Firesteel a pod.

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod SKW » 31 Júl 2011, 18:07

adamec píše:Pocujte ludia...pouzivate chrbat cepele noza spolu s firesteelom? Nemusim sa bat, ze sa takym pouzitim postupne moj Fallk S1 znici? Viaceri hovoria, ze to s tymto sposobom ide lepsie ako s tym plieskom.


Chrbát noža je ideálny na škrtanie ak ho máš pekne zabrúsený do pravého uhla. Pokiaľ na chrbte nemáš ostré hrany, ale je zaoblený ako napríklad na niektorých morách, tak sa ti bude kresať zle. Čiže pri kresaní s firesteelom nejde vôbec o to, či je čepeľ noža z uhlíkovej alebo z nerezovej ocele, len musí byť kvalitná a tvrdá a hrany musia byť ostré.

Inak treba raz za čas prebrúsiť chrbát noža na kameni, hrany sa po nejakej dobe kresaním trochu otupia.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod stormmast3r » 31 Júl 2011, 20:27

Chlapi, celkom dobry firesteel sa da spraviť aj doma. Jeden naš 14 ročny skaut :shock: si ho doma spravil. Len som ziral ako to ten maly McGywer zmakol.
Volne interpretujem jeho postup:
Treba rozpustit pajkovaci cin a zmiešať ho s pušnym prachom z prskavok a kaučukom. 100% funguje...len neviem presny pomer.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod lynx » 31 Júl 2011, 22:04

stormmast3r píše:Chlapi, celkom dobry firesteel sa da spraviť aj doma. Jeden naš 14 ročny skaut :shock: si ho doma spravil. Len som ziral ako to ten maly McGywer zmakol.
Volne interpretujem jeho postup:
Treba rozpustit pajkovaci cin a zmiešať ho s pušnym prachom z prskavok a kaučukom. 100% funguje...len neviem presny pomer.


:mrgreen: jj, ale ten kaucuk tam je vraj najdolezitejsi... inak Leo ma asi 12 rokov, ale to je jedno :)

Inak ten jeho homemade firesteel velkostou a dlzkou "horenia" iskier prekonal vsetky origo firesteely :shock: :yees:
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod stormmast3r » 31 Júl 2011, 22:48

lynx píše:
stormmast3r píše:Chlapi, celkom dobry firesteel sa da spraviť aj doma. Jeden naš 14 ročny skaut :shock: si ho doma spravil. Len som ziral ako to ten maly McGywer zmakol.
Volne interpretujem jeho postup:
Treba rozpustit pajkovaci cin a zmiešať ho s pušnym prachom z prskavok a kaučukom. 100% funguje...len neviem presny pomer.


:mrgreen: jj, ale ten kaucuk tam je vraj najdolezitejsi... inak Leo ma asi 12 rokov, ale to je jedno :)

Inak ten jeho homemade firesteel velkostou a dlzkou "horenia" iskier prekonal vsetky origo firesteely :shock: :yees:


Treba od neho ziskať presny recept...
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod macmatej » 31 Júl 2011, 23:33

Recept na tu prskavku by bodol. Inak, poznam este jednu alternativu. Zoberies kamienky zo zapalovaca, nahrejes umelu hmotu a zatavis tam aspon 5 kamienkov v rade. To keby nahodou vo vsetkych zapalovacoch dosiel plyn.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Richo » 01 Aug 2011, 10:03

SKW píše:
adamec píše:Pocujte ludia...pouzivate chrbat cepele noza spolu s firesteelom? Nemusim sa bat, ze sa takym pouzitim postupne moj Fallk S1 znici? Viaceri hovoria, ze to s tymto sposobom ide lepsie ako s tym plieskom.


Chrbát noža je ideálny na škrtanie ak ho máš pekne zabrúsený do pravého uhla. Pokiaľ na chrbte nemáš ostré hrany, ale je zaoblený ako napríklad na niektorých morách, tak sa ti bude kresať zle. Čiže pri kresaní s firesteelom nejde vôbec o to, či je čepeľ noža z uhlíkovej alebo z nerezovej ocele, len musí byť kvalitná a tvrdá a hrany musia byť ostré.

Inak treba raz za čas prebrúsiť chrbát noža na kameni, hrany sa po nejakej dobe kresaním trochu otupia.


Mňa by skôr zaujímalo, či nedôjde k odkaleniu čepele - predsa len tie iskry majú 3000 °C a po ich zachytení na čepeli... :)
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod SKW » 01 Aug 2011, 12:07

Dobrý postreh Richo! Niesom expert, takže to nemôžem s určitosťou tvrdiť :) No pokojne môže byť, že presne v mieste kontaktu medzi firesteelom a hranou chrbta na noži dôjde k zmäknutiu ocele. To by vysvetľovalo, prečo sa hrany na chrbte po čase zatupia aj keď je firesteel podstatne mäkkší než oceľ. No nejde tu o žiadne veľkoplošné odkalenie na čepeli noža, dochádza k tomu len v tých "mikroúsekoch" a aj to len na chrbte noža. Používam tento spôsob prakticky odkedy poznám firesteel a všetko v pohode. Stačí občas pár ťahmi na kameni prebrúsiť chrbát a všetko hrá :yees:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Richo » 01 Aug 2011, 13:34

SKW píše:Používam tento spôsob prakticky odkedy poznám firesteel a všetko v pohode

SKW: ďakujem, toto som chcel vedieť od niekoho, kto firesteel s nožom používa dlhodobo :yees:
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod stormmast3r » 01 Aug 2011, 13:35

Každopadne nepouživajte otvorene opinely na kresanie firesteelom...
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod pawuk » 01 Aug 2011, 18:19

stormmast3r píše:Každopadne nepouživajte otvorene opinely na kresanie firesteelom...


ja používam klasickú rybičku, ale krešem ostrím :D
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod stormmast3r » 01 Aug 2011, 20:01

pawuk píše:
stormmast3r píše:Každopadne nepouživajte otvorene opinely na kresanie firesteelom...


ja používam klasickú rybičku, ale krešem ostrím :D


Ja som tak trocha zničil poistku na opinele :|
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod pawuk » 01 Aug 2011, 20:05

Ja som tak trocha zničil poistku na opinele :|


ved mas moru čo nepoužívaš ju?
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod stormmast3r » 01 Aug 2011, 20:46

pawuk píše:
Ja som tak trocha zničil poistku na opinele :|


ved mas moru čo nepoužívaš ju?

ma zaoblene hrany, použivam ten pliešok na škrtanie.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod fremen » 05 Aug 2011, 14:04

Chcel by som upozornit na zaujimavy fakt: Vyskusal som viacero kresadiel a najviac ma presvedcil model fireflash- sweden- pomer cena/vykon je zda sa lepsi ako mil tec a podobne- myslim, ze SKW tu niekde robil porovnanie.
Ale k veci- nedavno som kupoval sebe a kolegovi kresadlo- spomenute vyssie- zrejme spravili novy model, pretoze plastova rucka je oproti povodnemu svetlejsej zelenej farby a pliesok na kresanie ma cierny nater so zubkami- ale co je hlavne, na oboch kresadlach sa bez velkeho problemu dala kresacia tycinka oddelit od plastoveho drziaka. Nedrzalo ju tam ziadne lepidlo ani nic podobne.

Spominam to preto, ze vela ludi tu robi prerabky kresadla, pricom pouziju drevenu rucku- a takto lahko ziskaju velmi kvalitne kresadlo, s ktorym sa dobre krese a pritom s bezproblemovym odstranovanim rucky...

PS: kresadlo som kupoval v BB v armyshope (nie v municaku)...
Obrázok užívateľa
fremen
 
Príspevky: 176
Registrovaný: 05 Júl 2010, 18:07
Bydlisko: cold mountain
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 11 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod dodo » 09 Aug 2011, 00:14

adamec píše:Pocujte ludia...pouzivate chrbat cepele noza spolu s firesteelom? Nemusim sa bat, ze sa takym pouzitim postupne moj Fallk S1 znici? Viaceri hovoria, ze to s tymto sposobom ide lepsie ako s tym plieskom.


Netreba sa bat-ta teplota 3000 stupnov sa dosiahne až pri koncu horenia vo vnutri pilinky firesteelu,a vtedy je ta pilinka pokryta vrstvou strusky,a vzdialena aspon 1 milimeter od čepele.Ten povlak na čepeli je sposobeny vyzražanim vyparenych oxidov ceru a lantanu,vznikajucich horenim zliatiny firesteelu,na studenom kove-ak je čepel dostatočne vyleštena,tak stači len utriet.A samozrejme pri škrtani nedržim nož za ručku,ale za čepel tesne pri firestele!
Ak nema chrbat čepele ostru hranu,tak si ju tam na kusku urobim-ten pliešok pri firesteele je velmi ohyzdna vec...

Čo sa tyka nahrady firesteelu-už 30 rokov použivam kamienky do zapalovačov pre zvaračov plamenom-priemer 2 mm,dlžka 2 cm-su menej odolne voči vlhkosti,preto ich treba nalakovat-perfektne do KPZ.
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia


cron