Noze Fallkniven

Témy o nožoch

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod Havran » 28 Júl 2011, 14:34

Máte niekto skúsenosti s F1 Pilot Survival 3G . Zaujíma ma hlavne aký je tam rozdiel (v praxi) proti F1 s ocele VG10
Ďakujem za odpovede (ak neaké budú :-) )
Havran
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 28 Júl 2011, 13:21
Bydlisko: Vrbové
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod zt0350 » 29 Júl 2011, 23:46

ja mam len s VG10tkovou verziou skusenosti ale cital som o tom hodne a vraj tam az na tu cenu neni nejaky super rozdiel
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod mipa » 31 Júl 2011, 08:53

Presne tak, podla mna ten rozdiel, ak ho teda bezny uzivatel zisti, za tie peniaze nestoji. FLKNVN su drahe aj bez ich speci nadstandardnych oceli, to VG-cko bohate staci. Mam custom H-1 v prevedení VG-10 a stazovat sa nemozem, akurat ze je trosku hrubsi ako by som chcel :)
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod helbo » 04 Aug 2011, 17:55

Dnes som mal cas, tak som vam spravil par fotiek z opraveneho noza ...
Este sa chystam na vodny smirgel 6000, no nemal som ani sekundu na jeho zakupenie.
Dva tyzdne som bol mimo :) ... oprava super, posluzil ... tak teraz ho mozem trosku doladit :)
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp01.JPG
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp02.JPG
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp03.JPG
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp04.JPG

dakujem za vsetky rady a pomoc
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod me2dik » 05 Aug 2011, 18:48

Len to uz prosimta nedotiahni do opatovneho zubateho stavu :mrgreen:
Obrázok užívateľa
me2dik
 
Príspevky: 129
Registrovaný: 25 Feb 2011, 22:23
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod Michal » 08 Aug 2011, 20:29

helbo píše:Dnes som mal cas, tak som vam spravil par fotiek z opraveneho noza ...
Este sa chystam na vodny smirgel 6000, no nemal som ani sekundu na jeho zakupenie.
Dva tyzdne som bol mimo :) ... oprava super, posluzil ... tak teraz ho mozem trosku doladit :)
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp01.JPG
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp02.JPG
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp03.JPG
http://rc-nitra.sk/mojeveci/nadobicko/fp04.JPG

dakujem za vsetky rady a pomoc


Brus vyzera fajnovo a 6000 grit uz bude ciste zrkadlo, tam je ale jednodochsie filcove/latkove koleso a brusna pasta :)

OT: ak budes fotit nabuduce nieco taketo skus vypnut makro, alebo ak mas moznost nastavenia pouzi vacsie clonove cislo, lebo ta velmi mala hlbka ostrosti je teraz viac naskodu ako na uzitok :wink:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod oneho » 08 Aug 2011, 22:53

Michal píše:
OT: ak budes fotit nabuduce nieco taketo skus vypnut makro, alebo ak mas moznost nastavenia pouzi vacsie clonove cislo, lebo ta velmi mala hlbka ostrosti je teraz viac naskodu ako na uzitok :wink:


Tu by sa práve macro zišlo. Pozerám že je to fotené Canon EOS 450D. Objektív na túto vzdialenosť nedokázal zaostriť a clona 3,5 tomu tiež nepomohla... :D
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod helbo » 09 Aug 2011, 01:04

ak narazate na fotku 3 a 4 tak tam islo skor o to aby som ukazal ako pekne je vybruseny, ze v odraze zachytim obrus ... rezpektive to preostrilo cez odraz az na obrus a nie na cepel ... po dalsie ak mate zrkadlovku a mate to zaostrene bodovo a cepel vam smeruje k objektivu, tak bude ostra len ta cast kde je zaostrene... ak by som chcel mat ostru celu cepel, ktoru mam obratenu k sebe, tak by som musel spravit aspon 5 fotiek a spojit ich, aby to bolo pekne alebo pouzit daky compact, ktory ostri vsetko okolo, este aj pod stolom :)))
Takze neslo mi o to aby som zabral celu cepel ... na jednej mi islo o to, ze je to pekne vybrusene, ze mozem ostrit cez odraz az obrus a na dalsej mi slo o to aby som vyzdvihol jednu cast, kde je vidiet vybrus ... takze si myslim, ze je to celkom ok
inak mam aj lestiaci kotuc ... tak co odporucate... radsej to brusit dakou 1000 alebo 2000 kou a potom dolestovat ?
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod macakv » 11 Aug 2011, 21:06

To zalezi len a len od teba :mrgreen: ...pokial ko chces mat vylesteny ako zrkadlo...zober to najprv trebars tou 1000-kou(+voda alebo jemny olej) a potom pasta a kotuc....ale treba ratat,ze potom na nom uvidis kazdy jeden skrabancek ...ja osobne by som ho nelestil...urobil by som mu tzv. brusny efekt... robim to smirglom zrnitosti 800.Este je jedna moznost...vypieskovat.
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod Michal » 11 Aug 2011, 22:54

helbo píše:ak narazate na fotku 3 a 4 tak tam islo skor o to aby som ukazal ako pekne je vybruseny, ze v odraze zachytim obrus ... rezpektive to preostrilo cez odraz az na obrus a nie na cepel ... po dalsie ak mate zrkadlovku a mate to zaostrene bodovo a cepel vam smeruje k objektivu, tak bude ostra len ta cast kde je zaostrene... ak by som chcel mat ostru celu cepel, ktoru mam obratenu k sebe, tak by som musel spravit aspon 5 fotiek a spojit ich, aby to bolo pekne alebo pouzit daky compact, ktory ostri vsetko okolo, este aj pod stolom :)))
Takze neslo mi o to aby som zabral celu cepel ... na jednej mi islo o to, ze je to pekne vybrusene, ze mozem ostrit cez odraz az obrus a na dalsej mi slo o to aby som vyzdvihol jednu cast, kde je vidiet vybrus ... takze si myslim, ze je to celkom ok
inak mam aj lestiaci kotuc ... tak co odporucate... radsej to brusit dakou 1000 alebo 2000 kou a potom dolestovat ?


OT: pokial das clonu f22 napriklad budes vidiet ostro podstatne vacsiu cast noza, ale budes musiet fotit na dlhsi cas napr. zo stativu a noz polozit, potom to bude dobre. A preostrit to vies na objektive aj manualne zaostrovacim kruzkom, ked vypnes AF .

A k teme, macakv suhlasim, na nozik, ktory bude pouzivany dnes a denne je zbytocne lestit ho pastou, lebo skrabanec na nom urobi aj obycajne orezavanie palice :P
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod helbo » 16 Aug 2011, 19:49

tak to mate pravu... jeden skrabanec tam uz mam taky fajinny a nevzrusujem sa nad nim ... no ok tak zozeniem tak 1000 alebo 800 a budem to brusit tak + podlozka ... inak v tomto pripade asi nemam tahat ostrym od seba vsak ? rezpektive ako keby chcem zarezavat do brusnej plochy ale naopak ? ci ?
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod mipa » 18 Aug 2011, 08:40

ked brusis na smirgli, tak nikdy proti ostriu, cize smerom od ostria k zadnej (tupej) strane noza
Obrázok užívateľa
mipa
 
Príspevky: 73
Registrovaný: 31 Mar 2011, 08:30
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 42 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod fatal_error » 22 Aug 2011, 11:33

Vlastnim Fallkniven A1, VG10 oceľ, zytelove puzdro, 59HRC. Na zaciatok, kto nepotupil cepel na svojom nozi, tak ho asi slabo vyuziva :). Fallkniven A1 je velmi "silny" noz. zvlada jemnu pracu aj tazsie vecicky sekanie ci rezanie, ale ked uz zacne ist do tuheho napr. - vonku pri -25°C som sa snazil rozseknut na polovicu pomerne hrubu 160cm vysoku na kost zmrznutu dosku pri odlahlej chate. VYSLEDOK BOLI ZUBY proste znicila sa mi cepel. Nie uplne ale cepel mala spomenute zuby a vyhnute useky do strany cca 3-4mm. S nozom som nasledne siel este masakrovať mensie klaty dreva tie isli v pohode aj po poskodnom ostri no cim dalej tak sa to viac tupilo a tupilo. Fallkniven A1 si brusim sam na brusnom kameni za 6€ a ide to v pohode uplne, no ked tuto techniku neovladate tak je to lepsie dat niekomu kto sa fakt vyzna. Brusenie v prirode som neskusal. Ked je noz kvalitne nabruseny !NIE NEJAKYM FUSEROM SUSEDOM! tak vydrzi byt ostry dost dlho, no to tiez zalezi aku cinnost snim vykonavame a ci je to kazdodenna cinnost, alebo prilezitostna. Noz to zly nieje, ale nabuduce uz by som volil nieco co sa neposerie pri nejakej doske. noz ma vysiel cca 200€ nabuduce investujem 400€ plus a nech to stoji zato. :)

P.S. Tu dosku som rozsekol a noz bol novy cize nabruseny este od vyrobcu. Kto ma čiernenu verziu noža alebo o nej rozmysla vedzte, ze tento cierny povrch zacne miznut UZ PO PRVOM SEKNUTI DO DREVA. Nieje to Teflon tak necakajte zazraky :).

majte sa
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod SKW » 22 Aug 2011, 12:48

Tvoj nôž sa nepo*ral z dosky ale z teploty. Pri -25°C to nebola chyba noža, ale používateľa. Pred použitím si sa mal aspoň pokúsiť čepeľ trochu ohriať teplotou vlastného tela strčením na chvíľu pod bundu. Zamrznutá čepeľ je krehká a ľahko sa štrbí, v starých knihách o tom píšu skúsení drevorubači. V zime vždy pred prácou ohriali hlavu sekery pod kabátom, pod pazuchou, následne založili oheň a potom ešte zohriali sekery na prevádzkovú teplotu pri ohni. A pritom sekera je omnoho hrubší kus ocele, než nôž.
Možno nad tým niekto len kývne rukou, že čo sú to za somariny, nemám čas zohrievať nejaký nôž, no proste tak sa správa oceľ vo vysokých mrazoch. Ak na to niekto kašle, potom sa netreba čudovať, že sa čepeľ vyštrbí alebo dokonca zlomí, môže byť aj za 500€.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Noze Fallkniven

Poslaťod Michal » 22 Aug 2011, 16:12

fatal_error píše:Vlastnim Fallkniven A1, VG10 oceľ, zytelove puzdro, 59HRC. Na zaciatok, kto nepotupil cepel na svojom nozi, tak ho asi slabo vyuziva :). Fallkniven A1 je velmi "silny" noz. zvlada jemnu pracu aj tazsie vecicky sekanie ci rezanie, ale ked uz zacne ist do tuheho napr. - vonku pri -25°C som sa snazil rozseknut na polovicu pomerne hrubu 160cm vysoku na kost zmrznutu dosku pri odlahlej chate. VYSLEDOK BOLI ZUBY proste znicila sa mi cepel. Nie uplne ale cepel mala spomenute zuby a vyhnute useky do strany cca 3-4mm. S nozom som nasledne siel este masakrovať mensie klaty dreva tie isli v pohode aj po poskodnom ostri no cim dalej tak sa to viac tupilo a tupilo. Fallkniven A1 si brusim sam na brusnom kameni za 6€ a ide to v pohode uplne, no ked tuto techniku neovladate tak je to lepsie dat niekomu kto sa fakt vyzna. Brusenie v prirode som neskusal. Ked je noz kvalitne nabruseny !NIE NEJAKYM FUSEROM SUSEDOM! tak vydrzi byt ostry dost dlho, no to tiez zalezi aku cinnost snim vykonavame a ci je to kazdodenna cinnost, alebo prilezitostna. Noz to zly nieje, ale nabuduce uz by som volil nieco co sa neposerie pri nejakej doske. noz ma vysiel cca 200€ nabuduce investujem 400€ plus a nech to stoji zato. :)

P.S. Tu dosku som rozsekol a noz bol novy cize nabruseny este od vyrobcu. Kto ma čiernenu verziu noža alebo o nej rozmysla vedzte, ze tento cierny povrch zacne miznut UZ PO PRVOM SEKNUTI DO DREVA. Nieje to Teflon tak necakajte zazraky :).

majte sa


Ja mám podobný názor ako kolega SKW, ten nož môže byť kľudne aj Rockstead za vyše 1000E, ale pri extrémnych podmienkach a záťaži tak isto nebude excelovať tj. poserie sa tak isto ako fallkniven za 200E, aj keď za normálnych podmienok sú to jedny z naj nožov aké som videl. Ak chceš búračku na drevo a nástroj ktorý môžeš ničiť, daj si ukovať obrovskú predimenzovanú mačetu k nejakému úchylnému kováčovi.

A moje odporučenie - na sekanie si kúp sekeru na to nôž primárne určený nie je, a už tobôž nie na ničenie pomaly dvojmetrovej dosky pri -25°C :evil: Nože sú nástroje vyrobené na rezanie :roll:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Nože

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron