Práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius)

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Skafto » 22 Aug 2011, 15:44

čaute,chcel by som sa vás spýtaž,čo som mohol spraviť zle,práchnovec som opracoval,narezal na kusy a dal do zmesi popola a vody,luhovalo sa to dva dni,potom som to ešte dve hodiny povaril a keď som sa snažil to naklepať,tak sa mi neformoval do placiek,ale sa drvil...nechal som ho teda ešte v plechovici v zmesi...poradíte mi prosím?
Obrázok užívateľa
Skafto
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 18 Aug 2011, 10:41
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod atti.hombre » 22 Aug 2011, 15:54

nevyrezal si správnu časť huby...musíš rezať tú čo je na omak ako zamat- nie tú porovitú spráchnivelú časť...tu na fóre je kopa dobrých fotiek,že čo máš hladať... :wink:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Čaga

Poslaťod Rolf » 22 Aug 2011, 18:09

SKW píše:Tak mal som to šťastie a konečne som našiel Čagu v prírode. Napísal som článok na blogu, no rád to dám aj sem do tejto témy, nejdem zbytočne zakladať novú. Ako som už spomínal je to ryšavec šikmý (Inonotus obliquus) nazývaný aj "Čaga" (z anglického Chaga). Tiež mu hovoria "True tinder fungus" čiže pravá práchnovitá huba. Myslím že niet divu prečo má tento názov.

Jeho najhojnejšia oblasť výskytu je boreálny les v Kanade a sibírska tajga. U nás na Slovensku je zriedkavý, v Česku sa vyskytuje častejšie. Rastie predovšetkým na breze, ale môže sa objaviť aj na čerešni. Je možné ho nájsť počas celého roka. Je to parazit, rastie na žijúcich brezách, narozdiel od brezovníka a práchnovca, ktoré napádajú odumierajúce stromy a napomáhajú ich rozkladu. Vytvorí sa v mieste poranenia stromu, napríklad po odlomenej vetve a zotrváva na ňom mnoho rokov.

Vonkajšok tvorí tvrdá čierna kôra, ktorá pripomína spálený, alebo zuhoľnatený povrch. Je veľmi tvrdá, popraskaná a odlamuje sa. Podľa tohto je možné čagu odlíšiť od obyčajnej hrče na kmeni, s ktorou si túto hubu môžete ľahko pomýliť. Oddelenie huby od kmeňa je dosť problematické a častokrát treba dobrý nástroj ako sekerka, alebo pílka. Vnútrajšok tvorí oranžový hubovitý materiál, ktorý svojou textúrou pripomína korok. No a práve toto vnútro je ten správny matroš na založenie ohňa.



Vďaka za príspevok SKW. Opäť si mi o niečo rozšíril obzor... Chcem sa spýtať, či Čagu stačí iba usušiť, alebo je potrebné ju nejako upravovať ako práchnovec, ale predpokladám, že asi nie. Ja ju zatiaľ márne hľadám :cry:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod SKW » 22 Aug 2011, 18:29

Stačí vysušiť. Odlomíš si malý kúsok suchej čagy a kresáš. :yees:

PS: Ospravedlňujem sa za neúplné info, keď som to nahadzoval sem na fórum z blogu tak som nedopatrením vynechal tie kľúčové informácie. Ešte raz sorry.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Archanjel » 24 Okt 2011, 00:32

tak toto prachno mi nefungovalo, huba bola vnutri uplne premocena, cize bez sance podpalit...
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 24 Okt 2011, 07:50

Archanjel píše:tak toto prachno mi nefungovalo, huba bola vnutri uplne premocena, cize bez sance podpalit...



Cital si cele vlakno ako upravovat prachno??
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Archanjel » 24 Okt 2011, 12:35

juraj1974 píše:
Archanjel píše:tak toto prachno mi nefungovalo, huba bola vnutri uplne premocena, cize bez sance podpalit...



Cital si cele vlakno ako upravovat prachno??


je pravda ze som to skor preletel, kedze sme vyrazali na druhy den po tom co som nasiel toto forum, akurat som si pamatal ze sa tazko z tej huby doluje :)
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 24 Okt 2011, 12:49

Ak si najdes cas tak sa do toho zakusni a uvidis co a ako... drzala palcaky :wink:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod radeton » 04 Apr 2012, 19:40

Si šikomný chalan,len tak ďalej :yees:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod J_Filip » 25 Apr 2012, 17:37

Zdravím, chcem sa spýtať či je aj toto práchnovec. Je tam nejaká vrstva, ktorá by mohla tvoriť práchno, no je hrubá asi tak 1-1,5 cm, a dôkladne presušená má problém chytiť sa od iskry s firesteelu. Moc sa naň nepodobá, ale istota je istota, chcem vedieť čo mám nabudúce hladať.
Ďakujem
Prílohy
SL271347.JPG
<i>The more you know, the less you need</i>
----------------------
J_Filip
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 25 Apr 2012, 16:48
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod atti.hombre » 25 Apr 2012, 18:18

hoj...ano je to huba z ktorej sa dá urobiť amadou...ked nakrájaš z tej vrstvy tenké plátky ( viď spôsob úpravy huby ) a po usušení pred použitím na škrab hrotom noža amadou aby sa urobili na nom malé hoblinky,ktoré lahšie zachytia iskru...ale mne pri použití firesteelu iskru zachytilo aj neupravované amadou.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod J_Filip » 26 Apr 2012, 14:15

Vďaka :)
<i>The more you know, the less you need</i>
----------------------
J_Filip
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 25 Apr 2012, 16:48
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Rolf » 09 Máj 2012, 14:48

Pred pár dňami som doma objavil už skoro zabudnutý "budzogáň", ktorý nám roky visel doma v hale ako "zaujímavá dekorácia". Lepšie som sa naňho pozrel a sa mi zdá, že tá "hrča" by mala byť huba Ryšavec šikmý (čaga). Drevo je breza... Všetko sedí na popis, ktorý tu uviedol, ohľadne tejto huby, SKW... :) Ten "kyj" už má určite 15 rokov, trochu som z tej huby odlomil, ale všetko je suché a tvrdé ako "troska"... :D

Neviem, či to "vnútro" by bolo ešte upotrebiteľné a či by som iba nezničil ten budzogáň, keby som tú hubu odrezal... Asi si to ponechám ako "zaujímavosť"... :) Na práchno si nájdem niečo čerstvé... :), lebo už som tu spomínal, že ten Ryšavec som už niekde u nás videl, a ten budzogáň iba potvrdzuje moje slová... :)
Prílohy
P090512_13.11.JPG
P090512_13.10[01].JPG
P090512_13.10.JPG
P090512_13.09[01].JPG
P090512_13.09.JPG
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod radeton » 09 Máj 2012, 23:23

ten tvoj budzogáň bude skôr nejaký typ "nadoru"na breze.podobných útvarov práve na breze som už našiel vo viacerých prípadoch ,ale nikdy sa nejednalo o čagu.táto huba je dosť vzácna v našich končinách.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod fwpok » 22 Júl 2012, 16:39

Zdravím vospolok,
tento týždeň som bol na chate a počas prechádzky lesom sa mi podarilo nájsť 2stromy napadnuté čagou.Jeden bola klasicky breza,a druhý na moje veľké prekvapenie mladý buk.Čo som čítal tak čaga sa vyskytuje hlavne na breze a prípadne čerešni no ako sa zdá tak zriedka sa vyskytne aj inde.
Ako dôkazový materiál dokladám foto.
Prvé dve veľké kusy sú z brezy,a tie malé sú s buka.Na obrázkoch je vidieť aj napadnutý buk po orezaní väčších častí huby.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Už len počkať kým sa vysuší a môžem zakladať ohne ocieľkou ostošesť :mrgreen: :lol:
fwpok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 11 Dec 2011, 11:01
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 91 x
Dostal Ďakujem: 9 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť