Stránka 1 z 1

Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

PoslaťNapísal: 27 Júl 2012, 17:03
od Pája
Hryže dřevo a je postrachem krovů a dřevníků. Je nějaký způsob prevence krom chemických prostředků, aby nenapadl například zásobu řezbářského dříví? Někde jsem slyšela, že červotoč nesnáší vibrace, ale nepřikládám tomu velkou věrohodnost. Jak se červotoče zbavit, když už se zavrtá? Všechny zkušenosti a nápady sem. ;-)


P.S. Aktuálně jsem našla napadené některé odřezky v mojí bedně se zbytky na chatě. Pachatelem je nejspíš všekaz Reticulitermes flavipes. Co se byť jen tvářilo podezřele jsem vyhodila (včetně krabice), skříňku, ve které krabice byla, jsem vyskládala, vytřela a vystříkala biolitem. Teď doufám, že jsem zlikvidovala všecko. :-D Bohužel v dřevníku za chatou se vyskytují běžně, takže nevím, nakolik je to trvalé opatření.

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

PoslaťNapísal: 27 Júl 2012, 18:46
od atti.hombre
:D http://www.bugy.sk/static/produkt/16739 ... 3wod824ACA

http://www.efarby.sk/kategoria/ochrana- ... eho-dreva/

ale nie som si istý či akýkoľvek chemický prostriedok nebude mať za následok nepoužiteľnosť ošetreného dreva na nástroje ako lyžice, kuksy, misky na jedlo... :?

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

PoslaťNapísal: 27 Júl 2012, 20:04
od Pája
Tohle je dobré tak na ty trámy a stavební materiál... na dřevo, ze kterého později někdo bude obědvat, fakt ne. :-/

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

PoslaťNapísal: 27 Júl 2012, 20:14
od Kapo
Tam, kde nie je železo-klince v dreve, tak sa dá odstrániť červotoč mikrovlným zariadením. Je to dnes moderné a drahé.

Kedysi sa drevo-trámy natierali býčou krvou zo soľou. Drevo ostalo aj pekné tmavočervené, a aj bolo na dlhý čas chránené. Mám také trámy v chalupe.

Ale to asi nerieši tvoju dišputu... v každom prípade odporúčam prečítať toto: http://www.stolari.estranky.sk/clanky/p ... losti.html

Možno by postačovalo aj ono vyúdenie dreva.

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

PoslaťNapísal: 27 Júl 2012, 20:29
od Rolf
Medzi veľmi nebezpečných škodcov dreva, predovšetkým drevených budov, patrí aj huba Drevokaz slzivý (Serpula lacrymans). Pre drevené budovy (chaty v prírode) je to doslova a dopísmena "smrtiaci vírus". V prírode, na bežnom dreve, je dosť vzácny. Napáda (zákerne) úžitkové drevo v domoch, chatách, pivniciach, hlavne na zle vetraných a vlhkejších miestach. Táto huba vytvára "fľakovito" oválne plodnice červenohnedej farby, ktoré sú po obvode obrúbené bielou "šľahačkou". :)

Pri priaznivých podmienkach a pri teplote 20 stupňov sa šíri rýchlosťou 2 metre za rok. Niekde som dokonca čítal, že sa môže šíriť rýchlosťou až 1cm za deň... :!: Táto huba je zákerná v tom, že začína rásť veľmi skryto a na miestach, ktoré nie sú "na očiach"... Nič ju nedokáže zastaviť... Prerastá aj múr, tehly, maltu a štrbiny v kameňoch. Teoreticky, ak by sme nejakým spôsobom "zakomponovali" jednu napadnutú dosku trebárs do drevenej chaty, tak za pár rokov by ju drevokaz rozložil na prach... :) (aj nábytok... :mrgreen: ).

Drevokazu sa najlepšie darí pri teplote 3-26 stupňov. Vyššie teploty neznáša, pri teplote 26 stupňov sa zastavuje jeho rast a pri teplote 40 stupňov odumiera. Preto ho možno stretnúť skôr na chatách v horách ako v údoliach. Túto hubu, ak sa už niekde vyskytne, nie je (skoro) možné zastaviť... Trebárs v minulosti v Alpách touto hubou napadnuté drevenice iba jednoducho spálili... Inak si nevedeli pomôcť... :wink:

Ja som sa už tiež s týmto škodcom stretol a jeho "účinky" môžem iba potvrdiť...

Pridávam pár obrázkov z netu:

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

PoslaťNapísal: 27 Júl 2012, 20:51
od Pája
Kapo píše:Tam, kde nie je železo-klince v dreve, tak sa dá odstrániť červotoč mikrovlným zariadením. Je to dnes moderné a drahé.

Kedysi sa drevo-trámy natierali býčou krvou zo soľou.



To s tou solí je zajímavé... v krabici byly aj špalíčky finské břízy plastifikované vyvařením v solném vývaru... nebyly dotknuté, ani jeden. To samé kousky, natřené kvůli prosychání lněným olejem. Kdežto iroko (strašně smrdí i mimo broušení) bylo plné dírek.

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

PoslaťNapísal: 27 Júl 2012, 23:58
od Kapo
Na prírodnú a ekologickú impregnáciu proti hmyzu a plesniam sa dnes napr. používa "Boritá soľ".

Re: Červotoč, všekaz a jiní nepřátelé dřeva

PoslaťNapísal: 30 Júl 2012, 22:48
od helbo
Ja som si zase tuto hubu zavliekol domov na brezovej nahnitej kore ... no vypalil som ju na priamom slnku :)