Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod atti.hombre » 30 Apr 2011, 08:56

Veľa urobí,ked si človek ľahne k ohnisku a v noci ked precitne tak prihodí drievko...nervy vedia pracovať úplne nečakane...našťastie ja reagujem na tvory až nad 50kg.Ja sa ani tak neobávam zvery ,ako človeka...pri neadekvátnej obrane sa ľahko môže stať, že sedíš za vraždu... :mrgreen:

Tak túto noc sme mali v hore návštevu...oheň doháral a sáčkoval som sa do spacáka...ked to asi 15m od nás zachrapšťalo...veľké očiská spoza stromu 50cm nad zemou- diviak!...ležali sme v lístí a spod prístrešku s kamarátom ho sledovali...celkom sme sa bavili-do rána už bol pokoj!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Snypo » 23 Júl 2011, 14:33

Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Kapo » 01 Aug 2011, 13:59

Tak tu sa tiež do nemoty preberajú verzie stretu s divou zverou ako aj obrana: http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=713&start=255

U nás našťastie medvede a ani iné šelmy ludí nelovia. Takže jediné nebezpečenstvo vzniká pri tichom plížení prírodou, a nečakané vyplašenie zvery. Tu je pomoc lahká. Ako vravím ja: Radšej v lese spievať, ako strielať. :mrgreen:


Moje osobné stretnutie s medveďom vyzeralo tak, že som ráno vyšiel z teepe, a asi 2 metre od stanu v blatovej mláke bola prekrytá moja stopa stopou medvedice, a malého medvieďatka.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Želo » 17 Aug 2011, 11:00

Správa TANAPu radí turistom, lovcom a rybárom, aby dbali na zvýšenú opatrnosť a boli v strehu pred medveďmi. Na vyplašenie medveďa je vhodné nosiť na odeve doplnky spôsobujúce hluk, napríklad malé zvončeky. Pre prípad stretnutia s medveďom je dobré mať pri sebe cesnakový sprej (ktorý je možné zakúpiť v novinových stánkoch a vysokohorských chatách). Doporučuje sa tiež sledovať niektoré stopy svedčiace o medvedej prítomnosti. Podľa veľkosti a množstva trusu sa dá rozoznať mohutnosť a vek medveďa. Trus mladého medveďa je z menších kusov a obsahuje rybie kosti, či vtáčie perie. Trus dospelého medveďa je z väčších kusov, často obsahuje malé zvončeky a výrazne páchne po cesnaku
Želo
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 22 Mar 2011, 08:58
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Richo » 17 Aug 2011, 14:25

Želo píše:Na vyplašenie medveďa je vhodné nosiť na odeve doplnky spôsobujúce hluk, napríklad malé zvončeky. Trus dospelého medveďa je z väčších kusov, často obsahuje malé zvončeky a výrazne páchne po cesnaku

Podľa tejto informácie je nosenie "malých zvončekov" asi neúčinné - pretože ak má medveď v truse zvončeky, tak ich zjedol spolu s majiteľom :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Richo
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 19 Jan 2011, 16:12
Bydlisko: Malé Karpaty
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 56 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod addo77 » 17 Aug 2011, 14:48

Richo blik :) :idea: .. inak super vtip :yees:
Obrázok užívateľa
addo77
 
Príspevky: 109
Registrovaný: 14 Jún 2010, 10:11
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Kapo » 19 Aug 2011, 21:20

Tak toto je iný bushcrafterský príbeh :oops: :

http://krimi.cas.sk/clanok/204734/dievc ... edved.html
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod mipa » 20 Aug 2011, 20:37

Kapo píše:Tak toto je iný bushcrafterský príbeh :oops: :

http://krimi.cas.sk/clanok/204734/dievc ... edved.html



to je nejaka hovadina, priam riadna somarina
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Kapo » 22 Aug 2011, 12:29

Hmm, pán je asi odborník. :wink:

Mne sa to ani nezdá také nezmyselné. Dravci sa bežne hrajú s korisťou. Taktiež mláďatám zabezpečia živú korisť, nech na nej trénujú lov.

Ludia napadnutý /aj/ medveďom, bývajú riadne dokaličený. A napriek tomu vedia v pohode komunikovať. Pred asi dvoma rokmi napadla medvedica chlapíka. keď ho viezli do nemocnice, tak sa s lekárom rozprával. Mal aj pri sebe aj pištol, ktorú ani nestihol vytiahnuť.
A pozri sa, ako vyzeral, keď ho doviezli na operačný stôl....

Edit: dokonca som našiel aj onen článok. Ale je to už 5 rokov. Ale to letí... http://www.rkhlas.sk/?ro=2006&ci=16&cl=02
http://www.topky.sk/cl/10/123019/Zautoc ... d-zabijak-

--------------------------------------------

-- 23 Aug 2011, 11:13 --

A ešte som našiel niečo zo života medveďov a ľudí:

http://www.cas.sk/clanok/162261/dokalic ... -tele.html

http://www.cas.sk/clanok/131212/jarosla ... -tvar.html

--------------

No povedzte, nie je to bushcrafter telom aj dušou? http://ozene.zoznam.sk/cl/11133/124300/ ... sa-vratim-

Teraz, po desiatich rokoch, šelmu stretol znovu a ocitol sa tak blízko, ako by si nikto nikdy neželal. „Nejde mi do hlavy, ako je možné, že ho nevyplašili ľudské hlasy. Asi chcel zaútočiť na človeka. Musel v tej zákrute čakať, a keď som sa priblížil, napadol ma,“ uvažuje nahlas Ján Gejdoš, ktorý je napriek hroznému zážitku, zdá sa, vo veľmi dobrej psychickej pohode. Ako však vraví, občas sa mu celá udalosť znovu premietne pred očami. „Vidím, ako proti mne lezie vrieskajúca príšera. Keby vyskočila o dva-tri metre skôr, stihol by som vytiahnuť pištoľ a vystreliť. Všetko by bolo inak,“ dodáva.

Do lesa, v ktorom prežil najhroznejšie chvíle svojho života, sa Ján Gejdoš mieni vrátiť. „Viete, hovorí sa, že komu raz hora počarí, toho žiadna žena neočarí. Ak pánbožko dá a budem zdravý, neprestanem do lesa chodiť,“ zdôrazňuje. Elena Gejdošová pri týchto slovách súhlasne prikyvuje: „On už je taký. Čo si zaumieni, to chce urobiť a dodržať a nikto mu v tom nezabráni ani ho nezadrží. Nuž čo, bála som sa doteraz, budem sa báť aj ďalej.“
Prílohy
macovarobota-qtj1.jpg
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod sanjuro » 07 Sep 2011, 22:46

K medvedom je celkom pekne DVD:
Ako byť v bezpečí na území s výskytom medveďov
(The Safety in Bear Country Society)
Ked to funguje na grizlyho, malo by aj na nasho "macka." Len kde natrenovat taku psychiku :|
Obrázok užívateľa
sanjuro
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 28 Feb 2011, 10:34
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Chesus » 08 Sep 2011, 17:38

S medveďom som našťastie ešte nemal tú česť a dúfam, že ani mať nebudem. Čo sa týka iných nebezpečných zvierat, zoči voči som diviaka ešte nestretol (aj keď mám pocit, že je to len otázkou času), len v noci z dialky asi 100 metrov sme začuli stádo a asi si viete predstaviť, že sme pakovali preč. Raz som mal tú česť s vlkom, aj keď ten ako sa tu už písalo, nie je nebezpečný. Bolo to tesne pred búrkou, keď dosť fúkalo, možno preto ma nezacítil. Išiel som si tak po lesnej ceste a ako som schádzal z lúky, otočím sa a asi 20 metrov za mnou vyšiel na lesnú cestu vlk. Očividne rovnako prekvapený ako ja, že ma tam vidí. Chvílku sme na seba prekvapene hladeli a potom sa jednoducho obrátil a pokojným krokom odkáčal preč. Každý sme si šli ďalej svojou cestou.
Ináč, čo sa týka obrany pred medveďom, niekde som počul, že je dobré rozutekať sa dole kopcom. Medved sa za vami nerozbehne, pretože by sa kôli rozložení svojej váhy prekotil. Čo myslíte? Je to kravina alebo to funguje?
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod juraj1974 » 09 Sep 2011, 10:52

Tak toto stretko ti ja osobna straaasne moc zavidim. Vlk je to zviera ktore by som chcel stretnut a poklonit sa mu. Naozaj ti gratulujem ze ti to maticka priroda takto umoznila. :wolf:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod creobroter » 09 Sep 2011, 19:23

Chesus k tomu vlkovi gratulujem, musel to byť silný zážitok

a k tomu utekaniu strmhlav dole, čítal som o tom, ale pre upresnenie: uvadzalo sa, že nie priamo z kopca utekať, ale zo šikma, vraj vtedy medveď nema šancu kvoli prekladaniu predných láb, ale osobne si myslím , že utekať pred medveďom je totálna :!: :?: :!:

radšej by som spolahol na rady pána Erika Baláža, ten bol tolko krat pri medveďoch, čo mi tu na tomto fore dokopy nie :mrgreen:
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod sanjuro » 09 Sep 2011, 20:39

Bol som raz na jednej akcii, kde premietali videa o medvedoch a tam bol zaber, kde medved velmi dobre utekal za svistom dole kopcom a to aj sikmo dole. Ako som ten film videl, tak uz viem, ze nemam utekat, lebo zomriem zadychany :roll:
Obrázok užívateľa
sanjuro
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 28 Feb 2011, 10:34
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod marian160 » 09 Sep 2011, 21:09

Vždy keď sa hovorí (píše) o medveďoch spomeniem si na jednu hádanku.

Viete čo treba urobiť keď stretnete medveďa v lese :?: :idea: :?:

Vôbec nič. Medveď urobí všetko za vás. :lol:
Obrázok užívateľa
marian160
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 08 Júl 2010, 09:07
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 29 x
Dostal Ďakujem: 13 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia