhody?
:arrow: Možno je to pre niekoho, kto je zvyknutý používať zapalovače dosť zložité.
:arrow: Bez dobrého práchna oheň nerozložíš, je to hlavne o tom vedieť čo použiť, ktorý materiál je ten správny
:arrow: Asi najväčšou nevýhodou je to, že pri dlhšom pobyte vo veľmi vlhkom prostredí korodujú, sú náchylné na dlhodobú vlhkosť keď sa s nimi nekresá. Videl som prípad, kedy istému chlapíkovi zhrdzavel firesteel na totálku.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod addo77 » 11 Aug 2010, 10:51

Tvoja tráva sa volá Smlz kroviskový (Calamagrostis epigejos)


super. Vdaka :!:
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Stanley.sk » 24 Okt 2010, 20:03

Chlapci, pisete tu o tamponoch a alkoholovych vreckovkach... Mimochodom, nefunguju tie na utieranie monitorov, ale tie origo alkoholove na dezinfekciu (z lekarne). Ale co prirodne materialy? Brezova kora, sucha trava, ... Co ak je mokro resp. sneh...? Mate nejaky recept pre neskuseneho???
Obrázok užívateľa
Stanley.sk
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 15 Okt 2010, 14:20
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod bear grylls » 24 Okt 2010, 20:06

matusov brat (dal mi tento ucet :D
bear grylls
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 11 Sep 2010, 10:12
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod sally » 24 Okt 2010, 20:13

keď je mokro, resp. sneh, tak brezová kôra funguje spoľahlivo. No musíš z nej oškriabať drevnaté zvyšky (to ostatne aj za dobrého počasia) a vysušiť ju tým, že ju budeš chvíľu nosiť vo vrecku a šúchať ju o vnútro toho vrecka.

Ďalší fígeľ je nájsť nejaký padnutý strom (ideálne ihličnan), nožom sa presekať a prestružlikať až na suché drevo a z toho nastrúhať tenučké hoblinky (hrúbka ako brezová kôra). Tie sa dajú použiť ako skvelé prácho.

V zlom počasí je dobrá finta "fatwood" - tak by sa malo nazývať drevo z oblasti ihličnatého stromu, kde strom prechádza v korene (teda cca 20cm nad zemou až po začiatok koreňov). Spoznáš ho podľa toho, že je tmavšie (viac do červena), zväčša výrazne vonia po živici a fantasticky horí. Dá sa zapáliť zápalkou (resp. pri troche cviku a nastrúhaní na šupinky aj firesteelom) a horí veľmi dobre a dlho.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod rorschach » 10 Nov 2010, 20:27

sally píše:keď je mokro, resp. sneh, tak brezová kôra funguje spoľahlivo. No musíš z nej oškriabať drevnaté zvyšky (to ostatne aj za dobrého počasia) a vysušiť ju tým, že ju budeš chvíľu nosiť vo vrecku a šúchať ju o vnútro toho vrecka.

Ďalší fígeľ je nájsť nejaký padnutý strom (ideálne ihličnan), nožom sa presekať a prestružlikať až na suché drevo a z toho nastrúhať tenučké hoblinky (hrúbka ako brezová kôra). Tie sa dajú použiť ako skvelé prácho.

V zlom počasí je dobrá finta "fatwood" - tak by sa malo nazývať drevo z oblasti ihličnatého stromu, kde strom prechádza v korene (teda cca 20cm nad zemou až po začiatok koreňov). Spoznáš ho podľa toho, že je tmavšie (viac do červena), zväčša výrazne vonia po živici a fantasticky horí. Dá sa zapáliť zápalkou (resp. pri troche cviku a nastrúhaní na šupinky aj firesteelom) a horí veľmi dobre a dlho.



Nie je to prilis namahave, ked je mokro a este si nahodou premoceny, prekrajat sa az na vnutro stromu?
Ok, ked je to zlomeny ihlicnan, daju sa najst.
A co takto pouzit priamo zivicu zo stromu, na ihlicnanoch sa jej vela nachadza na kore, po roznych poskodeniach, napr. diviaky ked sa obtieraju.
Pekne do dlani naskrabat, staci mala kopka a tu potom dat do stredu a na nu naklast konariky a zapalit.
Hori to stalym planemom, dostatocnym na podpal.
S tou brezou je to dost nadhodnotene, nefunguje dobre za dazda, ohen sa z nej robi velmi tazko, pretoze nehori dost vyraznym plamenom, aby sa od dokazali chytit ak tenke konare. Po celodennom dazdi nehori, aspon z vlastnej skusenosti.
Ale dobra finta je si po ceste naskrabat brezovu koru a dat ju susit do vrecka, latka z nej vytiahne vlhkost.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron